Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie kupuj kota w worku. Pracownicy PIH przestrzegają przed robakami w bakaliach

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
Dziś w Katowicach pracownicy inspekcji handlowej przebrani za koty w workach uczulali mieszkańców na to co, jak i gdzie kupują.

„Nie kupuj kota w worku” to coroczna akcja prowadzona przez wojewódzki inspektorat handlowy w województwie śląskim. Dziś po raz kolejny koty w worku pojawiły się w centrum Katowic, aby uświadamiać konsumentów o ich prawach i przestrzegać przed zagrożeniami.

- Podniesienie świadomości konsumentów to główny cel naszej akcji. Zachęcamy mieszkańców do tego, aby przed świętami robili zakupy z głową, ale też chcemy im przypomnieć, że istnieje taka instytucja jak inspekcja handlowa, której celem jest ochrona ich praw – wyjaśnia Katarzyna Kielar, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach - Okres przedświąteczny to czas, kiedy producenci i sprzedawcy chcą pozbyć się towaru. Stosuje się wtedy różne techniki zwabienia klienta, proponując np. złudne nieraz promocje. Można wtedy łatwo „nadziać się” na towar przeterminowany, albo o bardzo krótkiej dacie ważności. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzać, co i jak kupujemy – dodaje.

PIH radzi konsumentom, aby zawsze z uwagą przyglądać się kupowanym towarom, sprawdzać ich stan fizyczny i datę ważności.

- Na święta kupujemy bakalie, a trzeba podkreślić, że możemy w nich znaleźć martwe bądź żywe jeszcze szkodniki czy ich odchody. Dlatego uczulam, żeby towar oglądać jeszcze przed kupieniem, przez opakowanie. Zdarza się, że nawet w towarach z wyższej półki możemy znaleźć takie przykre niespodzianki – tłumaczy Katarzyna Kielar – Polecam też zrobić sobie listę zakupów i zachować spokój w tej gorączce przedświątecznej bieganiny – wtedy o wiele trudniej nas oszukać. Zawsze też należy zabierać z sobą paragon jako podstawę do reklamacji – dodaje.

W razie problemu, konsument zawsze może zwrócić się do PIH-u.

- Bardzo często osoby oszukane nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Dlatego nasza inicjatywa ma przede wszystkim wymiar informacyjny. Cieszy nas, że za każdym razem po przeprowadzonej akcji liczba skarg, jaką otrzymujemy wzrasta. Oznacza to, że ludzie wiedzą, jakie mają prawa i jak powinni z nich korzystać – dodaje Katarzyna Kielar.

PIH współpracuje również z klubem ekologicznym Gaja, promując kampanię społeczną, w której przypomina się o humanitarnym traktowaniu karpi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto