Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowy wynalazek pomoże hałdom

Grażyna Kuźnik
Hałdy - stały element krajobrazu w naszym regionie.
Hałdy - stały element krajobrazu w naszym regionie. fot. Mikołaj Suchan.
Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Śląskiej opracowali specjalny przyrząd, który mierzy emisję dwutlenku węgla z kopalnianych hałd. Nowoczesny wynalazek otrzymał srebrny medal na Światowych Targach Wynalazczości w listopadzie tego roku w Brukseli.

Przenośny przyrząd działa w najtrudniejszych warunkach. Pozwala na szybką reakcję, gdy emisja dwutlenku węgla przekracza normy. Ma to znaczenie dla ekologii, ale przede wszystkim dla ludzi żyjących w sąsiedztwie hałd.

Obecnie na śląskich hałdach leży ponad miliard ton resztek z kopalń i innych zakładów. Często zawierają węgiel, dlatego łatwo się palą. Wtedy wydzielają trujące gazy, w tym dwutlenek węgla.

Urządzenie do jego pomiaru jest precyzyjne także podczas wysokiej temperatury i w zadymieniu. Wstępne badania pokazują, że emisja dwutlenku węgla może sięgać nawet tysiąca ton rocznie na hektar powierzchni hałdy. Efektem pracy tego wynalazku mogą być zmiany w przepisach, które zahamują ten niekorzystny proces w przyszłości.

Najwięcej hałd znajduje się w okolicach Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rybnika, Sosnowca, Zabrza i Bytomia. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od lat przyznaje tym gminom pieniądze na likwidację te-go zagrożenia.

Zadania wspierane są zgodnie z listą przedsięwzięć priorytetowych planowanych do dofinansowania z tych środków Funduszu, które przewidują udzielenie dotacji na opinie naukowe, opracowania i ekspertyzy w zakresie ochrony środowiska.

Dobrym przykładem jest Bytom. W tym mieście dzięki dotacjom WFOŚiGW w Katowicach udała się rewitalizacja pokopal-nianych terenów w Suchej Górze. Jest tam obecnie popularny ośrodek sportowy i rekreacyjny.

W Bytomiu - dzięki katowickiemu Funduszowi - trwają również prace przy dymiącym zwałowisku z ul. Szyby Rycerskie. Chodzi o ostateczną likwidację kolejnej groźnej hałdy w województwie śląskim. Wynalazek śląskich naukowców może w tym pomóc.


Hałdy to problem Górnego Śląska

Rocznie w Polsce powstaje ok. 16-30 mln ton odpadów pochodzących tylko z górnictwa węgla kamiennego.

Powierzchnię o wielkości około 4 tysięcy hektarów zajmują w kraju pozostałości po wydobyciu węgla. Składowane są na ponad 200 różnych obiektach.

Na składowiskach w całej Polsce znajduje się obecnie ponad 700 mln ton odpadów, które pochodzą jedynie z górnictwa węgla kamiennego.

Ta skłonna do zapaleń masa stanowi połowę wszystkich hałd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto