Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Rok zamiast Wielkanocy - tak świętuje się w Państwie Środka

Michalina Bednarek
Michalina Bednarek
MB
Sprawdźcie, jak Wielkanoc obchodzi się zagranicą.

Włochy

W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę trwają obchody, które określa się "veglia pasquale" czyli paschalne czuwanie. Śniadanie Wielkanocne nie różni się od polskiego, przede wszystkim musi być obfite. Na stołach zarówno polskich jak i włoskich królują wędliny i jajka.

Jednak dla Włochów najważniejszy w tym dniu jest świąteczny obiad, podczas którego przeważają potrawy z baraniny, cielęciny i koziego mięsa wraz z smażonymi karczochami.

- Na świątecznych stołach musi pojawić się tradycyjnie włoska Colomba, czyli gołębica. Mowa o cieście w kształcie gołębicy, nadziewane migdałami, czekoladą – mówi Adriana, studentka z Włoch, która obecnie studiuje na Uniwersytecie Śląskim.

W VI wieku mieszkańcy Pawii wysłali ciasto w kształcie gołębia w locie królowi Longobardów Alboinowi na znak pokoju. Stąd wzięła się tradycja pieczenia ciast w tym kształcie.

- Przed świętami zanosi się do Kościoła gałązkę oliwną lub palmę, aby ją pobłogosławić. Potem obdarowuje się nią krewnych. W Niedzielę Wielkanocną jednak tylko dzieci otrzymują prezenty i są to czekoladowe jaja z niespodzianką w środku. Nie ma u nas także tradycji barwienia jajek. – dodaje Adriana.

We Włoszech popularne jest powiedzenie "Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi", czyli Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz.

- Włosi najczęściej w Wielkanocny Poniedziałek spotykają się ze znajomymi i robią ogromne grille. Nikt u nas nie polewa się wodą, jak w Polsce – dodaje studentka z Włoch.

Gruzja

Wielkanoc w kościołach prawosławnych nazywana jest Paschą, a obchodzi się ją zgodnie z kalendarzem juliańskim.

- Pascha jest najważniejszym świętem dla kościołów prawosławnych, podobnie jak Wielkanoc jest najważniejszym świętem w Kościele Katolickim – mówi Giga, student z Gruzji studiujący w Polsce.

Gruzini poszczą przez czterdzieści dni w tym czasie nie mogą spożywać mięsa, ryb, a nawet sera i jajek.

- W tygodniu poprzedzającym święta pości się jedząc tylko chleb i wodę – dodaje Giga.

Początek uroczystości Paschy to Bzoba - odpowiednik naszej polskiej Niedzieli Palmowej. Największe uroczystości odbywają się jednak około godziny 23. Odbywa się wtedy uroczysta liturgia, podczas której płonie ogień z Jerozolimy.

- Zmartwychwstania oczekujemy w Cerkwi, nabożeństwa zaczynają się o 23 i trwają do 4 rano. Cały czas trzeba stać. W cerkwi także jemy – mówi Giga.

W Gruzji popularna jest zabawa, która polega na tym, że bierze się jedno jako, a następnie uderza nim o inne jajko i wygrywa te, którego skorupka nie pęka. Dni świąteczne są w Gruzji prawdziwą nagrodą za odbyty post.

- Gruzini jedzą bez przerwy, stół ugina się od potraw, które kładzie się piętrowo, jajka farbuje się tylko na czerwono, co ma symbolizować krew Chrystusa – dodaje Giga.

Wielki Poniedziałek to dzień zmarłych, podczas którego odwiedza się cmentarze. Przynosi się kwiaty, świeczki i jajka zdobione.

Chiny

- Choć w Chinach nie obchodzi się świąt Wielkanocy to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim to Nowy Rok – mówi Xu z Chin, studentka UŚ.

Chińczycy przygotowują się do niego nawet miesiąc wcześniej. Wielu Chińczyków spłaca długi i pozbywa się problemów. Wszyscy także zaczynają kupować prezenty, ozdoby, ubrania i dekoracje. Nowy Rok zwany jest również Świętem Wiosny. Tradycyjnie trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni.

Xu przyznaje także, że choć w Chinach nie obchodzi się Wielkanocy to zdobi się jajka.

- Takie ozdobione jajka daje się najczęściej na ślub czy pogrzeb. Muszą być one zafarbowane na czerwono, ponieważ wtedy przynoszą szczęście – dodaje Xu.

Nie ma się co dziwić szczególnie, że pisanki były znane ludziom od wieków. Już starożytni Egipcjanie ozdabiali jaja, a Persowie obdarowywali się nimi wzajemnie obdarowywali. Ten zwyczaj był również obecny w Starożytnym Rzymie i w Chinach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto