Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa trasa w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu - wielkie otwarcie 30 września [ZDJĘCIA]

A. Nauka
Ma około 1,5 kilometra długości i prezentuje rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. To nowa podziemna trasa turystyczna w Zabrzu
Ma około 1,5 kilometra długości i prezentuje rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. To nowa podziemna trasa turystyczna w Zabrzu Marzena Bugała - Azarko
Zbliża się długo oczekiwane otwarcie nowej trasy w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Pierwsi turyści zwiedza ją już 29 września - w trakcie finału Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego. Wielkie otwarcie natomiast w sobotę 30 września...

Nowa podziemna trasa turystyczna w Zabrzu jest już gotowa i czeka na turystów. Przed nami wielkie otwarcie. Będą ekspozycje, pokazy multimedialne, filmy, zjazd kolejką podwieszaną, a wkrótce także przeprawa łodziami

- W tym dniu podziemia sztolni będą mogli zwiedzić pierwsi turyści - mówi Sławomir Gruszka, rzecznik zabrzańskiego magistratu. - Z kolei na 30 września i 1 października zaplanowaliśmy dni otwarte, podczas których bilet do sztolni będzie dostępny dla wszystkich w cenie ulgowej (35 złotych - przyp. red.). Dodatkowo każdy, kto odwiedzi w tych dniach Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną, będzie mógł zjeść tradycyjną zupę, którą jedli górnicy po szychcie, i otrzyma pamiątkowy kask - dodaje Gruszka.

Jedyna taka trasa w całej Europie

Ma około 1,5 kilometra długości i prezentuje rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat - tak wygląda nowa trasa turystyczna w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu.

- Jest to jedyna w Europie trasa turystyczna pokazująca, jak rozwijało się górnictwo przez ostatnie 200 lat. To swoista podziemna podróż w czasie. Chcemy pokazać trud pracy górniczej, a jednocześnie postęp technologii. To pozwoli zrozumieć Śląsk i górników, ich tradycje i zwyczaje wywodzące się z tej trwającej dwa wieki historii rozwoju przemysłu - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Nowa trasa ma około 1,5 km długości. Prowadzi od szybu „Carnall” przy ul. Wolności do szybu „Wilhelmina” przy ul. Sienkiewicza. Obejmuje unikatowe wyrobiska Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz kopalni Królowa Luiza. Turyści przejdą m.in. przez dwustuletni chodnik wykuty w węglu. Zobaczą także zrekonstruowany port przeładunkowy z ruchomym, drewnianym żurawiem, którym węgiel był ładowany na łodzie.

Jedną z największych atrakcji podczas zwiedzania Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej ma być podróż łodzią po wodach Sztolni. Ta wodna trasa będzie dostępna dla zwiedzających wiosną 2017 roku.

- Mamy już przygotowany port pasażerski, w którym turyści będą wsiadali do łódek i będą płynęli na odcinku ponad kilometra i wypłyną niemal w samym centrum Zabrza - wyjaśnia Roman Chytry. - Po pokonaniu męczącego, ale interesującego fragmentu trasy, na pewno wytchnieniem będzie wypłynięcie tymi łodziami i spojrzenie na Główną Kluczową Sztolnie Dziedziczną z trochę innej perspektywy - dodaje.

Przypomnijmy, że pierwotnie wodna trasa miała być dostępna jeszcze w tym roku, ale wciąż jest testowana.

- Są już u nas łodzie pasażerskie, wciąż się jednak uczymy w jaki sposób efektywnie z nich korzystać - mówi Bartłomiej Szewczyk. - Chcemy mieć pewność, że wodna podróż będzie atrakcyjna i zarazem bezpieczna dla turystów - dodaje dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Historia w nowoczesnej formie

Turyści, tuż po zejściu do sztolni, mają okazję poznać historię obiektu, a także górnośląskiego przemysłu w XVIII i XIX wieku. Na specjalnie przygotowanej multimedialnej planszy turystom wyświetlany jest film, w którym górnik opowiada historię sztolni.

Z multimedialnej projekcji dowiadujemy się, że Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna służyła nie tylko do odwadniania pobliskich kopalń, ale także do transportu węgla kamiennego, a konkretnie załadunku go na łodzie, które następnie poprzez Kanał Kłodnicki trafiały do wielkich miast, takich jak Opole czy Wrocław. Z filmu dowiadujemy się także, że węgiel z naszego rejonu trafiał nawet do Berlina.

- Oczywiście należy pamiętać, że węgiel załadowywany tutaj w sztolni w dużej mierze zaopatrywał znajdujące się w regionie huty i koksownie - mówi Roman Chytry, przewodnik po Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. - Lwia część całego wydobycia trafiała do odlewni cynku w Gliwicach, która była wówczas jednym z najważniejszych punktów na przemysłowej mapie regionu - dodaje Roman Chytry.

W dalszej części multimedialnej projekcji sympatyczny górnik opowiada o problemach Sztolni związanych z nowym środkiem transportu jakim była kolej, a także kończącymi się zasobami węgla, co ostatecznie zakończyło się upadkiem sztolni.

Ostatnim punktem zwiedzania będzie wizyta w największym w Polsce podziemnym parku maszyn górniczych, gdzie można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć działające kombajny, wrębiarki czy przenośniki. - Zabrze to tak naprawdę dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie, trzeba wybrać się w podróż pod ziemię - tłumaczy Bartłomiej Szewczyk.

Co jeszcze zobaczymy w podziemiach Zabrza? Na trasie turystycznej wydzielono ponad 20 stref ekspozycyjnych w których zderzają się multimedia z replikami historycznych narzędzi. Zobaczymy również ryciny i profile geologiczne zaprezentowane w formie nowoczesnych, podświetlanych instalacji.

Na sztolnię czekali w Zabrzu 10 lat

Udrażnianie sztolni rozpoczęło się 2009 roku. W trakcie prac odkrywano coraz to nowe, niezwykłe fragmenty dawnych podziemi. Udrożniony został 2,5-kilometrowy, zabrzański odcinek sztolni, w którym zalegały ogromne ilości mułu, przy czym nikt nie wiedział, jaki jest faktyczny stan obiektu.

- Rosnąca liczba turystów jest najlepszym dowodem na to, że podjęty ponad dziesięć lat temu kierunek rozwoju turystyki industrialnej przynosi efekty. Mamy perełki, które z dumą prezentujemy - mówi Małgorzata Mańka -Szulik, prezydent Zabrza. - Pielęgnujemy historię regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość -dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto