Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O wielkich obchodach 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego w Mysłowicach [ZDJĘCIA]

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Podczas konferencji prasowej opowiedziano o wydarzeniach, które odbędą się na terenie dawnej KWK Mysłowice w środę 14 sierpnia
Podczas konferencji prasowej opowiedziano o wydarzeniach, które odbędą się na terenie dawnej KWK Mysłowice w środę 14 sierpnia Kacper Jurkiewicz
W środę na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami miast, Metropolii, a także autorów Widowiska Powstańczego.

Zaczęło się w Mysłowicach

100 lat temu na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice padły strzały. W efekcie zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec. Wydarzenie to było jedno z przyczyn wybuchu I powstania śląskiego. Mysłowice uczczą to wydarzenie wyjątkowym Powstańczym Widowiskiem.

- Jestem urodzonym mysłowiczaninem. Jestem bardzo związany z miastem i jego historią. Gdy zostałem prezydentem, jednym z pierwszych ruchów organizacyjnych było przygotowanie do setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. Chcieliśmy uczcić górników i ich rodziny, którzy zginęli sto lat temu. Chcieliśmy pokazać także Polsce, że Mysłowice są ważnym miastem na mapie kraju oraz Europy. To miejsce historyczne. Masakra pod kopalnią Mysłowice dała początek do wielkiej rewolucji, która spowodowała, że Śląsk został wchłonięty przez Polskę. To bardzo ważna data, ważny historyczny element, którym powinniśmy się nie tylko chwalić, ale też pokazać Polakom, że wszystko zaczęło się w Mysłowicach – powiedział Dariusz Wójtowicz.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM, liczy na to, że to będzie ciekawa lekcja dla młodych i wydarzenia sprzed stu lat zostaną im przedstawione w przystępny i atrakcyjny sposób.

- Byłem przekonany, że tego typu wydarzenia historialne budują naszą tożsamość – powiedział Kazimierz Karolczak o powodach, dla którego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wsparła Mysłowice.

Wydarzenia wspiera także Muzeum Powstań Śląskich ze Świętochłowic.

- Jestem przykładem mieszkańca kraju, który jest w stanie tutaj przyjechać i zachować się w tym regionie dzięki historii, tradycji, charakteru Ślązaków, który przemawia do ludzi – powiedział Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Prezydent zaprosił do Muzeum Powstań Śląskich oraz na wyjątkową przejażdżkę.

- Muzeum zaprasza codziennie do jego zwiedzania. Zobaczymy tutaj eksponaty związane z powstaniami śląskimi, poznamy także historię. W dniach 14-24 sierpnia zapraszamy na przejażdżkę tramwajem powstańczym z symbolicznym numerem 100. Będzie on kursował między Mysłowicami a Świętochłowicami. Na pokładzie tramwaju będzie moc atrakcji – zapowiedział prezydent Świętochłowic.

Widowisko Powstańcze

Główne uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia. Przez cały dzień na rynku i w Parku Zamkowym odbywać się będą różne animacje i rekonstrukcje. O godz. 15 rozpocznie się msza w kościele w dzielnicy Bończyk, poprowadzi ją arcybiskup Wiktor Skworc. Następnie o godz. 17.30 w Miejscu Pamięci nieopodal KWK Mysłowice odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa.

Najważniejsze wydarzenie - Koncert Powstańczy zaplanowano na godz. 18.30. Na początku odbędą się rekonstrukcje wydarzeń sprzed stu lat. Potem rozpocznie się wielkie Widowisko Powstańcze.

- Jestem tutaj dlatego, że dla mnie to nie jest temat obojętny. Miałem powstańców śląskich w rodzinie, jestem z tego bardzo dumny. Mam świadomość, że to nie sucha data, którą należy wspominać. To jest kawałek nas, bez tych powstań, bez chłopów, którzy padli, gdy do nich strzelali, nas by nie było. Nie wiem jakby to wyglądało, ale byłoby inaczej. A mi się podoba tak jak jest – powiedział Zbigniew Stryj, reżyser widowiska, aktor i dyrektor Teatru Nowego w Zabrzu.

W koncercie wystąpią znane gwiazdy m.in. Stanisław Soyka, Czesław Mozil, Józef Skrzek, Abradab, Pokahontaz, Trio Grzegorza Płonki, Anna Dereszowska.

- Dobieraliśmy tak wykonawców, żeby prawie wszyscy mieli śląskie korzenie – powiedział Grzegorz Płonka, scenarzysta widowiska.

- Koncert i różnorodność propozycji jest strzałem w dziesiątkę. Mamy wykonawców, którzy mają odbiorców u młodych ludzi, mają ugruntowaną pozycję i szersze grono dojrzałych odbiorców, a także legendy muzyki. Scenariusz i układ jest właśnie po to, abyśmy wynieśli trochę więcej, niż wrażenia estetyczne, żeby coś w nas pozostało. A jeśli zostanie, to może zakiełkuje – powiedział Zbigniew Stryj.

W Mysłowicach na scenie nie zobaczymy jednak Urszuli Dudziak. W jej miejsce wystąpi Justyna Chowaniak z zespołu Domowe Melodie, który zakończył działalność w 2018 roku.

- Chcemy przypomnieć pieśni powstańcze. Udało się nam namówić wykonawców do wykonywania tych pieśni w nowych aranżacjach na miarę XXI wieku. Kiedyś czasy były inne, piosenki były proste, był to folklor. Te zostaną wykonane w formie rozrywkowej – powiedział Joachim Krzyk, dyrektor Big Silesia Band, które odpowiada za oprawę muzyczną widowiska.

Artyści wystąpią z 18-osobową orkiestrą. Jak podkreśla Joachim Krzyk dla niektórych może być to wyzwanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto