Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niska emisja zmorą śląskich miast w zimie. Są sposoby na ekologiczne spalanie węgla

Redakcja
Kampania społeczna TAURON Ciepło SA uświadamiała o szkodliwości domowych palenisk, w których spalane są śmieci i złej jakości paliwa. Najwięcej konsekwencji takich działań ma miejsce w dużych miastach aglomeracji śląskiej, gdzie mieszkania nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Nz.: konferencja podsumowująca kampanię
Kampania społeczna TAURON Ciepło SA uświadamiała o szkodliwości domowych palenisk, w których spalane są śmieci i złej jakości paliwa. Najwięcej konsekwencji takich działań ma miejsce w dużych miastach aglomeracji śląskiej, gdzie mieszkania nie są podłączone do sieci ciepłowniczej. Nz.: konferencja podsumowująca kampanię
I znów się zaczęło - żółte, gryzące dymy, duszące powietrze, wreszcie wciskający się wszędzie pył. To efekty palenia w starych kotłach wszystkiego, co wpada pod rękę, czyli tzw. niska emisja. Szacuje się, że poziom zanieczyszczenia powietrza przez drobne pyły jest przyczyną skrócenia życia Europejczyka o ok. rok, powodując prawie 400 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Jeszcze do niedawna powietrze w śląskich miastach zanieczyszczały głównie zakłady przemysłowe. W minionej dekadzie wzrósł jednak udział tzw. niskich źródeł zanieczyszczeń - dziś trują nas przede wszystkim samochody i paleniska domowych pieców.

Czym to się kończy, doskonale obrazują tablice w miastach informujące o stopniu zanieczyszczeń powietrza. Jesienią i w zimie, zwłaszcza przy mroźnej pogodzie, gdy wszyscy palą w piecach "na wyścigi", na tych tablicach w rubryce "pył" notuje się duże przekroczenia dopuszczalnych norm.

Wielu, gdy sąsiedzi trują paląc śmieci w piecu, alarmuje straż miejską. A gdy to nie pomaga, wnoszą skargę na urzędników. Ale to nie rozwiązuje problemu. Skuteczne są jedynie programy, które zmierzają do ograniczenia niskiej emisji. Realizuje je m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fundusz wsparł też zorganizowaną przez TAURON Ciepło SA kampanię społeczną. W sumie - jak ocenili organizatorzy - informacje o szkodliwościach niskiej emisji mogły dotrzeć nawet do pół miliona mieszkańców dużych miast województwa śląskiego, a do 40 tys. rodzin dotarła konkretna informacja o konsekwencjach spalania w domowych paleniskach śmieci i paliw niskiej jakości.

To jeden z pierwszych w kraju przykładów zaangażowania Funduszu w kampanię zorganizowaną przez podmiot komercyjny. - To dobre rozwiązanie i życzylibyśmy sobie, aby jak najwięcej podmiotów gospodarczych widziało swój sukces ekonomiczny w działaniach służących ochronie środowiska - powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW.

- Oprócz bowiem wymiernych korzyści dla środowiska, udało się uświadomić mieszkańcom, że niską emisją nie trujemy abstrakcyjnych i dalekich sąsiadów, ale szkodzimy przede wszystkim samym sobie - dodała G. Lenartowicz.
Najlepiej, gdyby wszystkie gospodarstwa i firmy miały szansę korzystać z ciepła systemowego.


Paliwo i kocioł

Nie wszyscy mają jeszcze dostęp do "nitki" ciepłowniczej. Co w tej sytuacji robić? Nie trzeba od razu rezygnować z węgla, żeby uzyskać efekt ekologiczny. Na Śląsku są już produkowane "zdrowe", ekologiczne kotły węglowe. Ważne jest jednak, żeby spalać w nich węgiel odpowiedniej jakości. Jeśli ktoś kupuje muły najgorszego gatunku, do tego dorzuca odpady i tym pali w piecu - to nie ukrywajmy: zatruwa nie tylko siebie, ale i okolicę. Natomiast dobrej jakości paliwo węglowe, z niską zawartością popiołu oraz siarki i innych zanieczyszczeń, spalane w nowoczesnych piecach retortowych, nie wywołuje efektu tzw. niskiej emisji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto