Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa sieć za unijne pieniądze

Redakcja
W śląskich miastach trwają  inwestycje związane z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnych oraz drogowych
W śląskich miastach trwają inwestycje związane z przebudową sieci wodno-kanalizacyjnych oraz drogowych arch.
Nie ma praktycznie gminy w naszym regionie, która nie modernizowałaby swej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Takie są bowiem wymogi naszych czasów, a przede wszystkim wymogi unijne - gminy, które nie uporządkują gospodarki wodno-ściekowej, będą ponosić wysokie kary za niszczenie środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że w wielu gminach mamy obecnie... wykopki.

Przy okazji gminy prowadzą remonty dróg, przebudowę skrzyżowań i węzłów komunikacyjnych. To wszystko dokucza kierowcom, jak również mieszkańcom miast. Jednak dzięki tym inwestycjom za parę lat będziemy mieli nowoczesne wodociągi i kanalizację w miastach oraz o niebo lepsze drogi.

Wiele mówi się o ogromnych środkach, które Unia Europejska daje nam na rozwój miast i wsi. Niestety, nie wszyscy potrafią je zdobyć. Jak więc to skutecznie robić? Po pierwsze - gmina musi mieć własne pieniądze, by zacząć starać się o wsparcie z Unii. A po drugie - i to może jest najważniejsze - unijne fundusze są do zdobycia tylko pod warunkiem, że gmina dysponuje odpowiednimi fachowcami, którzy potrafią przygotowywać wnioski.

Jednym z najpoważniejszych projektów UE jest Program Operacyjny "Infrastruktura i Środowisko". Dzięki niemu w latach 2007-2013 na ochronę środowiska w Polsce można przeznaczyć w sumie około 5 miliardów euro.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska pośredniczą w uzyskaniu tej pomocy. U nas czyni to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Fundusz jest Instytucją Wdrażającą (IW) dla projektów o wartości całkowitej poniżej 25 milionów euro. Na podstawie porozumienia zawartego z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zaakceptowanego przez Ministra Środowiska, pełni także rolę Instytucji Wdrażającej dla niektórych projektów powyżej 25 mln euro.

Rola WFOŚiGW w Katowicach w realizacji Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" to przygotowanie i ocena projektów indywidualnych z listy Ministra Rozwoju Regionalnego (MRR) oraz zgłaszanych w trybie konkursowym. - Nasz region osiąga bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o pozyskanie środków z funduszy unijnych na modernizację gospodarki wodno--ściekowej oraz budowę kompleksowych systemów gospodarki odpadami i ochronę powierzchni ziemi - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

- Region zajmujący kolejne miejsce w tym zestawieniu pozyskuje dwa razy mniej środków na podobne projekty - dodaje. Ten niewątpliwy sukces to głównie zasługa włodarzy gmin, którzy mają odwagę podejmować trudne wyzwania i realizować projekty, których wartość jest często wyższa niż roczny budżet gminy. - Dlatego też staramy się pomagać im zdobyć środki na wkład własny wymagany przy realizacji każdego projektu - dodaje prezes Lenartowicz.


Plan do 2015 r.
Przyjęty przez polski rząd Traktat Akcesyjny w części dotyczącej środowiska naturalnego wymaga budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej. Ich realizacja powinna być zakończona do 2015 roku. Tak zakłada przyjęty krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z nim na terenie województwa śląskiego za 7,8 mld zł powinno zostać wybudowanych 5 951 km sieci kanalizacji sanitarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto