Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze śląskie - wyjątkowe

Elżbieta Kazibut
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska rozmawiała niedawno na czacie z naszymi internautami. - Gdyby miała pani wymienić trzy inwestycje zrealizowane z funduszy europejskich w naszym województwie to które by to były? - padło pytanie. - A1 z powodów oczywistych, wspólna biblioteka śląskich uczelni, dlatego że podobnie jak samorządy także uczelnie muszą współpracować, rewitalizacja terenu po kopalni Katowice, gdzie powstaje Muzeum Śląskie, siedziba najlepszej polskiej orkiestry i Centrum Kongresowe oraz Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - taka była odpowiedź minister Bieńkowskiej.

Mieszkańcy widzą to podobnie, bo autostrada to nerw komunikacyjny regionu, nauka to przyszłość, służba zdrowia to podstawa dobrego życia, a takie inwestycje, jak Muzeum Śląskie, to nasza regionalna duma.

- Muzeum Śląskie to dopiero pierwszy krok. Drugim powinno być nadanie mu właściwej rangi, bo ważniejsze jest to, co będziemy chcieli w nim pokazać. I to jest zadanie, o którym my, mieszkańcy Śląska, powinniśmy razem dyskutować - mówi Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Wyjątkowych unijnych inwestycji jest tak wiele, że nawet połowy nie byli w stanie pokazać organizatorzy Pikniku Europejskiego pod hasłem "Razem zmieniamy Śląskie".

Uwagę przykuwały tablice z fotografiami atrakcyjnych miejsc - Tropikalnej Wyspy w Marklowicach, która powstała dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich na przemysłowych terenach, zmieniając je w park rozrywki, czy Parku Miniatur w Ogrodzieńcu. W każdym subregionie naszego województwa jest się czym pochwalić. Przykładem może być budowa Naukowo-Dydaktycznego Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

Potężna budowla o kubaturze ok. 65 tys. m sześc. i powierzchni użytkowej ok. 14 tys. m kw. to budynek inteligentny, realizowany z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Do wyobraźni przemawiają też pieniądze, jakie UE zainwestowała w nasz region. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach otrzymało unijne dofinansowanie przekraczające 152 mln zł, siedziba NOSPR - ponad 122 mln zł dotacji.

Na beskidzką zieloną ścieżkę, transgraniczny polsko-słowacki projekt, wyłożono z UE ponad 4,5 mln euro. To dofinansowanie nie tylko Beskidów, ale też odwagi we wspólnym sięganiu po unijne pieniądze w Europie bez granic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto