Dodaj zdjęcie profilowe

avatarkmp.anna

śląskie

"Dziady na Zamku" niezwykłe wydarzenie w Tarnowskich Górach

2014-11-05 15:32:23

"Dziady na Zamku", czyli o tym jak dawny obrzęd zaduszny pokonał halloween. W czasach gdy odchodzimy od naszych tradycji i kultury, a popularnością cieszą się różnego rodzaju imprezy halloween'owe, Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare postanowiła pójść pod prąd i przygotowała nietypowe zwiedzanie zamku. Nietypowe, bo tematyczne, zaś ów tematem przewodnim były "Dziady", czyli obrzęd zaduszny, którego istotą było "obcowanie ze zmarłymi".

Komnaty zamkowe zostały specjalnie ustylizowane: zaciemnione okna, światło świec, historyczne stroje, to wszystko miało na celu zapewnienie zwiedzającym niezwykłej podróży, w czasie której przewodnikami były postacie literackie. Pojawiła się między innymi Karusia z wiersza "Romantyczność" A. Mickiewicza, czy też Faust z utworu J. W. Goethego. Ponadto zwiedzający mieli okazję uczestniczyć w obrzędzie dziadów, wzorowanym na dziele A. Mickiewicza.

Realizując założenia projektu "Dziady na Zamku" Fundacja Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare mogła liczyć na wsparcie młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim, dzięki której suchy scenariusz nabrał realnych kształtów, zaś zwiedzające grupy szkolne na własnej skórze doświadczyły tego, jak świat realny przenika i zespala się z nadzmysłowym, jak żywi nawiązują kontakt z umarłymi przy wykorzystaniu niezwykłych obrzędów i rytuałów, a to wszystko w oparciu o dzieła literackie.

Celem "Dziadów na Zamku" była promocja staropolskich obyczajów, dawnych, ludowych wierzeń w oparciu o motywy literackie, co było pewnego rodzaju przedsięwzięciem karkołomnym, gdyż adresatami była młodzież szkolna, czyli publika bardzo wymagająca, dorastająca w atmosferze halloween'owych zabaw i kojarząca dzieła literackie nie tyle z przyjemnością, co z obowiązkiem. Jakież było zaskoczenie pracowników Fundacji Kompleks Zamkowy, gdy okazało się, że przygotowany program spotkał się nie tylko z akceptacją zwiedzających dzieci i młodzieży, ale z wręcz bardzo entuzjastycznym przyjęciem i bardzo pochlebnymi opiniami. Wydarzyła się wówczas rzecz niezwykła, okazało się, że staropolskie obyczaje i obrzędy mogą być niezwykle interesujące, a postacie literackie potrafią wzbudzić zainteresowanie nie tylko z powodu odpowiedniego ustylizowania, ale przede wszystkim poprzez wiążącą się z nimi historię. "Dziady na Zamku" były niezwykłym przedsięwzięciem, które z pewnością będzie ponawiane, gdyż widok młodzieży chłonącej treści literackie i zafascynowanej staropolskimi obyczajami jest dla organizatorów bezcenny i niezwykle budujący.

Jesteś na profilu kmp.anna - stronie mieszkańca miasta śląskie. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj