Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majówka 2013. Gdzie pojechać na weekend majowy w województwie śląskim?

Damian Fiołek
Damian Fiołek
Majówka 2013 coraz bliżej. Zobaczcie, gdzie warto wybrać się w naszym województwie.

Weekend majowy, w tym roku wydłużony o dodatkowe dwa dni (4 i 5 maja), zachęca do bliższego poznania atrakcji naszego regionu, a także do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli tylko pogoda dopisze  warto wybrać się na te kilka dni na południe, by tam świętować pierwsze dni maja.

MAJÓWKA 2013: BESKIDY ZACHODNIE.

Beskidy – przez południową część województwa śląskiego przebiegają dwa niewielkie pasma górskie należące do Beskidów Zachodnich – Beskid Śląski i Beskid Żywiecki. Łatwe połączenie, zarówno samochodowe, jak i kolejowe, sprawia, że w oba regiony można przyjechać w każdej. W Beskidach możemy znaleźć wiele interesujących szlaków turystycznych, np. pasmo Czantorii lub pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim czy Grupa Wielkiej Raczy, Masyw Babiej Góry lub pasmo Policy i pasmo Orawsko – Podhalańskie po stronie żywieckiej.

Beskidy to jednak nie tylko piesze wędrówki po górach. Duży wybór miejscowości turystycznych sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na majówkę zapraszają m. in. Ustroń, Wisła, Istebna czy Żywiec. Bliska odległość do granicy polsko – czeskiej i polsko – słowackiej zachęca także do odbycia wycieczki do naszych południowych sąsiadów.

MAJÓWKA 2013: SZLAK ORLICH GNIAZD.

Pasjonaci historii, a także rodziny z dziećmi, mogą długi majowy weekend spędzić na Szlaku Orlich Gniazd. Szlak ten zaczyna swój bieg w Krakowie, by po ponad 163 km zakończyć go w Częstochowie, przechodząc tym samym przez znaczną część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Nazwę zawdzięcza ruinom zamków i warowni obronnych, które często usytuowane są na wysokich skałach. W Ogólnopolskim Rejestrze Znakowanych Szlaków Pieszych znajduje się pod numerem 1, ze względu na liczne ostańce skalne, zabytki i jaskinie znajdujące się w jego obrębie. Budowy zamków podjął się król Kazimierz III wielki.

Równolegle do pieszej trasy turystycznej wyznaczono szlak konny, rowerowy i samochodowy.

PRZEBIEG SZLAKU.

Zaczynamy swoją wędrówkę na południu, w Korzkwi, gdzie znajduje się warownia rycerska z XIV wieku. W planach jest odbudowa znajdującego się w pobliżu dworu i stawów, a także utworzenie niewielkiego muzeum i skansenu. Zaczynamy kierować się w stronę północną. W ten sposób docieramy do ruin Zamku Królewskiego na Złotej Górze w Ojcowie. Jego nazwa, początkowo brzmiąca Ociec, została nadana przez Kazimierza Wielkiego, na pamiątkę walki jego ojca, Władysława Łokietka, o tron krakowski. Legenda głosi, że Łokietek znalazł schronienie w okolicznych jaskiniach.

Niedaleko, we wsi Sułoszowa, stoi Zamek Królewski w Pieskowej Skale. Po przejęciu przez Skarb Państwa i renowacji w latach 1950 – 1967 stał się Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Wcześniej wielokrotnie przebudowywany i niszczony, m. in. przez Szwedów oraz szalejące pożary. Następnie udajemy się na północny zachód, do ruin Zamku Rycerskiego w Rabsztynie. Z drewnianego został przebudowany na kamienny przez Kazimierza Wielkiego. U podnóża góry, na której wznosi się zamek średniowieczny, znajdują się fragmenty XVII-wiecznego, renesansowego pałacu, pełniącego funkcję zamku dolnego.

Z Rabsztyna, jadąc na północ, przejeżdżamy obok dwóch ruin – Zamku Rycerskiego w Bydlinie oraz Zamku Rycerskiego w Smoleniu. Zamek w Bydlinie swego czasu pełnił także funkcję sakralną, a dnia 7 listopada 1914 roku, legioniści pod dowództwem komendanta Trojanowskiego zajęli wzgórze zamkowe, by stamtąd wyruszyć na stacjonujące w Załężu wojska rosyjskie, tym samym rozpoczynając bitwę pod Krzywopłotami. Zamek w Smoleniu nie posiada aż tak ważnych wydarzeń w swojej historii. Niestety, w 2010 roku, ze względu na zły stan murów oraz surową zimę powodującą zniszczenia drzew, które uszkodziły część zachodnią, zdecydowano się postawić tablice zakazujące wejścia na zamek. Od 2012 roku trwa przetarg na zabezpieczenie murów zamkowych.

Dalej na północ od Smolenia znajdują się ruiny Zamku Rycerskiego w Pilicy. Zamek otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi, a dookoła znajduje się park, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. Kierując się na zachód dotrzemy do malowniczych ruin Zamku Rycerskiego Ogrodzieniec w Podzamczu. Pierwsze umocnienia zostały zbudowane za panowania Bolesława Krzywoustego, lecz najazd tatarski w 1241 roku zrównał je z ziemią. Zdaniem niektórych badaczy zjawisk paranormalnych zamek Ogrodzieniec jest nawiedzony, straszyć tu ma np. Czarny Pies biegający nocą po murach, ciągnąc za sobą łańcuch. Zamek stał się w 2001 roku scenerią dla filmu „Zemsta”, w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Po zwiedzeniu Ogrodzieńca Szlak prowadzi głównie na północ, by pod sam koniec znów skierować się w stronę zachodnią. Najpierw docieramy do ruin Zamku Rycerskiego „Bąkowiec” w Morsku. W średniowieczu był nie do zdobycia, ze względu na położenie i dostęp jedynie przez system mostów i drabin, lecz mimo to nie odegrał żadnej ważniejszej roli w systemie obronnym państwa. Następnie mamy możliwość zobaczenia dwóch bliźniaczych zamków – zrekonstruowanego Zamku Królewskiego w Bobolicach, częściowo rozebranego po II wojnie światowej, z którym łączy się podanie, według którego w tunelach łączących zamek w Bobolicach z zamkiem Mirowie znajdują się liczne, nieodkryte jeszcze skarby, a także ruin Zamku Rycerskiego w Mirowie.

Mirowski zamek jest obecnie niedostępny do zwiedzania od wewnątrz, ze względu na zły stan murów. Jednakże w zabezpieczonych i udostępnionych pomieszczeniach znajduje się muzeum. Otwarcie całości planowane jest dopiero na 2017 rok. Ostatnim zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek Królewski w Olsztynie, a właściwie jego ruiny. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie fragmenty: mury budynków mieszkalnych i gospodarczy, dwie wieże, a także piwnice i odkryte fundamenty kuźnicy.

MAJÓWKA 2013: JEZIORA I ZALEWY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

Osoby chcące spędzić majówkę bliżej swojego miejsca zamieszkania mogą udać się nad jeden z wielu zalewów znajdujących się w województwie śląskim. Do najpopularniejszych należą:
- Pogoria I, II, III i IV w Dąbrowie Górniczej
- Zalew Sosina w Jaworznie
- Staw Balaton w Sosnowcu
- Jezioro Rybnickie w Rybniku
- Jezioro Goczałkowickie niedaleko Czechowic-Dziedzic
- Dolina Trzech Stawów w Katowicach
- Jezioro Żywieckie w Żywcu
- Jezioro Chechło-Nakło na terenie gminy Świerklaniec
- Zbiornik Wodny Dziećkowice, tzw. Zbiornik Imieliński, w Imielinie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto