Mapa koronawirusa i COVID-19
Najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusa podało Ministerstwo Zdrowia.
AKTUALIZACJA 14.1.2021 GODZ. 10:46
Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, 14 stycznia 2021 w Polsce mamy 9 436 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Dane pochodzą z województw:
- mazowieckiego (1231),
- wielkopolskiego (1058),
- kujawsko-pomorskiego (993),
- pomorskiego (878),
- zachodniopomorskiego (788),
- śląskiego (727),
- warmińsko-mazurskiego (690),
- łódzkiego (554),
- dolnośląskiego (463),
- lubelskiego (403),
- małopolskiego (337),
- podlaskiego (291),
- lubuskiego (288),
- opolskiego (235),
- podkarpackiego (233),
- świętokrzyskiego (164).
103 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Gdzie jest koronawirus w Polsce? Mapa zasięgu
Z powodu COVID19 zmarły 92 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 289 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 414 362/32 456 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Czytaj także
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w Polsce 1 147 123 osób wyleczyło się z choroby COVID-19.
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
- Najnowsze dane dotyczące epidemii COVID-19 są bardzo niepokojące. Europa ponownie znalazła się w epicentrum tej pandemii - podkreślał na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów zdrowia w Kopenhadze dr Hans Kluge (spotkanie poświęcono prognozom epidemicznym dotyczącym sezonu zimowego).
Czytaj także
Liczba przypadków koronawirusa w Europie przekroczyła granicę 10 milionów, w tym tygodniu zaś w Europie odnotowano najwyższą tygodniową zachorowalność na COVID-19 od początku pandemii, z ponad 1,5 mln przypadków zgłoszonych w ciągu ostatnich siedmiu dni. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków wzrosła z 7 do 9 mln w ciągu zaledwie 14 dni, a w zeszłym tygodniu liczba zgonów wzrosła o 32 proc. w całym regionie - wyliczał dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę.
Gdzie jest koronawirus w Polsce? Mapa zasięgu
Może okazać się, że jest to choroba cykliczna. Od zawsze wskazywałem, że jest to możliwe. Obecnie zaczynamy widzieć wzrost zachorowań - mówił Fauci w czasie środowej konferencji w Białym Domu.
- Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w Europie próg 10 mln. Gwałtownie skoczyła liczba zgonów, a hospitalizacje wzrosły do poziomu niewidzianego od wiosny. "Europa ponownie znalazła się w epicentrum tej pandemii" - ostrzega dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia na Europę, dr Hans Kluge.
Czytaj także
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Podejrzane objawy obejmują:
- wysoką temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.
Gdzie jest koronawirus na świecie
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.