Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta woj. śląskiego - poziom życia [STATYSTYKI]

Katarzyna Domagała
Na nasze odczuwanie komfortu życia wpływają m.in. niekończące się remonty. To powoduje, że w wielu miastach czujemy się tak, jakbyżmy mieszkali na budowie.
Na nasze odczuwanie komfortu życia wpływają m.in. niekończące się remonty. To powoduje, że w wielu miastach czujemy się tak, jakbyżmy mieszkali na budowie. Dziennik Zachodni
Żyjemy krócej niż w innych częściach Polski, mamy problemy ze zdrowiem, o wynikach gimnazjalnych egzaminów nawet nie ma co wspominać i choć nie zarabiamy najgorzej, to statystyki są bezlitosne: w woj. śląskim po prostu mieszka się źle.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez jedną z agend ONZ - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Powinniśmy się tymi badaniami przejmować? Wygląda na to, że tak.

Miast z naszego województwa próżno szukać na szczycie listy miejsc idealnych do życia w Polsce. Tychy zajmują dopiero 24 miejsce, Katowice 26, Bielsko-Biała 29. Między innymi za Rzeszowem, Nowym Sączem, Lublinem czy Kielcami. Do tego każde z wymienionych miast w Śląskiem w porównaniu z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w 2007 roku wypadło gorzej. Badania oparte zostały na kilku ważnych elementach: porównaniu zarobków, dostępu do przedszkoli, wyników egzaminu gimnazjalnego (konkretnie: części matematyczno-przyrodniczej), stanu zdrowia czy długości życia.

- Trudno oczekiwać, aby region, który dokonał ogromnego wysiłku przeobrażenia z monokultury przemysłowej, był najwyżej rozwiniętym w kraju. Wiadomo, że taką rolę pełni metropolia warszawska - uważa prof. Tomasz Nawrocki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Nie powinniśmy lekceważyć tych wyników, a zastanowić się dlaczego znajdujemy się na tych pozycjach. Tym bardziej, że na zmianę niektórych ze statystyk, na przykład na wyniki egzaminów szkolnych, czyli podniesienie poziomu nauczania mamy przecież wpływ - zaznacza.

Katowice, Bielsko-Biała i Tychy. Na szarym końcu pierwszej trzydziestki, z odnotowanym dużym spadkiem. Tak prezentują się miasta naszego regionu w najnowszych wynikach badania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), które zostały przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - czytaj więcej na dziennikzachodni.pl

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto