Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz platan w szaliku

Redakcja
Klub Gaja
W Kozach prawie wszyscy szyli szalik dla platana. Bo w tym konkursie liczy się wszystko - nie tylko wyjątkowość i uroda drzewa, ale też pomysłowość, inwencja twórcza oraz zaangażowanie mieszkańców miasta, miasteczka, wioski, gdzie rośnie drzewo startujące w zawodach o tytuł najpiękniejszego w Europie.

Sześć koron w konkursie
Platan klonolistny rosnący w Kozach w województwie śląskim jest jednym z sześciu kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku, o który ubiegają się także drzewa z Czech, Bułgarii, Irlandii, Słowacji i Węgier. Nie tylko mieszkańcy Kóz, ale i całego naszego regionu chcą, żeby nasz platan wygrał. A jak chcą, to działają, organizują happeningi, imprezy i spotkania, żeby udowodnić głosującym w konkursie internautom, że platan z Kóz to niezwykłe drzewo i ma wielu niezwykłych fanów.

Jak z księgi Guinnessa...
Jednym z takich happeningów było owijanie platana kolorowym szalem. Zimą drzewo nie może "pochwalić się" wspaniałą, zieloną koroną. Ma więc wielobarwny szal... W spotkaniu pod platanem wzięli udział uczniowie, nauczyciele, samorządowcy i mieszkańcy Kóz. Główni wykonawcy szala - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach oraz ich nauczyciele i całe rodziny - spisali się na medal. Wspólnie przygotowano szal o długości 1600 metrów (szerokość 40 cm), który ogarnął nie tylko okazały pień platana, ale również ławki wokół niego, fontannę i zasypany śniegiem trawnik. Ten rekordowo długi, barwny szal dla drzewa pewnie zostanie zgłoszony do księgi rekordów Guinnessa!

Pół tysiąca dla platana
Pod drzewem, tegoroczni maturzyści Liceum Ogólnokształcącego w Kozach odtańczyli poloneza. Natomiast na parkanie, wokół remontowanego w pobliżu drzewa dworu, rozwieszono dwanaście wielkoformatowych graffiti przygotowanych przez koziańskich licealistów i gimnazjalistów. Młodym artystom udało się w różny sposób pokazać związek drzewa z ich rodzinną miejscowością. Nietypowa galeria prac o platanie będzie na stałe w tym miejscu, by promować udział koziańskiego platana w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. W happeningu wzięło udział pół tysiąca osób. Przyszli, aby poprzeć platana z Kóz, czyli polskiego kandydata w konkursie Europejskie Drzewo Roku. Czasu nie jest tak wiele, bo wszystko rozstrzygnie się w internetowym głosowaniu, które trwa jeszcze do 28 lutego.

Drzewo łączy pokolenia
Po co aż tyle szumu wokół tego konkursu? - Adaptacja do zmian klimatycznych dotyczy każdego, dlatego zależy nam na tym, żeby docierać do wszystkich pokoleń. Konkurs Drzewo Roku znakomicie wpisuje się w to założenie, a koziański platan jest znany wszystkim mieszkańcom wsi - od najmłodszych do najstarszych - łączy ich, inspiruje do spotkań, do działania - odpowiada Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku i programu Święto Drzewa Klubu Gaja.


Warto wiedzieć
Koziański platan klonolistny wyróżnia się rozłożystością konarów i masywną bryłą pnia. Ma ponad 200 lat; 4,82 metra w obwodzie, około 16 metrów wysokości.

Jest przykładem drzewa, które jednoczy ludzi i pobudza do działania. Jest miejscem wszystkich ważnych wydarzeń patriotycznych, artystycznych, rekreacyjnych i sportowych oraz symbolem życia rodzinnego - pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a dzieci, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawią.

Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku, który platan z Kóz wygrał w 2012 roku, jest elementem programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, od 10 lat prowadzonego przez Klub Gaja, wspieranego m.in. przez ministerstwo środowiska, a także WFOŚiGW w Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto