Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa kanalizacja w Gliwicach spełnia unijne standardy

Redakcja
Stare Miasto w Gliwicach - renowacja kanału za pomocą rękawów
Stare Miasto w Gliwicach - renowacja kanału za pomocą rękawów Fot. arc
Gliwicom jako jednemu z pierwszych miast w Polsce udało się uzyskać dofinansowanie Unii Europejskiej na projekt modernizacji i budowy systemu kanalizacyjnego. Dodatkowo, zadanie nr 2000PL16PPE003 "Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach" jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym realizowanym w tym mieście po wojnie. Nowoczesna sieć objęła już prawie całe miasto.

Dziś dobiega końca realizacja zadania powierzonego przez Miasto Gliwice Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Zakończone zostały wszystkie roboty w terenie, a rok 2010 stanowił będzie końcowe rozliczenie inwestycji. Wartość prac, zakontraktowanych na dzień dzisiejszy, wynosi ok. 40 mln zł, co daje około 10 mln zł oszczędności. Ponad połowa ze środków na inwestycję (53%) pochodziła z dofinansowania unijnego. Obecnie zaawansowanie rzeczowe to 100% całkowitej wartości projektu, natomiast zaawansowanie finansowe - 94%. Długość sieci kanalizacji sanitarnej wynosi 112 km, a kanalizacji deszczowej - 54 km. Dokonano renowacji kanalizacji ogólnospławnej przy pomocy technik bezwykopowych na długości 8 km oraz wykonano siedem przepompowni ścieków. Wykonana kanalizacja sanitarna zostanie włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, którą oddano do użytku w 2002 r.

Projekt składał się z trzynastu kontraktów na roboty budowlane w dziewięciu dzielnicach miasta, w których kanalizacji dotychczas nie było, lub była przestarzała: Brzezince, Żernikach, Łabędach, Sośnicy, Ligocie Zabrskiej, ul. Tarnogórskiej, ul. Kozielskiej, na Starym Mieście oraz Czechowicach. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie historię Kontraktu nr 8 - obejmującego wykonanie modernizacji systemu kanalizacyjnego na gliwickim Starym Mieście.

Zabytkowa Starówka bez wykopów

Renowacja kanałów w dzielnicy Stare Miasto w Gliwicach trwała od kwietnia 2007 do kwietnia 2008 r. W ramach tego kontraktu dokonano przedwykonawczej inspekcji telewizyjnej. Pierwotny projekt zakładał budowę 8.000 m kanalizacji deszczowej, a istniejąca kanalizacja ogólnospławna pełnić miała rolę kanalizacji sanitarnej. Jednak po szczegółowej analizie technicznej, w oparciu o wykonaną inspekcję telewizyjną, zrezygnowano z zakładanego rozdziału tej kanalizacji na dwa odrębne systemy.

Czym różniły się warunki pracy na Starówce od innych dzielnic? Otóż stała zabudowa Starego Miasta objęta jest ochroną konserwatorską, a więc dostęp do infrastruktury, jak i studzienek kanalizacyjnych jest znacznie ograniczony. Ponadto, na terenie objętym kontraktem, funkcjonowała czynna sieć tramwajowa. Lokalizacja charakteryzowała się także wzmożonym ruchem kołowym. Czas naglił, a nad planowanymi pracami zaczęła się toczyć burzliwa dyskusja społeczna.

Gliwickie Wodociągi, po przeprowadzeniu analizy technicznej uwarunkowań robót, zdecydowały się na bezwykopową metodę renowacji kanalizacji ogólnospławnej, zamiast budowy nowej sieci kanalizacji sanitarnej. Jak się później okazało - był to strzał w 10.!

Kontrakt zrealizowano przy użyciu nowoczesnych technologii, które w ogóle nie wymagały rozkopywania ulic. Na czym polega taka metoda? - Wnętrza podziemnych kanałów są wykładane specjalnymi rękawami z włókien szklanych, nasączonymi żywicą poliestrową, utwardzaną na miejscu budowy. Utwardzona wykładzina pełni rolę zastępczego przewodu, pokrywa pęknięcia, uszczelnia kanał i zapobiega infiltracji wód. Objęty renowacją odcinek kanału musi być jednak uprzednio dokładnie oczyszczony (mechanicznie lub hydrodynamicznie). Za pomocą kamer TV przeprowadza się szczegółową inspekcję kanału, pozwalającą na dokonanie oceny jego stanu technicznego. Renowację wykonuje się oddzielnie dla każdego odcinka kanału pomiędzy studzienkami - tłumaczy Henryk Błażusiak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Na gliwickiej Starówce obyło się więc bez zrywania nawierzchni ulic. W wąskich, wytyczonych w średniowieczu uliczkach pojawiły się specjalistyczne wozy wyposażone w roboty kanałowe z kamerami sprawdzającymi stan rur. Prace rozpoczęto od czyszczenia podziemnych ciągów - wodą pod wysokim ciśnieniem i frezarkami. Kiedy wszystko było już przygotowane, wpuszczono do wnętrza elastyczny rękaw wykonany z włókna szklanego, nasączony żywicą. Rękaw przyjmuje kształt remontowanego przewodu i pod wpływem sprężonego powietrza zostaje dociśnięty do jego ścian. Utwardzona za pomocą promieni ultrafioletowych wykładzina pełni rolę zastępczego kanału, pokrywa pęknięcia, uszczelnia kanał i zapobiega infiltracji wód i eksfiltracji ścieków. Grubość rękawa waha się od 4 do 10 mm.

Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji z Gliwic udało się tym samym uniknąć sparaliżowania życia mieszkańców. Nie narażono także na niebezpieczeństwo wiekowych fundamentów. Renowacja rur metodą bezwykopową to również ogromna oszczędność czasu.

Z myślą o mieszkańcach

Starania Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zostały docenione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oceniając postępy w realizacji Projektu, NFOŚiGW uznał, że Spółka jest jednym z podmiotów gospodarczych, które sprawnie przygotowują i realizują zadania inwestycyjne z zakresu ochrony środowiska, współfinansowane z Funduszu Spójności, poprzez skuteczne i terminowe zarządzanie wszystkimi aspektami procesu inwestycyjnego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, możliwa była realizacja Projektu w zakładanym terminie i budżecie, mimo pojawiających się problemów natury inwestycyjnej, prawnej czy finansowej.

Należy podkreślić, że realizacja całego projektu modernizacji gospodarki ściekowej ma na celu poprawienie standardu życia gliwiczan i jest wykonywana w trosce o komfort mieszkańców. Zainteresowanie podłączeniami do sieci jest bardzo duże, a dzięki realizacji projektu z kanalizacji miejskiej planowo korzystać będzie aż 97% ludności. Przedsiębiorstwo dokłada starań, aby informacje o możliwości podłączania się do kanalizacji w poszczególnych dzielnicach docierały do wszystkich mieszkańców. Szczegółowe informacje na temat sposobu podłączania się do nowo powstałej sieci kanalizacyjnej można uzyskać na stronie internetowej Spółki oraz w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Rybnickiej 47, pokoje 101 i 104.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto