Mali chcą, żeby dorośli byli po stronie natury!

Redakcja
Listy dla Ziemi to największa akcja edukacji ekologicznej w Polsce. W tym roku jest też „Po stronie natury”
Listy dla Ziemi to największa akcja edukacji ekologicznej w Polsce. W tym roku jest też „Po stronie natury” fot./mat.pras./fundacja ekologiczna arka

Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna wymyślona przez Fundację ARKA w 2013 roku. Trwa właśnie jej piąta edycja. W poprzednich wzięło udział ponad tysiąc gmin, ponad 10 tysięcy gimnazjów, szkół podstawowych oraz przedszkoli, w sumie ponad milion uczestników! Akcja polega na pisaniu listów na wykonanym z makulatury papierze, który wraz z materiałami edukacyjnymi jest przekazywany przez organizatora do gmin zgłaszających swój udział w kampanii. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. W tym roku akcja ARKI stała się częścią dziewiątej edycji programu „Po stronie natury” i zdobyła prestiżową nagrodę „Zielone czeki” przyznawaną przez Fundusz.

Listy dla Ziemi pisane, nagradzane i doceniane

„Zielone czeki” WFOŚiGW w Katowicach, które w kategorii edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży zdobyli Anna Sobańska, Krystian Biłek i Szymon Kułakowski za przygotowanie i prowadzenie największej akcji edukacji ekologicznej w Polsce, czyli Listów dla Ziemi, to tylko jedna z form docenienia pracy ARKI. I wolontariuszy fundacji, bo warto wiedzieć, że laureaci „Zielonych czeków” przygotowują akcję społecznie. Inną formą wyróżnienia jest dostrzeżenie kampanii przez organizatorów akcji „Po stronie natury”. Dzieci w całej Polsce zachęcają w tym roku w napisanych przez siebie listach do proekologicznych zachowań oraz działań na rzecz natury. Temat odnoszący się do natury wynika bowiem również z tego, że ARKA połączyła swoje siły z firmą Żywiec Zdrój, Lasami Państwowymi i PTTK.

Listy dla Ziemi to akcja ogólnopolska. W każdej edycji skupia blisko 200 tysięcy uczestników!


Niech wygra dobro natury!

- Natura to wspólne dobro, które łatwo naruszyć, ale o które w prosty sposób można dbać. W ramach programu „Po stronie natury” od wielu lat prowadzimy realne działania na rzecz środowiska naturalnego. Wspólnie z partnerami posadziliśmy ponad 5 milionów drzew, odnowiliśmy blisko 1000 km szlaków turystycznych, a także dofinansowaliśmy 115 inicjatyw ekologicznych. Naszym celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, a w szczególności zachęcanie do działania na rzecz natury, by mogły z jej uroków korzystać przyszłe pokolenia. Dlatego akcja, w której dzieci piszą Listy dla Ziemi, stanowi idealne dopełnienie dotychczasowych działań prowadzonych w ramach programu „Po stronie natury” - podkreśla Inga Songin, dyrektor Marketingu i PR Żywiec Zdrój.

Dziecięca wiara czyni cuda!

Po napisaniu listów, dzieci przekażą je dorosłym - swoim rodzicom, dziadkom, a potem wspólnie podejmą się realizacji prostych działań ekologicznych. Ich opisy prześlą do fundacji ARKA. W ten sposób najmłodsi będą edukować dorosłych, a kampania dotrze do kolejnych uczestników.
- Dzieci są impulsem do podjęcia działań, do tego, by razem zmieniać świat. My, dorośli często jesteśmy leniwi i sceptyczni - nie chce nam się, nie widzimy sensu. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają. Bo przychodzą, pytają i czekają na odpowiedź. To właśnie ta postawa młodych ludzi jest często impulsem, że zaczynamy coś robić, że decydujemy się zmienić nasze nawyki. Myślę, że to byłoby coś niesamowitego, gdyby setki tysięcy ludzi postanowiło wreszcie coś zrobić - posadzić drzewo, posprzątać las, zamienić jednorazówkę na torbę „eko”. To będzie przecież coś realnego, namacalnego. Niech dziecięca wiara w to, że świat jest dobry, że razem możemy wpłynąć na rzeczywistość, będzie dla nas motywacją - mówi Wojciech Owczarz, prezes ARKI oraz pomysłodawca Listów dla Ziemi. (ET)

Hasło natura zobowiązuje. Dzieci mogą pisać listy w parkach, w górach, nad morzem…

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Dodaj ogłoszenie