MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niedaleko do eko!

Redakcja
Większość z nas uważa, że ochrona środowiska to obowiązek. Dlatego segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i energię. Tak wynika z sondażu.

Pozytywnie oceniamy stan środowiska naturalnego i uważamy, że jego ochrona zależy od każdego z nas. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Co badano? Świadomość i zachowania ekologiczne mieszkańców naszego kraju. Celem sondażu było pokazanie ogólnego nastawienia Polaków do spraw środowiska, a także sprawdzenie jak się ono zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Respondenci zostali więc zapytani o aktualny stan środowiska naturalnego oraz sposoby na jego ochronę, ocenę jakości powietrza, a także o gospodarkę odpadami, zmiany klimatu i podejmowane na co dzień proekologiczne działania indywidualne i zachowania konsumenckie.

Minister jest... zbudowany
Maciej Grabowski, minister środowiska, po przeanalizowaniu wyników badań jest zadowolony i... zbudowany. - Wyniki są obiecujące, bo pokazują pozytywny trend poprawy świadomości ekologicznej Polaków. Cieszą mnie szczególnie deklaracje indywidulanych zachowań na rzecz ochrony środowiska, takie jak np. systematyczne sortowanie śmieci, używanie własnych toreb na zakupy czy oszczędzanie wody oraz energii. To świadczy o tym, że działania edukacyjne i kampanie społeczne mają sens oraz przynoszą wymierny efekt - mówił minister, oceniając sondażowe dane.

Po co chronić środowisko?
Według niemal połowy badanych najważniejszym powodem jest dbałość o zdrowie i troska o przyszłe pokolenia. Co trzeci ankietowany (33 proc.) uważa, że przyroda jest wartością samą w sobie, a 18 proc. badanych twierdzi, że o środowisko trzeba dbać ze względu na oszczędność i kwestie ekonomiczne. Połowa pytanych mieszkańców potwierdza, że stan środowiska naturalnego zależy przede wszystkim od aktywności każdego z nas. Innymi czynnikami - wpływającymi w dużym stopniu na środowisko - są dobre przepisy prawne i ich egzekwowanie oraz działania władz lokalnych.

Jednym z najpoważniejszych problemów środowiskowych jest dla nas zanieczyszczenie powietrza. Główne powody złej jakości powietrza - według badanych - to emisja przemysłowa, tzw. niska emisja i transport samochodowy. Z kolei najczęściej wymieniane sposoby redukcji tych zanieczyszczeń to stosowanie odnawialnych źródeł energii (48 proc.) i wymiana starych pieców węglowych na niskoemisyjne. Niemal co trzeci badany wskazuje na termomodernizację budynków i konieczność podłączenia indywidualnych gospodarstw do sieci ciepłowniczej (29 proc.).

Po pierwsze: własny portfel!
Troska o środowisko u większości z nas przegrywa z rachunkiem ekonomicznym. Nie jesteśmy gotowi wydać więcej np. na dom pasywny. Motywacją do oszczędzania energii jest więc troska o domowy budżet. I trudno się dziwić, bo "koszula zawsze bliższa ciału", a poprzez drobne działania też chronimy środowisko. Jak? Prawie trzy czwarte z nas korzysta z toreb wielokrotnego użytku, a połowa kupuje towary w ekologicznych opakowaniach. Ograniczamy zużycie wody, coraz częściej, zamiast samochodu wybieramy komunikację miejską albo wsiadamy na rower.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto