Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie kompletuje eksponaty na wystawę do nowej siedziby

Justyna Przybytek
Fiacik - najnowszy nabytek muzeum - przejechał 54.713 km i posiadał trzech właścicieli
Fiacik - najnowszy nabytek muzeum - przejechał 54.713 km i posiadał trzech właścicieli arc/Muzeum Śląskie
Fiat 126 p - symbol motoryzacji PRL i ówcześnie przedmiot pożądania tysięcy Polaków, plakat Stefana Norblina, jednego z najwybitniejszych polskich plakacistów. To dwa nowe nabytki Muzeum Śląskiego. Oba uzupełnią liczące 109 tysięcy eksponatów zbiory MŚ i będą pokazywane w nowej siedzibie powstającej na terenie po kopalni Katowice.

Muzealnicy uzupełniają zbiory nie tylko na własną rękę. O pomoc zwracają się także do mieszkańców regionu. W nowym gmachu muzeum jedną z największych stałych wystaw będzie ta dotycząca historii Górnego Śląska. Zbiórka darów na wystawę w ramach akcji "Dopiszmy się do historii" trwa. Dwie odbyły się już w Katowicach, najbliższa będzie 21 lipca w Chorzowie, w Centrum Kultury.

Jeszcze jest trochę czasu, aby przejrzeć rodzinne pamiątki. Muzealnicy szukają wszystkiego, z czym wiąże się ciekawa historia dotycząca dziejów Śląska. A wiąże się między innymi z popularnym "maluchem". Model pozyskany przez MŚ wyprodukowano w 1976 r. w Tychach, gdzie specjalnie dla licencyjnego Fiata 126p wybudowano nowy oddział Fabryki Samochodów Małolitrażowych "Polmo".

Wspomóc muzeum można też eksponatami o mniejszych gabarytach. Jak dotąd mieszkańcy regionu podarowali placówce kilkadziesiąt eksponatów. M.in. maszynkę do strzyżenia z międzywojnia, zdjęcia rodzinne, obligacje skarbowe, damską torebkę ozdobioną motywem wg projektu Zofii Stryjeńskiej, czy damskie pantofle z 1930 r. z prawidłami. Wśród darów są też paragon z Pewexu, komplet żabek do firanek sprzed drugiej wojny światowej, czy karty benzynowe z 1982 i 1983, a także międzywojenny zestaw do czyszczenia broni i mundur górniczy. Trafił też do MŚ eksponat, który muzealników ucieszył wyjątkowo. Stara drewniana szafa ze schowkiem ukrytym pod podwójnym dnem. Wewnątrz odnalazły się pochodzące z XIX wieku judaiki, w tym Tora.

Zbiórka eksponatów potrwa rok, bo właśnie w 2013 r. muzeum otworzy swoje podwoje w nowej siedzibie. Będzie prowadzona w większych miastach regionu we wrześniu w Piekarach Śl. i Tychach, następne są Gliwice, Mikołów, Pszczyna, Tarnowskie Góry i Cieszyn. Eksponaty można muzeum podarować lub oddać w depozyt, a dokumenty czy zdjęcia zdigitalizować.

Obecnie zbiory liczą 109 tys. eksponatów. Najstarsze są dwa wyroby krzemienne sprzed ok. 12 tysięcy lat. Najcenniejszy to obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego. Największy z eksponatów to maszyna parowa "Bartosz" z dawnej kopalni Katowice, a najmniejszy - komplet szpilek do kapeluszy kobiecych o 3-mm główce z lat międzywojennych. Szczególnie cenny jest obraz Jana Matejki pt. "Ostafi Daszkiewicz" z 1874 r. Dzieło było jednym z pierwszych obrazów, które zasiliły zbiory MŚ przed II wojną światową (w 1927 r.).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto