Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wspinaj się, jeśli jest tablica z zakazem!

Redakcja
Dolinki krasowe i jurajskie ostańce pełne są w wakacje amatorów wspinaczki. Niejeden znany alpinista czy himalaista na tych białych skałkach rozpoczynał „drogę w wysokie góry”. Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych jak najbardziej popiera rozwój turystyki, w tym związanej ze wspinaczką skałkową - tyle że jest to specyficzna forma turystyki - wymagająca szczególnych umiejętności, dużej odpowiedzialności oraz wyczulenia na dobro natury i respektowania obowiązującego w parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody prawa. Co więc warto wiedzieć i o czym pamiętać, wybierając się na wspinaczkę? Po pierwsze, trzeba mieć niezbędny sprzęt do bezpiecznego jej uprawiania i znać obowiązujące przepisy. Jakie one są?

A jeśli to pomnik przyrody?
Jurajskie skałki to nie są zwykłe, wapienne kamienie - wiele ma status pomników przyrody. Dlatego warto wcześniej wiedzieć, czy potrzebna jest zgoda właściciela (lub administratora) gruntu

do uprawiania tego rodzaju turystyki na jego terenie. Gdy skała jest pomnikiem przyrody, stanowiskiem dokumentacyjnym lub archeologicznym, należy pamiętać o szczególnym zakazie niszczenia, uszkadzania, ale też przekształcania obiektu. Na terenie Jurajskich Parków Krajobrazowych kilkadziesiąt skał i grup skalnych to pomniki przyrody. Nie można więc zostawiać ani na nich, ani w ich pobliżu żadnych śladów ingerencji. Należy pamiętać, że skały to także miejsca występowania chronionych roślin, zwierząt oraz grzybów. Dlatego - przy uprawianiu wspinaczki skalnej - nie można zrywać kwiatów, płoszyć jaszczurek czy niszczyć ptasich gniazd.

Inaczej w parkach, inaczej w rezerwatach przyrody
Parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i obszary Natura 2000 są w zasadzie bezwarunkowo dostępne dla turystów, a więc także dla fanów wspinaczki skałkowej. W zasadzie, bo jest jednak jeden istotny warunek: miejsca te są udostępniane turystom, jeżeli nie grozi to pogorszeniem ich stanu. Jeśli takie zagrożenie istnieje, umieszczane są tablice informujące o zakazie wstępu. Lepiej ich nie ignorować, bo jest to równoznaczne z łamaniem prawa, czyli ustawowych zapisów o ochronie przyrody. A to, jak każde inne wykroczenie, jest karane - w najłagodniejszej formie grzywną.

Zupełnie inne zasady prawne obowiązują w przypadku rezerwatów przyrody - takich jak np. „Bonarka” czy „Góra Zborów”. Ściśle chroniony jest również Ojcowski Park Narodowy - można go zwiedzać, ale na Maczugę Herkulesa lepiej się nie „wdrapywać”. Na terenie rezerwatów przyrody wspinaczka skalna jest zakazana (podobnie jak eksploracja jaskiń), z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Wspinanie się na skałki jest także równoznaczne z naruszeniem ogólnego zakazu poruszania się poza wyznaczonymi szlakami. Nigdzie nie wolno niszczyć tzw. tworów przyrody nieożywionej, do których należą również wapienne jurajskie skałki. Jak to się więc dzieje, że w rezerwatach spotykamy nieraz wspinaczy skałkowych? Tylko wtedy, gdy mają specjalne pozwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

„Odkrywcy” na skałkach
Aby wspinacze skałkowi mogli korzystać z tej formy rekreacji, konieczne jest tzw. odsłanianie skał. Jeśli skałki znajdują się na terenie prywatnym, ich odsłanianie z roślinności w celu poprawienia dostępności dróg wspinaczkowych, zawsze należy uzgodnić z urzędem gminy i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Prawem chronione są przedmioty znalezione na skałkach. Jeśli istnieje przypuszczenie, że taki przedmiot jest zabytkiem archeologicznym, znalazca ma obowiązek chronienia go i oznakowania miejsca znalezienia oraz zawiadomienia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. W przypadku, gdy jest to trudne lub niemożliwe, trzeba powiadomić prezydenta miasta, burmistrza lub wójta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto