Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszkowskie pomniki. Sport, historia, symbole ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Myszkowskie pomniki upamiętniają wydarzenia historyczne, ale też sportowe. Te sportowe to też w końcu historyczne.

Obeliski upamiętniają Powstanie Styczniowe, ofiary II wojny światowej, mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów. Są też religijne, symboliczne.

CIĘŻAROWIEC

To wędrujący pomnik z 1988 roku , upamiętniający odbywające się Miejskim Domu Kultury w Myszkowie Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów i awansu klubu "Światowit" do I ligi podnoszenia ciężarów. Pomnik stanął przed MDK. Autorem pomnika jest zakopiański rzeźbiarz Henryk Burzec. W pierwotnej wersji „Zwycięski ciężarowiec” (tak nazywa się rzeźba) trzymał w uniesionych rękach sztangę. Ale sztanga okazała się za ciężka. Trzeba było ją zdjąć i położyć na postumencie. A sztangista dostał do ręki gałązkę oliwną. Sztanga została skradziona. W 2013 roku, kiedy remontowano MDK pomnik przeniesiono przed Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

POWSTANIE STYCZNIOWE

W 70. rocznicę powstania styczniowego (w 1933 roku) na mrzygłodzkim rynku (Mrzygłód od 1985 roku jest dzielnicą Myszkowa) odsłonięto pomnik upamiętniający ten zryw. W 150. rocznicę powstania styczniowego odsłonięto nową tablicę na pomniku. W 2014 roku pomnik odrestaurowano. Bitwa pod Mrzygłodem została stoczona 1 marca 1863 roku pomiędzy oddziałem powstańczym dowodzonym przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego a formacją wojsk rosyjskich. Wycofujący się po stoczeniu bitwy pod Pankami oddział Cieszkowskiego przybył 28 lutego do Mrzygłodu. W wyniku zdrady został w nocy zaatakowany przez zgrupowanie wojsk rosyjskich przerzucone koleją Warszawsko-Wiedeńską. Dwukrotnie ponawiany szturm Rosjan załamał się na silnie bronionych pozycjach powstańczych. Dodatkowo zagrożone przez podjazd powstańczy, który wyszedł na ich tyły, wojska carskie zmuszone zostały do odwrotu i wycofały się do Częstochowy.

KATYŃ
Kolejny monument, który zmienił miejsce to Pomnik Ofiar Katynia. Odsłonięty w końcu lat 80.minionego wieku znajdował się przy ul. Kościuszki. Niestety pomnik okradano. Ginęła metalowa kapsuła z katyńską ziemią. W 2005 roku pomnik przeniesiono w nowe miejsce — na plac kościoła pw. w Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Pułaskiego i dodani duży metalowy krzyż.

OFIARY HITLEROWSKIEJ MASAKRY

W 1944 - na pograniczu dzielnicy Michałów i Mijaczów żołnierze niemieccy zastrzelili przypadkowych mieszkańców Myszkowa, w odwecie za akcję żołnierzy AK pod dowództwem Jerzego Kurpińskiego "Ponurego" na obóz niemiecki w Lesie Koziegłowskim. Po wojnie w miejscu masakry postawiono pomnik upamiętniający to wydarzenie. Przez wiele lat odbywały się tam patriotyczne i państwowe uroczystości.

ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ

Do czasu gdy na skwerze w pobliżu Urzędu Miasta postawiono pomnik Poległym za Ziemię Myszkowską. I teraz tu odbywają się uroczystości państwowe i patriotyczne.

JAN PAWEŁ II

Są jeszcze w Myszkowie dwie rzeźby ku czci Jana Pawła II. W parafia pw. św. św. Piotra i Pawła o pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

ŚWIATOWIT

To pomnik "na emigracji". Statua Światowita stanęła przed biurowcem Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Śwatowit w latach 80. XX wieku i wrosła w lokalny krajobraz. Posąg wykonano z miedzianej blachy, a cztery twarze na jego szczycie to twarze pracowników nie istniejącego już zakładu. W 2011 roku Światowit został odcięty od postumentu i wywieziony do Częstochowy. Teraz jest kolejną atrakcją III Alei Najświętszej Maryi Panny . Stanął przed wejściem do dyskoteki Don Kichote.
O tym pomniku napiszemy osobno więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto