Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepiej żyje się w Gliwicach. Tak wynika z Diagnozy Społecznej

Patryk Drabek (AIP)
AIP
Powstał ranking polskich miast, w których żyje się najlepiej. W czołówce próżno szukać Katowic. Gliwice - niespodziewanie - zdeklasowały natomiast konkurentów.

W którym mieście województwa śląskiego żyje się najlepiej? W Gliwicach. Tak przynajmniej wynika z „Diagnozy Społecznej 2015”, czyli kompleksowego badania warunków i jakości życia Polaków prowadzonego przez zespół psychologa społecznego, profesora Janusza Czapińskiego. Autorzy publikacji wzięli pod uwagę osiem aspektów, które mają wpływ na nasze życie: kapitał społeczny, dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, poziom cywilizacyjny, dobrobyt materialny, stres życiowy oraz patologie.

Wielki awans

Okazuje się, że Gliwice awansowały na szóste miejsce w ogólnopolskim rankingu. Warto przypomnieć, że jeszcze cztery lata temu to miasto zajmowało odległe 26. miejsce. Dziś w rankingu wyżej od Gliwice są tylko Poznań, Zielona Góra, Kraków, Olsztyn i Toruń.

Jaka jest zatem recepta na sukces i tak wyraźną poprawę jakości życia mieszkańców Gliwic? - W sumie prosta, co jednak wcale nie znaczy, że powszechnie stosowana. Trzeba jasno określić w jakim iść kierunku, mieć wizję, którą w połączeniu z synergicznym myśleniem trzeba konsekwentnie realizować. Wiąże się to także z podejmowaniem niepopularnych decyzji -podkreśla Marek Jarzę-bowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Jarzębowski dodaje, że pozycja Gliwic jako miasta o wysokim standardzie życia ma swoją wagę - „Diagnoza Społeczna” to bowiem wyniki badań przeprowadzonych przez profesjonalistów, naukowymi metodami, bez emocji i sentymentów. Jest to swego rodzaju potwierdzenie słuszności od lat realizowanej wizji rozwoju miasta.

Po pierwsze: gospodarka

Truizmem jest powtarzać, że podstawą sukcesu jest gospodarka, budowanie jej fundamentów. Nie ma innej drogi. To przekłada się na zapewnienie miastu odpowiednich rosnących dochodów - podkreśla Marek Jarzębowski. - Zasadnicze pola naszego rozwoju to przemysł w strefie ekonomicznej z inwestorem strategicznym, czyli koncernem General Motors, skrzyżowanie autostrad w Gliwicach, a więc rozwój usług logistycznych i szybki rozwój firm związanych z przemysłem IT. Chodzi przede wszystkim o to, aby rosły zarobki gliwiczan, aby nasz rozwój dawał nam wzrost gospodarczy i wpływy z podatków, a to wszystko skutkowało podnoszeniem jakości życia mieszkańców - dodaje.

Proste? W teorii. Gliwicom udało się, ale pozostałe miejscowości z naszego regionu nie mogą pochwalić się podobnymi wynikami. Na drugim miejscu w województwie śląskim jest Jaworzno, które zajmuje jedenastą pozycję w ogólnopolskim rankingu. Regionalne podium uzupełnia natomiast Zabrze - czternaste miasto ogólnopolskiego rankingu. A gdzie są Katowice? Daleko... Wcześniej na liście jest Sosnowiec. Piętnaste miejsce to awans w porównaniu z zestawieniem z 2013 roku.

Katowice za Sosnowcem

Na naszą pozycję wpłynęły przede wszystkim inwestycje, które ułatwiają życie mieszkańcom - uważa Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Chodzi między innymi o przebudowę skrzyżowań czy też nowe place zabaw. Doszło również do poprawy estetyki w centrum miasta. Jest więcej zieleni, a poza tym pojawiły się także nowe aranżacje skwerów i parków. Miasto jest teraz po prostu bardziej przyjazne dla mieszkańców - tłumaczy.

W ogólnopolskim rankingu tuż za Sosnowcem jest Bielsko-Biała, a dopiero na dziewiętnastej znajdują się Katowice. To dużo słabiej w porównaniu z poprzednimi rankingami, gdy - przypomnijmy - stolica Górnego Śląska utrzymywała się w najlepszej piętnastce. - Rankingi mają to do siebie, że kładą nacisk na specyficzne kryteria. Są rankingi w których Katowice zajmują czołowe miejsca w Polsce. Zdajemy sobie sprawę z mocnych stron Katowic - jesteśmy miastem chętnie wybieranym przez inwestorów, to u nas odbywają się duże imprezy sportowe, gospodarcze i kulturalne o randze nawet międzynarodowej. Oczywiście widzimy także obszary rozwojowe i koncentrujemy się na tym, by ciągle poprawiać jakość życia mieszkańców - mówi Maciej Stachura, asystent prezydenta Katowic.

Dodajmy, że wymienione miasta nie są jedynymi z naszego regionu, które znalazły się w tegorocznym zestawieniu, W rankingu są bowiem jeszcze Częstochowa (24 miejsce) oraz Ruda Śląska (26 miejsce).

Awanse i spadki

Jak podkreślają autorzy badań, w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła jakość życia dużych, polskich miast, takich jak Zielona Góra, Olsztyn, Gliwice, Rzeszów, Zabrze i Bielsko-Biała. Jak wynika z diagnozy, jakość życia pogorszyła się natomiast w Warszawie, Gdyni, Jaworznie, Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Częstochowie i Opolu. Jeśli chodzi o jakość życia w poszczególnych województwach, to nasz region jest na szóstej pozycji. Wyprzedzają nas województwo małopolskie, pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.

Zadowoleni z miasta

W przypadku zadowolenia z miejscowości zamieszkania, najlepiej wypadają Gliwice - 66,1 proc. respondentów jest zadowolonych z tego, że tam mieszka. Na drugim biegunie są Jaworzno (43,5 proc.) oraz Bytom (40,7 proc.). Częstochowa jest natomiast ogólnopolskim liderem, jeśli chodzi o miasta, w których mieszkańców denerwowały działania miejscowych władz (16,9 proc.). Zupełnie inaczej jest w Gliwicach (5,2 proc.), Sosnowcu (4,9), Zabrzu (3,4), Bytomiu (3,3), Bielsku-Białej (2,6) oraz w Jaworznie (1,2). Jak wynika z opublikowanych w tym roku badań, w tym ostatnim mieście mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z działania władz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto