Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz jeszcze czas, aby wybrać swoje drzewo

Redakcja
Tylko jeszcze dzisiaj rozejrzyj się wokół, pomyśl chwilę i zgłoś swoje drzewo, które podziwiasz, z którego czerpiesz życiową i historyczną mądrość do konkursu Klubu Gaja na Drzewo Roku 2016. To drzewo nie musi być ani bardzo wysokie, ani wyjątkowo wiekowe. Musi być po prostu Twoje. Tak jak dęby „Bolko” czy „Jan” - finaliści ubiegłorocznego konkursu. „Bolko” - zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 będzie reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016. Może za rok, w międzynarodowej rywalizacji wystartuje Twoje drzewo? Ty decydujesz!

Po co nam ten zachwyt wśród konarów i liści?
,,Drzewa wokół nas sprawiają, że nasze życie i krajobraz stają się przestrzenią wspólnoty człowieka i natury. Możemy poruszać się w niej, będąc raz gościem, a kiedy indziej gospodarzem. Otrzymaliśmy wielki dar dbania i zarządzania tym, co zostawiły nam przeszłe pokolenia. Korzystając z naszej wiedzy i empatii, nie zapominajmy, że również po nas przyjdą następne pokolenia. Kształtujmy świat wokół nas z wyobraźnią, pamiętając o potrzebach ludzi i zwierząt, dla których drzewa to czyste powietrze, dom, pokarm, zasób gospodarczy, ale przecież także radość, piękno i ważne wydarzenia, dla nas, naszych bliskich i całych społeczności” - przekonuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Zresztą, nie tylko on namawia do zgłaszania do konkursu ulubionych zielonych i liściastych „zawodników”. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek. Dlaczego? Bo konkurs Drzewo Roku promuje szacunek dla przyrody oraz pomaga w poszukiwaniu ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest szczególnie doceniane.

Czas ucieka - pospiesz się!
Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2016 Klub Gaja czeka do dziś, czyli do końca listopada. I niezdecydowanym albo tym, którzy jeszcze nie brali udziału w tego typu ekologicznych rywalizacjach zwraca uwagę na korzyści płynące z udziału w konkursie. Ekolodzy nie opowiadają „bajek”, że drzewo się ucieszy - zadowoleni będziecie Wy. Bo uczestnictwo w konkursie to szansa na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. A jak przyjadą turyści, to o wymiernych korzyściach chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Zaletą konkursu jest również aktywizacja społeczności wokół wspólnej sprawy i rozpoczęcie lub rozwój obywatelskiego działania na rzecz lokalnego środowiska. Konkurs wzmacnia tożsamość, pozwala być dumnym ze swojej małej ojczyzny. Wreszcie - bawi, bo wokół zgłoszonych drzew odbywają się pikniki, i edukuje - dzięki zaangażowaniu w rywalizację wzrasta świadomość ekologiczna.

Dla kogo jest ten konkurs?
Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców. Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa. Warto jeszcze dodać, że w finale poprzedniej edycji konkursu znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Internauci oddali ponad 20 tys. głosów. To dopiero przed nami. Dziś „ostatni dzwonek” na zgłoszenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto