Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na ostatniej prostej - bez zadyszki

Redakcja

Powoli dobiega końca realizacja Projektu Oczyszczanie ścieków w Żywcu - Etap II, który MPWiK w Żywcu realizuje przy współfinansowaniu z POIiŚ.

Spośród sześciu zadań, które projekt obejmuje swoim zakresem, zakończonych zostało pięć, tj.:

1. modernizacja zbiorników osadów nadmiernego i zmieszanego,

2. modernizacja systemu SCADA, sterującego pracą oczyszczalni ścieków,

3. wymiana zbiornika biogazu, odpowiadająca zwiększonej produkcji biogazu o 100%,

4. instalacja pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń stacji uzdatniania wody,

5. uszczelnienie kolejnych odcinków kanalizacji sanitarnej na terenie miasta.

Najdłuższy okres realizacji (od sierpnia 2017 do września 2019 roku) ma równolegle realizowany kontrakt informatyczny - inteligentny system zarządzania siecią wod.-kan. Profesjonalne wdrożenie tak skomplikowanego systemu wyposażonego w dwa stanowiska dyspozytorskie dla bieżącego nadzorowania sieci wodociągowej o długości około 300 km i kanalizacyjnej liczącej około 1000 km, pracującego w systemie online, pozwoli na optymalizację parametrów obiektów sieciowych przy zasilaniu w wodę i wcześniejszą reakcję w sytuacji powodziowej dla kanalizacji sanitarnej.

Bazą dla tego systemu jest wdrożony w MPWiK w 2015 r. system zarządzania infrastrukturą techniczną - system klasy GIS zawierający informacje na temat majątku sieciowego w postaci danych opisowych oraz przestrzennych sieci wod.-kan. w powiązaniu z danymi pochodzącymi z systemu billingowego oraz centralnej bazy adresowej.

Aktualnie powstający system analityczny obejmuje modele hydrauliczne sieci wod.-kan., urządzenia do bieżącego monitorowania parametrów pracy sieci oraz informacje o zużyciu wody. Na potrzeby projektu istniejący system pomiarów na sieci rozbudowany został o następujące elementy:

Wykonano 23 punkty pomiaru ciśnienia w sieci wodociągowej. W tym celu wykorzystano istniejące studnie zlokalizowane na sieci wodociągowej, w których wykonano niezbędne prace modernizacyjne.

Wybudowano cztery nowe komory pomiarowe, w których zainstalowano czujniki pomiaru ciśnienia w sieci wodociągowej oraz przepływomierze.

Dostarczone zostały 4 przenośne czujniki do pomiaru napełnienia w kanalizacji sanitarnej.

Zainstalowane zostały 3 punkty monitoringu meteorologicznego w najbardziej oddalonych punktach zlewni oczyszczalni, co umożliwi korelacje pomiędzy ilością opadów a wysokością napełnienia w kanalizacji sanitarnej.

Zainstalowano układ zdalnego sterowania dwiema zasuwami na sieci wodociągowej.

Wdrożono pilotażowo w jednej ze stref wodociągowych system stacjonarnego odczytu wodomierzy.

Wszystkie nowe punkty pomiarowe zostały zwizualizowane w funkcjonującym w MPWiK systemie SCADA i aktualnie dla sieci wodociągowej obejmuje on 43 punkty pomiarowe na sieci wodociągowej. Natomiast w przypadku kanalizacji sanitarnej 215 punktów.

Szczegółowy model numeryczny sieci wodociągowej budowany jest w oparciu o oprogramowanie firmy Bentley i obejmuje przewody wodociągowe powyżej Ø 63 mm.

Model numeryczny sieci kanalizacyjnej odzwierciedlać ma jedynie główne, kluczowe dla funkcjonowania systemu kanalizacyjnego przewody i obiekty zainstalowane na terenie miasta oraz okolicznych gmin. Budowany jest on w oparciu o oprogramowanie typu freeware.

Dane niezbędne do budowy modeli, takie jak geometria sieci, jej parametry oraz wiek gromadzone były systematycznie w bazie GIS. Największe braki dotyczyły wieku przewodów oraz rzędnych posadowienia rurociągów, jednak dane te stopniowo zostały uzupełnione w oparciu o mapy podkładowe, materiały archiwalne, wiedzę pracowników, a także dane zebrane w trakcie usuwania awarii.

Przed nami moment prawdy, czyli proces kalibracji zbudowanych modeli i weryfikacji poprawności wprowadzonych danych, oraz weryfikacja zakładanej efektywności w zakresie:

Optymalizacji parametrów prac pomp, w ramach oceny warunków hydraulicznych pracy sieci w ciągu całej doby

Ustalania kolejności i parametrów płukania przewodów

Ustalania awarii sieci wodociągowej

Ustalania procedur podłączania nowych odbiorców

Czas, jaki pozostał do końca realizacji projektu - niespełna rok - to okres intensywnej pracy, której celem będzie zbudowanie jak najbardziej efektywnego narzędzia wspomagającego zarządzanie siecią wod.-kan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto