Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń? To fakt, jesteśmy w światowej czołówce [RAPORT]

ak
Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń? W 106 krajach na całym świecie obywatele zostali zapytani o swoją wiarę. Badania prowadziło amerykańskie Pew Research Center, a jego wyniki nie są zaskakujące: młode pokolenie Polaków jest mniej religijne od swoich rodziców i dziadków. Kliknij w grafiki powyżej i zobacz szczegóły raportu

Dane pochodzą ze strony The Age Gap in Religion Around the World

Odchodzenie od Kościoła to tendencja ogólnoświatowa, jednak ciekawe jest to, że w badanych zakresach, Polska przoduje aż w trzech kategoriach, jeśli chodzi o odchodzenie młodych ludzi od praktyk religijnych.

Przynależność religijna, codzienna modlitwa… O co pytano w badaniach?

Ankietowanym zadano cztery pytania:

1. Czy identyfikujesz się z jakąkolwiek grupą religijną?
2. Czy religia jest bardzo ważna w twoim życiu?
3. Czy modlisz się codziennie?
4. Czy uczęszczasz co tydzień do świątyni?

W każdym kraju wyodrębniono także dwie grupy badanych:
- młodsze pokolenie: dorośli w wieku 18-39 lat
- starsze pokolenie: dorośli powyżej 40. roku życia

Badania wykazały, że ogólnoświatową tendencją są różnice w podejściu do badanych kwestii przez oba pokolenia. Główny wniosek: młodsze pokolenie jest mniej religijne od starszego.

Czy przynależysz do jakiegoś wyznania?

Spośród 106 krajów, w 41 to młodsi dorośli (18-39 lat) rzadziej identyfikują się z jakąś grupą religijną niż starsi. W Czadzie i Ghanie sytuacja jest odwrotna – tutaj zdecydowanie częściej młodsi dorośli odczuwają przynależność religijną niż starsze pokolenie. W pozostałych krajach nie ma statystycznie istotnych różnic pod tym względem.

W chrześcijańskich krajach różnica pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem pod kątem przynależności religijnej jest najbardziej widoczna w Kanadzie. Tam, biorąc pod uwagę ile procent młodszych i ile procent starszych identyfikuje się z religią chrześcijańską, aż 28 punktów procentowych dzieli obie generacje. W Polsce ta różnica nie jest aż tak widoczna: młodsze pokolenie rzadziej czuje przynależność do religii chrześcijańskiej, ale różnica w odpowiedziach na pytanie o to pomiędzy nim, a starszą generacją to tylko 6 punktów procentowych.

Czy religia jest ważna w Twoim życiu?

Czy religia jest ważna w Twoim życiu?

Dorośli młodsi niż 40 lat rzadziej niż starsi mówią, że religia jest ważna w ich życiu i dotyczy to nie tylko krajów bogatszych i bardziej świeckich, ale również tych, które są bardziej religijne, a mniej zamożne, jak Iran czy właśnie Polska. W 46 krajach to starsi dorośli, powyżej 40. roku życia częściej od młodszego pokolenia uważają religię za ważną część życia. Co ciekawe, w dwóch krajach: Gruzji i Ghanie to właśnie młodsze pokolenie częściej niż starsze wskazywało, że religia odgrywa dla niego ważną rolę w życiu.

Na pytanie o to, czy religia jest bardzo ważna w ich życiu, najczęściej twierdząco odpowiadali mieszkańcy Afryki, Środkowego Wschodu, Południowej Azji i Ameryki Łacińskiej. Najwięcej, bo aż 98% twierdzących odpowiedzi padło w Nigerii. Najmniej – 3% - w Chinach. U naszych zachodnich i północnych sąsiadów, gdzie ważność religii w życiu potwierdziło mniej niż 19% mieszkańców. W Polsce łącznie 32% badanych potwierdziło, że religia jest ważna w ich życiu. Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe, to było to: 16% młodszych dorosłych i 40% starszych.

Tym samym nasz kraj stał się światowym liderem, jeśli chodzi o rozbieżność pomiędzy pokoleniami. 23 punkty procentowe różnią odpowiedzi starszego i młodszego pokolenia dały nam pierwsze miejsce w rankingu krajów, w których dla młodych ludzi religia ma mniejsze znaczenie niż dla starszego pokolenia. Bezpośrednio za nami jest Grecja (22 punkty procentowe różnicy), Chile (21 punktów procentowych różnicy) oraz Portugalia, Rumunia i Liban (wszędzie 20 punktów procentowych różnicy).

Czy uczestniczysz co tydzień w nabożeństwie?

Nie ma też znaczących różnic w odpowiedzi na pytanie o cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie. W 53 krajach do świątyni zdecydowanie rzadziej wybiera się młodsze pokolenie, a odwrotna sytuacja ma miejsce tylko w 3 krajach: Armenii, Rwandzie i Liberii.

Cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie największą popularnością cieszy się w Afryce. Niemal 90% Nigeryjczyków raz w tygodniu udaje się do świątyni. W Polsce udział w cotygodniowej mszy deklaruje nieco ponad 40% ankietowanych. Pew Research Center wysnuło także wniosek, że najczęściej na cotygodniowe nabożeństwo uczęszczają mieszkańcy tych krajów, w których żyje się najkrócej. Częściej też do kościoła chodzą osoby z krajów, w których edukacja trwa krócej.

Pod tym względem również staliśmy się światowym, w dodatku niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o przepaść dzielącą dwa pokolenia. Spośród ankietowanych Polaków, jedynie 26% tych poniżej 40. roku życia zadeklarowało cotygodniowy udział w nabożeństwie. W grupie powyżej 40. roku życia było to 55%. 29 punktów procentowych dzielących obie grupy dało nam pierwsze miejsce pod tym względem. Za nami jest Kolumbia, gdzie różnica dzieląca odpowiedzi obu pokoleń jest dużo niższa i wynosi 19 punktów procentowych.

Czy modlisz się każdego dnia?

Czy modlisz się każdego dnia?

W porównaniu z poprzednimi wynikami, miażdżąca jest liczba krajów, w których z codziennej modlitwy rezygnują młodsi dorośli. Dotyczy to aż 71 państw. W dwóch natomiast codzienną modlitwę częściej od starszego pokolenia praktykuje młodsze. To Czad i Liberia.

W codziennej modlitwie przodują Afganistańczycy, a zaraz za nimi jest Nigeria. W tych krajach ponad 90% badanych zadeklarowało, że modli się każdego dnia. Powyżej 50% plasują się wszystkie badane kraje Afryki, zaś z krajów europejskich, jedynie w Mołdawii ponad połowa badanych modli się codziennie. W Polsce codziennie modli się nieco ponad 30% osób biorących udział w badaniu, zaś najmniej osób codzienną modlitwę zadeklarowało w Chinach i Wielkiej Brytanii.

Również w tej kategorii jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o różnice między młodszym i starszym pokoleniem. Pierwsze miejsce zajęła Japonia, gdzie różnica między deklaracjami codziennej modlitwy przez starsze i młodsze pokolenie wyniosła 29 punktów procentowych, zaś Polska znajduje się na drugim miejscu: różnica w odpowiedziach ankietowanych wyniosła 25 punktów procentowych. Za nami jest Słowacja, Portugalia i obszar Palestyny, gdzie różnica wyniosła 23 punkty procentowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dzień Świętego Patryka - święto narodowe Irlandii - video flesz

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
amen
POlszy kościół to wylęgarnia pedałów i pedofili
D
Dekster twój pan
Puknij się w łeb, razem z tym swoim wyimaginowanym bogiem, jesteś słaby psychicznie i ograniczony, jesteś pożywką dla czarnych pijawek. Amen:-)))))))))
T
Teodor
Chciałbym nie dawać tym nierobą ale państwo płaci z podatków ogromne pieniądze nie wiesz o tym .
T
Teodor
No i bardzo dobrze jak długo można słuchac ty gości w sukienkach .
.krystyms
Dlaczego obrażasz innych tylko dlatego że sam nie możesz poradzić sobie z tym co czujesz wisz że to sumienie. Bóg kocha wszystkich i tych co wierzą i tych co nie wierzą. Jedni otwierają drzwi swojego serca by mógł przyjść ze swoją Miłością i Pokojem inni uparcie je zamykają bo boją się odpowiedzieć na Jego Miłość. Życzę poznania Jego Miłości. pokój zagości w twoim sercu poznasz naprawdę co to wolność. Powodzenia
D
Dekster
Więc jeszcze raz żeby młodzież czytała i nie dała soba manipulować przez PiSuarów i czarnych watykańskich sekciarzy:

Religia to najstarsza choroba psychiczna świata. Nie niesie niczego dobrego oprócz antagonizmów, podziałów i wzajemnej niechęci, tło religijne jest też praprzyczyną wielu wojen.
Dzisiejsza młodzież jest poprostu bardziej świadoma, mają większy dostęp do niezależnej wiedzy i szersze horyzonty, stare dziady które wychowano w bogojczyźnianym patriotyzmie i tępym posłuszeństwie wobec czarnych panów z Watykanu poprostu odchodzą, i bardzo dobrz bo wraz z nimi odchodzi ciemnota religijna i zabobon, bo jak nazwać czczenie obrazków, krzyżyków, klękanie przed "ojcami świętymi" jak nie głupotą i zabobonem?
Młodzi ludzie poprostu tego kitu o jezusie i tej całej pełnej sprzeczności i nie trzymającej się kupy "wiary" nie chcą łykać.
Bycie dobrym człowiekiem to nie wiara w wymyślone bóstwa, to codzienne zachowania wobec innych, wobec własnego kraju, wobec zwierząt i środowiska, to poprostu nieszkodzenie innym. Kto mądrzejszy oczytany ten to zrozumie w młodym wieku i ma czarnych sekciarzy i ich kity gdzieś.
D
Dekster
Z fanatyzmu to raczej słyną przedstawiciele twojej jedynie słusznej wiary. Tak jak myslałem, nie masz żadnych argumentów więc jaką chcesz polemikę ze mną prowadzić? Nawet nie jesteś w stanie się odnieść do podstaw jakie wskazałem nie mówiąc już o mieszaniu totalitaryzmów z ateizmem, ewidentnie to nie na twoją prostą głowę i ciasny umysł, trzeba czytać coś więcej niż parafialne ogłoszenia.
w
wal
Dekster, jesteś fanatykiem. Szkoda słów na polemikę z tobą. Życzę ci byś wyzdrowiał z tej choroby i oceniał bardziej obiektywnie.
a
adek
Do kościoła nie chodze bo jest płatny ale w Boga wierze i będę wierzył księży też nie wpuszzam na kolędzie bo przychodzą po pieniądze a nie mają kas fiskalnych :)powinni być rozliczani z każdej przysługi i podatki płacić a nie okradać katolików
D
Dekster
Znowu bzdurzysz i wykazujesz się nieuctwem. Ateizm nie ma nic do rzeczy, religia chrześcijańska ma na koncie więcej ofiar niż dużo późniejsze totalitaryzmy, ponadto mieszanie komunizmu z ateizmem świadczy o twojej pustce umysłowej, niewiara jest tak stara jak wiara, a wiara jest zaprzeczeniem nauki i zdrowego rozsądku, wiara to wynaturzenie polegające na niesprawdzalnych twierdzeniach "mędrców" i "świętych książek", jest biegunowo odległa od rozumowania. Albo myślisz albo wierzysz.
Znacznie więcej zbrodni popełnili/popełniają ci właśnie głęboko wierzący, przykłady od początków waszej wiary - zbrodnia, morderstwa, intrygi, władza - to domeny i fundamenty wiary katolickiej, wiary zbudowanej na kłamstwie, prostactwie i braku szacunku dla innych.
Obawiam się że nawet nie jesteś w stanie zrozumieć czym jest ateizm.
a
anty
Niech księża z rydzykiem na czele nadal mieszają się w politykę, udają mafiozów i obnoszą się z bogactwem czy samochodami od bezdomnego, to kiedyś, za 20-30 lat, nasze kościoły będą przypominać te czeskie. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię: Praga, Ołomuniec, Hradec Kralove lub Brno, centrum miasta, 10 pięknych, zabytkowych kościołów i tylko w jednym jakaś msza dla garstki wiernych, dwa lub trzy razy w tygodniu, całą reszta robi za muzea, domy kultury itp. Księża sami sobie podcinają gałąź, na której siedzą - starsi ludzie nie będą przecież żyć wiecznie, zaś młodzi mają oczy i rozum i widzą, co się wyrabia.
w
wal
Dałeś przykład katolików i protestantów w Irlandii, a jakoś twojej uwadze umknęli komuniści /ateiści/ i miliony ofiar ich ideologii. To co w końcu wynaturza człowieka, wiara, ateizm, a może zupełnie coś innego, coś co siedzi w psychice niezależnie od jego światopoglądu? Przestań nienawidzić wyznawców tej, czy innej wiary. Możesz takiego światopoglądu nie akceptować, ale myśl bardziej obiektywnie. Zło może tkwić w każdym człowieku, dobro też. Jaka jest różnica w opium dla wierzących i opium dla ateistów mających swoje ideologie skoro jedni i drudzy popełniają te same zbrodnie?
D
Dekster
Niestety ta choroba psychiczna u Ciebie bardzo postępuje. Nie ma czego komentować.
D
Dekster
Nie znaczy, ale tak się składa że katole to największe ścierwo ludzkie jakie chodzi po ziemi, przekonani o swoich "racjach" i wyższości nad innymi wciskają swoją legendę o Jezusie wszystkim którzy chcą i którzy nie chcą (dawniej za pomocą ognia i miecza "przekonywali"). Pana Boga nie ma - to jest mityczny stwór wymyślony przez pierwszych sekciarzy jak byśmy ich dziś określili dla manipulowania innymi, taki prosty powód. Od zawsze jeden człowiek chciał być nad innym i nim manipulować wykorzystywać i religie są świetnymi narzędziami do tego.
D
Dekster
Otóż właśnie nie! Bzdura, to religie wynaturzają człowieka bo każą udowadniać wyższość swoich racji nad innymi.
A Katolicy i protestanci w Irlandii to jak się miłują wzajemnie? Bombami i zamachami, to właśnie typowy przykład zła jakie niesie religia, zła, ogłupiania i deprawowania. Religia to opium dla mas, dla wypełnienia jakiejś pustki umysłowo emocjonalnej człowiek stworzył religię, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Religię można postawić na równi z nowotworami, ona niszczy i wypacza. Dobrze że młodzież już na to nie jest podatna.
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie