18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nowa ustawa o czystości i porządku w gminach. Czat z posłanką D. Pietraszewską

Redakcja
Zapraszamy do lektury zapisu czatu z posłanką Danutą Pietraszewską, na temat ustawy o czystości i porządku w gminach.

Danuta Pietraszewska - posłanka z Rudy Śląskiej, wiceprzewodnicząca koła PO w tym mieście. Zanim została posłanką, pełniła m.in. funkcje zastępcy prezydenta Rudy Śląskiej. W Sejmie pracuje w dwóch komisjach stałych - Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej.

Jest członkinią Grupy Parlamentarnej Kobiet. Od początku stycznia br. zasiada w sejmowej podkomisji zajmującej się przygotowaniem nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - potocznie zwaną ustawą "śmieciową".

Moderator: Witamy na czacie posłankę Pietraszewską.


Danuta_Pietraszewska: Witam serdecznie!~tolekB: co dla przeciętnego kowalskiego oznacza przyjęcie tej ustawy?


Danuta_Pietraszewska: Przeciętny Kowalski będzie napewno oglądał mniej wysypisk dzikich w lasach, będzie pewien ze będzie mógł wystawić każdą ilośc odpadów i zostanie ona odebrana. I jeżeli będzie zbierać selektywnie odpady to opłata za wywózkę będzie mniejsza niż do tej pory...


Danuta_Pietraszewska: Odpowiedzialnośc za wywóz śmieci przechodzi od teraz na gminę. Mieszkańcy będą wiedzieli do kogo bezpośrednio się zwracać.~tolekB: jakie są najw. zmiany w tej ustawie. czy za śmieci będę placił więcej?


Danuta_Pietraszewska: Z założnia własciciel nieruchomości powinien płacić mniej za wywóz śmieci, ale pod pewnymi warunkami: 1. bedzie selekcjonował śmieci, 2. instalacje do recyklingu są blisko jego miejsca zamieszkania, 3. sytemem opłat za wywózkę będzie objęta większa ilośc osób niż dotychczas o 30 % (tyle osób obecnie przyznaje się do niepłacania za wywóz śmieci)


Danuta_Pietraszewska: .~lechu: jak my, zwykli mieszkańcy możemy zadbać o czystą okolicę nie tracąc przy tym własnych pieniędzy?


Danuta_Pietraszewska: Oprócz opłaty za wywózkę śmieci, nie powinien Pan ponosić innych kosztow. Najważniejsze jest np. nie spalanie odpadów w domowym piecu, slektywnie zbierać odpady oraz dawać dobry przykład sąsiadom.~jurgen: mieszkam w naj. zielonej dzielnicy Rudy Sl. - kochłowice. czy w zw. z ustawą znikną śmieci z naszych lasow? jak to będzie monitorowane?


Danuta_Pietraszewska: Sama ustawa zakłada likwidację dzikikich wysypisk w lasach, one będą musiały być uprzątnięte. Za organizację akcji będzie odpowiedzialna gmina. Chociaż wiem, że w Rudzie Śląskiej jest organizowana prężna akcja sprzątania świata. Natomiast zależy to również od przedsiębiorców (na których będą nakładane bardzo wysokie ustawowe kary za nierzetelność)...


Danuta_Pietraszewska: Z kolei cały dalszy obowiązek monitorowania dzikich wysypisk leży po stronie aparatu gminy.~jaa: czy przy przygotowywaniu ustawy wzorowano się na jakiejś podobnej ustawie z innego kraju? czy adoptowano na nasze warunki rozwiązania z innych krajów? Jeśli tak to jakie?


Danuta_Pietraszewska: Przy tej ustawie kierowaliśmy się głównie dyrektywą unijną, która nakładała bardzo surowe terminy zagospodarowania odpadów komunalnych. Razem z Węgrami znajdowaliśmy się na ostatnim miejscu w ilości niezagospodarowanych śmieci (w Polsce było to 86%, natomiast w UE było to 47%). Istnieje terminarz, w którym kazdy czlonek UE jest zobowiązny do redukcji ilości niezagospodarowantych odpadów...


Danuta_Pietraszewska: Ustawa obecna pochodziła z 1996 roku i była przestarzała, co potwieradzła rzeczywistość.~jaa: Czy nowa ustawa pomoże rozwiązać problem psich kup w centrach miast, takich jak Katowice?


Danuta_Pietraszewska: Ten problem zależy jednynie od właścicieli psów. Juz dziś można nakładać kary na wlaścicieli których psy zaśmiecają parki. Taka ustawa będzie skuteczna w momencie jeśli ludzie sami będą respektować. Możliwe, ze dopiero większe kary zmuszą ludzi do myślenia i dbania o nasze otoczenie.~jurgen: jakie przewidziane są kary za np. wyrzucanie śmieci w lesie?


Danuta_Pietraszewska: Dla osób prywatnych, górna granica to 500 złotych. Natomiast dla przedsiębioców wynosi ona od 500 do 2000 złotych za pierwszy ujawniony przypadek. W momencie jeśl miesza odpady wtedy kara wynosi od 2000 do 10000 złotych.~Arek: czy nie uważa Pani że na osiuedlach powinny stać większe kontenery - do których możnbya wyrzucać większych gabarytow śmieci (z piwnic czy działek). - bo na tą chwilę przy bloku nie ma gdzie tego skladować


Danuta_Pietraszewska: Nie. Dlatego, że ustawa przewiduje, że odpady wielkogabarytowe będzie trzeba dodatkowo zgłosić ich wywóz i za niewielką opłatą zostatną wywizione. Nie można na osiedlu ustawić kontenerów na wielkogabarytowe odpady.~lechu: jak będzie prowadzona kontrola przestrzegania wprowadzonych w ustawie przepidsów?


Danuta_Pietraszewska: Są to kontrole na poszczególnych poziomach adminstracji samorządowej. Pierwszy jest na poziomie gminy, drugi to urząd marszałkowski, potem ministerstwo ochrony środowiska i organy centralne.~daniel29: a czy nie uwaza pani ze powinny byc u nas spalarnie odpadow?????


Danuta_Pietraszewska: Jak najbardziej. Nie tylko uważam, ale również boleję, że przepadły fundusze europejskie na budę spalarni w ilości 600 milionów zlotych. Żaden duży region nie poradzi sobie bez spalarni śmieci. Bez tego grozi nam sytuacja Neapolu, który został zasypany przez śmieci. Kazdy mieszkaniec produkuje u nas 340 kg śmieci w ciągu roku. Mozna wyobrazić sobie jak ogromna jest to ilość w ciągu roku...


Danuta_Pietraszewska: jest to 1 200 000 ton rocznie. Nie mamy spalarni, jest 28 wysypisk, 21 kompostowni, jest do zdecydowanie za mało jak na ilośc śmieci które produkują mieszkańcy naszego regionu.~TEXAS: w moim miescie rada miasta nie ma funduszy na zakup kubeł na smieci . nawet najlepsza ustawa niezastąpi piniędzy za jakie mozna by było kupić sprzęt i utrzymac miasto w czystosci . co Pani na to?


Danuta_Pietraszewska: Nie do końca zgadam się z tym, ponieważ opłata za wywóz śmeci, która bedzie płacona w gminie, z pewnością będzie umożliwiała wyposażenie mieszkańców we wszsytkie potrzebne urządzenia do zbiórki odpadów i skoro dotąd odbiór odpadów opłacał się bardziej przedsiębiorcom w Polsce niz na Zachodne, to myślę, że gminy również sobie z tym poradzą.~on37wawa_jejowłosioną_dojrzałej: czy ekzekwujesie kary administracyjne zgonie z zarządzeniami na podst ustawy o odpdach? Tyle wszędzie śmieci a nikt nie ekzekwuje i nie szuka winnego (często są to firmy, które obok prowadzą działałność i widać gołym okiem, że odpady anleżą do nich)


Danuta_Pietraszewska: Zgadzam się. Być może system kar który w nowej ustawie jest narzędziem do dyscyplinowania przedsiębiorócw i mieszkańców, spowoduje, że ani mieszkańcowi, ani przedsiębiorcy nie będzie się opłacało omijać prawa. Wazne jest iż opłata od jednego mieszkańca niezależnie od ilości wyprodukowanych śmieci skłoni ich do wystawienia ich przed dom, zamiast wywozić ich do lasu...


Danuta_Pietraszewska: drożej będzie kosztowac benzyna. Opłata nie będzie wysoka, natomiast w momencie selektywnej zbiorki będzie jeszcze niższa.~lechu: jakie obowiązki na przeciętnego kowalskiego narzuca ustawa?


Danuta_Pietraszewska: Przeciętny Kowalski zamiast zawierać umowę z przedsiębiorcą prywatnym zgłosi się do gminy i poda ilośc osób zamieszkujących jego nieruchomośc. Jeżeli ta liczba będzie się zmieniać, to w ciągu 2 tygodni będzie musiał to w gminie zgłosić. Gmina poinformuje go o wysokości ołaty za wywózkę smieci, za jedna osobę. Wysokośc tej opłaty i terminy jej uiszczania gmina ustali uchwałą Rady...


Danuta_Pietraszewska: Każdy mieszkaniec który uiszcza opłatę przez gmine, ma prawo rządac, aby gmina wywiązywała się rzetelnie ze swoich obowiązków. Jeżeli nastąpią zaiedbania gminy w odbiorze śmieci, mieszkaniec moze załatwić wywózkę w innym przedsiębiorstwie i obciążyć kosztami gminę.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie


Danuta_Pietraszewska: Dziękuję bardzo!


Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek

Sorry, ale Wam z tej Rudy Śląskiej już całkiem szajba odwaliła ??!! Jak mażna głosować na tak głupią- BABĘ... ? to jest TOTALNY- ĆWOK !!

Dodaj ogłoszenie