Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Centrum Kongresowe dopiero w 2013 roku?

Redakcja
Znamy już zwycięzców konkursu na projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które ma powstać w pobliżu Spodka. To warszawska spółka JEMS Architekci.

Projekt zdobył uznanie jury za klarowną koncepcję urbanistyczną, doskonale zestawioną z architekturą Spodka. Co było, jak przyznali sami architekci, najtrudniejszym zadaniem. - Spodek jest wydarzeniem w historii architektury polskiej, jest wydarzeniem w historii Katowic, budynkiem bez precedensu i nie było naszym zamiarem konkurowanie z nim ale pokorne podporządkowanie się temu, co Spodek sobą już wytwarza - mówił Jerzy Szczepanik-Dzikowski z JEMS Architekci.

Główną częścią centrum jest ogromna, wielofunkcyjna, sala konferencyjna o powierzchni 10 tys mkw. - W tej sali mogą być organizowane zarówno konferencje, jak i ekspozycje, wystawy czy koncerty - mówi MMSilesii jeden ze współautorów koncepcji, Wojciech Kotecki. W centrum mieścić się będzie również zespół mniejszych sal konferencyjnych oraz wielkie foyer, które będzie przedłużeniem przestrzeni publicznej. - Mamy nadzieję, że wpisze się ono w przestrzeń i funkcjonowanie miasta - dodaje Kotecki.

Jury wysoko oceniło również nowatorski projekt tzw. "zielonej ścieżki". To fragment przestrzeni publicznej przeprowadzony przez celowo w tym celu zdeformowany fragment dachu. - Chcemy żeby to był magnes, który ściągnie w to miejsce ludzi. Nie chcemy aby ten budynek zatkał przestrzeń za Spodkiem, był swego rodzaju barykadą. - tłumaczy Kotecki -  Paradoksalnie ten budynek, poprzez zieloną ścieżkę na dachu oraz ulicę, która ciągnie się w jego wnętrzu, ma wciągnąć ludzi w głąb i poprowadzić ich w kierunku Bogucic i okolic. Terenów, które będą się mocno rozwijać w przyszłości.

Kiedy rozpocznie się budowa? Władze miasta przyznają, że nie prędko. - Przed nami etap projektowania, to jest bardzo długotrwały proces. Musimy mieć świadomość, że dziś przy obecnych technikach budowlanych dłużej trwa przygotowanie projektu niż sama jego realizacja - mówi

Waldermar Bojarun

, rzecznik katowickiego magistratu.

Według Bojaruna etap planistyczny trwa zazwyczaj kilka lat a sama realizacja rok lub dwa. - Myślę, że rok 2012 - 2013 to są realne daty powstania tego obiektu - dodał Bojarun.

Dlaczego tak długo? - Cały rok 2009 to będzie etap projektowania, myślę, że potrwa dwa lata, więc najwcześniej budowa będzie się mogła rozpocząć w roku 2011 a potem realizacja - mówi Bojarun.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto