Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metropolia Silesia będzie uchwalona za 98 dni. Takie były obietnice

Michał Wroński
arc
Co piąty z nas na dźwięk słów "Metropolia Silesia" tylko wzrusza ramionami. Nie mówią nam one kompletnie nic. Tak przynajmniej wynika z badań, jakie przeprowadzili niedawno naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ich wyniki przypomnieli zresztą podczas czwartkowej konferencji z cyklu "Od miasta do metropolii". Socjolodzy tłumaczą, że dopóki o metropolii rozmawiać będą wyłącznie urzędnicy, politycy i dziennikarze dopóty niewiele się zmieni.

Przełomem będzie moment, kiedy mieszkańcy uznają, że będzie im się żyło lepiej w ramach jednego dużego organizmu aniżeli w konglomeracie kilkunastu, prowadzących własną (i często wzajemnie niespójną) politykę miast.

Pytanie jednak jak podzielić zadania tak, aby nie okazało się, że każdą urzędową sprawę trzeba będzie załatwiać na poziomie metropolii, a w lokalnych prezydiach nikt nam w niczym nie pomoże, bo nie będzie miał takich możliwości. Michał Wroński

Metropolia nie jest wrogiem lokalności

Dajcie nam sto dni po wy-granych wyborach, a uchwalimy metropolię - to jedna z najważniejszych obietnic PO złożonych w trakcie kampanii w regionie. Platforma większość w Sejmie mieć będzie, zatem, zgodnie z deklaracją, dajemy jej sto dni na dotrzymanie słowa. W sobotę zaczęliśmy odliczanie.

Co to jest PLUM? To Prospołeczny Licznik Ustawy Metropolitalnej. "Plum" to po angielsku śliwka i ten sympatyczny owoc widnieje w tle metropolitalnego zegara, który uruchomiliśmy po inauguracji nowego rządu Donalda Tuska. Od dziś do uchwalenia ustawy, którą obiecała PO, dzieli nas 98 dni.

Prace nad projektem powiatu metropolitalnego są w toku. Obecnie jego zapisy studiują śląscy i zagłębiowscy samorządowcy. Niebawem ustawa będzie przedmiotem parlamentarnej debaty w ramach komisji administracji, której wiceszefem został katowicki poseł Marek Wójcik. Być mo-że powstanie podkomisja do spraw metropolii.

Podkreślamy to za każdym razem, więc raz jeszcze powtórzymy: jeśli dobrze skrojona metropolia stanie się faktem nie za 100, a za 150 dni, nikt nie będzie narzekać. Ale jeśli znów obietnica PO będzie fatamorganą, jej posłowie obiecali przyznać na naszych łamach, że są do niczego. MZ

Metropolia nie jest wrogiem lokalności

Rozmowa z Gregiem Clarkiem, brytyjskim ekspertem ds. metropolii. Był m.in. doradcą od spraw rozwoju lokalnego w Londynie

Metropolia Silesia brzmi kusząco, ale czy istnienie "supermiasta" nie sprawi, że mieszkańcy Bytomia, Zabrza czy Świętochłowic, będą mieli trudniej załatwić swoje sprawy? Dziś mają blisko swój lokalny magistrat, często osobiście znają samorządowców i czują więź ze swoją małą ojczyzną.Mocne podkreślanie lokalnej tożsamości jest typowe dla osób mieszkających w krajach dawnego bloku wschodniego. To odreagowanie po czasach, gdy lokalność była niszczona. Jednak by odnieść sukces we współczesnym świecie, trzeba połączyć poczucie lokalizmu z mechanizmem metropolitalnym, gdyż istnieją sprawy, których na poziomie lokalnym - chociażby z przyczyn finansowych - po prostu nie da się rozwiązać. Metropolia może być partnerem myślenia lokalnego, a nie jego wrogiem.

Jak podzielić kompetencje? Co zostawić na poziomie lokalnym, a co trzeba rozwiązywać wspólnie?Zadaniem dla metropolii jest organizacja transportu, wspieranie biznesu, a także zarządzanie środowiskiem, rynkiem pracy oraz coś, co nazywam "zarządzaniem talentami". Na poziomie lokalnym pozostawione natomiast powinny być takie sprawy jak zarządzanie gospodarką komunalną, ochroną środowiska, szkolnictwem, a także wszelkie kwestie związanymi z udogodnieniami dla mieszkańców. Oczywiście każdy przypadek jest nieco inny, dlatego podstawą jest zdiagnozowanie zarówno tego, czym jest dany obszar metropolitalny, jak też tożsamości i tendencji lokalnych.

Samo stworzenie metropolii jest gwarancją sukcesu?
Przykład Berlina i Mediolanu pokazuje, że nie. W pierwszym przypadku zabrakło rzetelnej diagnozy, w drugim nie poprawiła się jakość życia mieszkańców.

Zobacz: Nowy rozkład jazdy PKP Intercity - wiemy co nas czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto