Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2011 w Katowicach

Redakcja
fot. www.noc-muzeow.pl
Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki zaprasza 14 maja 2011 na Noc Muzeów w ramach, której organizowany jest koncert zespołu Twilite oraz wystawa „Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo”. Galeria będzie czynna od godz. 10.00 do 1.00 - wstęp bezpłatny.

Rondo Sztuki | Noc Muzeów 2011

Od 10 maja 2011 w Katowicach rusza festiwal Video Re:view, pierwsza tej skali impreza w regionie. Festiwal zaprezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce wideo. 



Głównym wydarzeniem pierwszej edycji jest wystawa prac z 13. Videonale Bonn, jednego z najstarszych biennale sztuki wideo w Europie, znanego z odkrywania talentów. Videonale Bonn słynie także z zaskakujących sposobów prezentacji wideoartu. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja w Galerii BWA, a prace pokazywane będą także w Galerii Rondo Sztuki do 26 czerwca.



Ważnym elementem festiwalu jest projekt nawiązujący do historii kina - „Kino (re)wizytowane przez sztukę wideo”. Pokaz przygotowany został we współpracy z Les Instants Vidéo z Marsylii. W Galerii Rondo Sztuki prace będzie można oglądać od 10 maja do 10 czerwca. Na 7 ekranach zobaczymy filmy, które pozwolą nam ponownie spojrzeć na dziesiątą muzę - bowiem zgodnie ze słowami Serge’a Daney’a, „sztuka wideo jest ostatnią szansą kina”. Prezentowane prace odnoszą się do znanych postaci świata filmu - Hitchcocka, Polańskiego, Schlöndorffa, oraz dzieł takich jak Pancernik Potiomkin, The Open Door czy Doktor Mabuse. Projekt przygotowany został we współpracy z Les Instants Vidéo z Marsylii. 



W programie znajdzie się również prezentacja animacji nagrodzonych podczas Festiwalu Ars Electronica 2010. Filmy, podzielone na 11 kategorii, oglądać będzie można w Teatrze Korez w dniach od 23 do 26 maja. W czasie festiwalu odbędzie się także premiera książki „Labirynt pamięci. Oblicza zła 1939-2009”, będącej podsumowaniem wystawy sztuki wideo, która odbyła się w Katowicach dwa lata temu. 

Ciekawa jest także oferta warsztatowa festiwalu. Grupa artystyczna Mühlenkampf z Kolonii przygotowała program międzynarodowej wymiany „Przestrzenie świata. Sąsiedztwo”. Młodzież z Polski i Niemiec będzie miała szansę razem badać wpływ mediów i technologii na sztukę i rzeczywistość społeczną. W ramach festiwalu odbędą się także prowadzone przez Georga Elbena, dyrektora Videonale, warsztaty dla młodych kuratorów poświęcone zagadnieniom związanym z prezentacją sztuki wideo. 

Dodatkowo, w czasie festiwalu, odbędą się projekcje wideo w przestrzeni miasta, koncerty, spotkania z artystami i dyskusje na temat kultury audiowizualnej.


Rondo Muzyki: Twilite
14 maja 2011, godz. 19.00

Trasa promująca nową płytę Twilite 

“Quiet Giant” - nowy album duetu Twilite potwierdza, iż rację mieli ci, którzy po cichu szeptali, że skromny duet to największa nadzieja polskiej akustycznej piosenki!

Przez ostatni rok zespół zdobywał coraz szersze uznanie, grywając u boku Adama Nowaka i jego Raz Dwa Trzy a także poprzedzając koncerty zagranicznych gwiazd: Jose Gonzaleza i The Whitest Boy Alive. W międzyczasie w zaciszu warmińskiej prowincji rodził się “cichy gigant”.

“Quiet Giant” to dwanaście piosenek, które bez ostentacji, z nieśmiałym wdziękiem łączą to, co dobre na świecie i piękne lokalnie. Akustyczne gitary, dwa świetne głosy rozpisane na harmonie, liryczne brzmienia trąbki (znakomity Maciej Fortuna) i klarnetu tworzą piękną kameralną aurę i wybrzmiewają nutą słowiańskiej melancholii. Gościnnie na nowym albumie polskiego duetu pojawia się Billie Lindahl aka Promise and the Monster - wschodząca gwiazda szwedzkiego neo-folku, znana z nagrań dla wytwórni Jose Gonzaleza - Imperial. "Fire", pierwszy singiel promujący płytę, spotkał sie z dużym odzewem na polskim MySpace, zaś teledysk Polaków trafił też na główne strony serwisu w kilku krajach Europy. Twilite chwalono już przy pierwszej płycie, jednak z pewną ostrożnością, jakby wszyscy mieli pewność, że najlepsze dopiero nastąpi. I stało się – Paweł Milewski i Rafał Bawirsz stworzyli piosenki - zachwycające intymną aurą, a zarazem komunikatywne, wybrzmiewające w głowie jak najmilsze melodie dzieciństwa.

Ich debiut “Bits & Pieces” powstawał w pospiechu, podczas urlopu od pracy w Irlandii, gdzie wówczas mieszkali. Po powrocie z emigracji Twilite zyskali więcej czasu i spokoju by popracować nad nowymi kompozycjami, przemyśleć brzmienie, zgrać się nawzajem. Te piosenki potrzebowały czasu, żeby dojrzeć, urosnąć, nabrać kształtu. Muzycy nauczyli się doceniać w muzyce przestrzeń i ciszę, odrzucać dźwięki zbędne i niepotrzebne.

Źródło:www.noc-muzeow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto