
To jedna z wielu fotografii upamiętniających zimę stulecia, trwającą na przełomie 1978 i 1979 roku. W jej trakcie odnotowano rekordowo wysoką pokrywę śnieżną, największą zaś w Suwałkach - 84 cm. Pierwsze wyraźne ochłodzenie nadeszło w nocy z 29 na 30 grudnia.
Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Z dniem 1 stycznia wojewoda gdański wprowadził na terenie województwa stan klęski żywiołowej. Siarczysty mróz przyczynił się także do wybuchu gazu w rotundzie PKO w Warszawie.
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jedna z największych powodzi, jakie nawiedziła Europę, miała miejsce w lipcu 1997 roku na terenach południowej i zachodniej Polski, Czech, wschodnich Niemiec, północno-zachodniej Słowacji oraz wschodniej Austrii. Wylały wówczas wody dorzeczy wielu rzek, w tym Odry, górnej Wisły i Łaby. W Polsce początkowo nie spodziewano się, że fala powodziowa i zniszczenia będą tak ogromne. Sytuacja zmieniła się dopiero po zalaniu Opola i bezpośrednim zagrożeniu Wrocławia. Na wieść o powodzi, z północy kraju ruszyły konwoje samochodów wiozących wodę pitną do Wrocławia czy Opola.
Powódź doprowadziła do śmierci w sumie 114 osób oraz szkód materialnych wycenianych na blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. Na terenie samej Polski zginęło 56 osób. Za przyczynę kataklizmu uznaje się dwie następujące po sobie fale obfitych opadów, które przyniósł niż znad morza Czarnego i Śródziemnego.
Archiwum Dziennika Zachodniego
Aby zobaczyć więcej zdjęć, przejdź do galerii.
Czy wkrótce będzie cieplej?