Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Śląskie wyrośnie tam, gdzie kopalnia

Justyna Przybytek
Pani Iwona z synem Oliwierem codziennie ogląda zmiany zachodzące na terenie po kopalni Katowice. Codziennie spaceruje z synem w okolicach parku Bogucickiego. Już nie może się doczekać, kiedy obok wyrośnie nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Wtedy zamiast do parku Bogucickiego, pani Iwona zabierze syna na pierwszy spacer do muzeum.

- Dobrze, jeśli przy okazji inwestycji zostaną odnowione te piękne familoki z dzielnicy - mówi. To akurat bardzo możliwe. Budowa Muzeum Śląskiego na terenie po kopalni Katowice to element większego projektu - budowy strefy kultury w Katowicach - którego jednym z głównych założeń jest rewitalizacja poprzemysłowych fragmentów stolicy Górnego Śląska.

Inwestycja ma też znaczenie symboliczne - budowa obiektu związanego z kulturą na pokopalnianym terenie symbolizuje przemianę regionu kojarzonego jedynie z przemysłem ciężkim w zagłębie kultury.

Jednak siedziba Muzeum Śląskiego to na pewno nie będzie nowa ikona Katowic. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie niepowtarzalna w skali europejskiej - i właściwie całkowicie schowana pod ziemią.

- Ikony prezentują same siebie, tu eksponowana będzie sztuka - tłumaczył Roger Riewe, jeden z projektantów nowej siedziby Muzeum Śląskiego z pracowni Riegler&Riewe Architekten z Grazu.

Budowę oficjalnie - wbiciem pierwszej łopaty - zainaugurowano 5 lipca. Prace ziemne potrwają do końca listopada. Dół pod budowę będzie sięgał od 16 do 18 metrów w głąb ziemi. Znajdzie się w nim główny gmach MŚ z częścią ekspozycyjną na dwóch podziemnych kondygnacjach (będzie tu sześć wystaw stałych, m.in. malarstwa polskiego, nieprofesjonalnego, sztuki sakralnej, czy dotyczącej historii Górnego Śląska) oraz podziemne parkingi na trzech kondygnacjach z 232 miejscami.

Nad ziemią zobaczymy jedynie wejście główne do muzeum, obok budynek administracyjny (4 kondygnacje nad ziemią i 3 pod ziemią). A także najbardziej widowiskowe - strzeliste szklane wieże, w ciągu dnia doświetlające podziemne ekspozycje, a w nocy rozświetlające okalający to miejsce park.

Odnowione zostaną też pokopalniane obiekty: wieża wyciągowa szybu Warszawa, która stanie się wieżą widokową, a także dawny magazyn odzieżowy, w którym pomieści się Centrum Scenografii Polskiej i w końcu maszynownia szybu Warszawa, zaadaptowana na restaurację.
Budowa potrwa w sumie 21 miesięcy, do marca 2013 roku.

Na inwestycję władze muzeum mają 324 mln zł. Z tego 85 proc., czyli ok. 225 mln zł, to pieniądze europejskie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto