Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzysz o podróży w czasie? To możliwe! Wystarczy wybrać się do Siewierza!

Redakcja
W ruinach siewierskiego zamku poczujesz się jak prawdziwy rycerz albo dama jego serca. Fundusze unijne pozwoliły ocalić zabytek od zagłady i zapomnienia

Taka gratka zdarza się nadzwyczaj rzadko. Zwiedzając ruiny zamku w Siewierzu, można (i warto!) przebrać się w strój rodem z epoki. Za darmo na czas zwiedzania warowni możesz przeobrazić się w walecznego rycerza albo piękną i szlachetną damę jego serca. Kto chce, może wybrać strój giermka, kapturnika, dragona itd. Można także na czas wizyty w ruinach wypożyczyć sobie szablę, miecz albo inny rodzaj broni, którą posługiwali się nasi średniowieczni przodkowie.
Broń i stroje zakupione zostały z funduszy unijnych w ramach projektu "Multimedialna podróż w czasie na Zamku Siewierskim", który prowadzony był do czerwca tego roku. Zawiaduje nimi Izba Tradycji i Kultury Dawnej, która sprawuje merytoryczną pieczę nad warownią. Można w niej oglądać także inne eksponaty związane z historią ziemi siewierskiej.

Kiedy już - odpowiednio wystylizowani - poczujemy klimat średniowiecznej epoki, ruszamy Traktem Biskupim, 200 metrów do zamku, gdzie przewodnik oprowadzi nas po ruinach warowni. Po drodze można, a wręcz trzeba pstrykać zdjęcia, które będą wspaniałą pamiątką z tej wyprawy.
Jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania ruin zabytku jest wizyta w odnowionej - ze środków europejskich - piwnicy zamkowej. Znajduje się tam m.in inscenizacja średniowiecznego lochu i czteroczęściowa makieta XV-wiecznego rynku w Siewierzu. Są także gabloty z wykopaliskami archeologicznymi. Niewątpliwą atrakcją jest również możliwość wejścia na odnowioną wieżę zamkową, z której rozciąga się wspaniały widok na okolice. Odwiedzający zamek korzystają z tej możliwości skwapliwie. Specjalnie z myślą o turystach zrekonstruowany został także drewniany most zwodzony wraz z kładką dla pieszych (są tylko dwa takie w Polsce!). Można obejrzeć, jak wygląda jego podnoszenie i opuszczanie. Chętni mogą nawet przy tym pomagać, gdyż do zadziałania mechanizmu przeciwwagi potrzeba trzech-czterech silnych osób. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie powiadomić o naszej wizycie pracowników Izby Tradycji i Kultury.
Przeprowadzone w ostatnich latach intensywne prace remontowo-konserwatorskie na zamku nie tylko znacznie ograniczyły dalszą dewastację obiektu, ale także przywróciły mu część dawnego uroku. Wybrukowany został dziedziniec, z zabezpieczeniem jego oryginalnych fragmentów, odbudowano i zabezpieczono mury budowli, przebudowana została także płyta nad piwnicą zamku - z dostosowaniem stropu do użytkowania jako sceny.
Sama gmina nie udźwignęłaby ciężaru finansowego tak poważnych prac przy zabytku. Na szczęście pomogła Unia Europejska. Po latach niebytu zamek znów stał się atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy tłumnie ściągają tu z całej Polski.

To warto wiedzieć

Dokładnej daty powstania murowanej warowni w Siewierzu nie udało się do tej pory jednoznacznie określić. Badania historyczne potwierdzają jednak istnienie tej budowli już na początku II połowy XIV stulecia. Znajdowała się ona wówczas we władaniu książąt śląskich, by w XV wieku stać się własnością biskupów krakowskich. Warownia składa się z czterech jednotraktowych, trójkondygnacyjnych skrzydeł. Pośrodku usytuowany jest wieloboczny, nieregularny dziedziniec. Mury zewnętrzne warowni wzmocnione zostały dziesięcioma trójuskokowymi przyporami i dobudowaną w XV wieku w celach obronnych basteją. Zamek powstał w zakolu rzeki Czarnej Przemszy pośród jej rozlewisk i bagien, które stanowiły dla tej budowli naturalny czynnik obronny.

ZWIEDZANIE
Zwiedzanie ruin zamku jest bezpłatne i odbywa się za pośrednictwem Izby Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu. Chętni powinni udać się do jej siedziby w zabytkowym budynku przypominającym dworek, zlokalizowanym tuż obok kościoła parafialnego, przy drodze na zamek (ul. Kościuszki 5).
W dni powszednie zwiedzanie możliwe w godz. 10-15. Natomiast w weekendy - od godz. 10 do 18 pełnione są stałe dyżury.

POŁOŻENIE I DOJAZD
Siewierz oddalony jest 40 km na południe od Częstochowy. Zamek znajduje się niedaleko rynku, trzeba iść w stronę białego kościoła parafialnego. Mijamy go drogą na wprost i po prawej widać warownię. Kto nie ma własnego środka transportu, na rynek w Siewierzu może dojechać autobusem PKS
z Będzina, Zawiercia albo Częstochowy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto