Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu może być zniesiony już w maju! Wszystko zależy od wskaźnika zakażeń koronawirusem w Polsce

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
W środę, 28 kwietnia  może być podjęta decyzja w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu – zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister Adam Niedzielski. Głównym kryterium ma być częstotliwość zakażeń koronawirusem
W środę, 28 kwietnia może być podjęta decyzja w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu – zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister Adam Niedzielski. Głównym kryterium ma być częstotliwość zakażeń koronawirusem Karolina Misztal
Rząd poinformował w środę, że od 15 maja może zostać zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Głównym kryterium jest częstotliwość zakażeń koronawirusem. Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa będzie możliwe, jeśli "wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15". Jednocześnie nadal będzie obowiązywał w pomieszczeniach zamkniętych. Badania naukowe wskazują, że ryzyko zakażenia wirusem w otwartej przestrzeni jest stosunkowo małe.

Maseczki nieobowiązkowe na świeżym powietrzu? Możliwe, że już od 15 maja!

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - informuje szef resortu zdrowia.

Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Co na to eksperci?

Od ponad pół roku, czyli od 10 października 2020 r. wychodząc z domu musimy zakrywać twarze i tylko spacer po parku, czy w lesie zwalnia nas od tego obowiązku. Czy jest szansa na to, że w najbliższych dniach będziemy mogli przejść ulicami miast i wsi bez maseczki?

Minister Adam Niedzielski mówił, że decyzja w tej sprawie miała być podjęta w środę, 28 kwietnia. Jednak jeszcze w ubiegłym tygodniu oficjalnie przestrzegł, że „na dziś jest to dla mnie ryzyko nieakceptowalne”.

Tomasz Augustyniak, b. Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku

– Osobiście spodziewam się, że nakaz ten jednak zostanie zniesiony – twierdzi Tomasz Augustyniak, z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, b. Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku. – Warto przypomnieć o ostatnich badaniach, które wskazują jednoznacznie, że obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu nie za bardzo przekłada się na standardy ochrony przeciw zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Prof. Miłosz Parczewski, członek rady medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim

O ustaleniach naukowców na temat rozprzestrzeniania się wirusa mówił wcześniej prof. Miłosz Parczewski, członek rady medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim.

– Jedyne badanie, które się pojawiło w ostatnim tygodniu i jest istotne epidemiologicznie to to, że na zewnątrz nie dochodzi do istotnej liczby zakażeń. Noszenie masek na dworze jest bez sensu – stwierdził w rozmowie dla RMF FM.

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog, doradca NRL ds. COVID-19

W podobnym tonie wypowiadał się także w Radio ZETdr Paweł Grzesiowski, immunolog, doradca NRL ds. COVID-19.

– Tam, gdzie jest grupa ludzi, nosimy maseczki. Ale jeśli nie otaczają cię ludzie, to noszenie maseczki na świeżym powietrzu jest bezsensowne. Tutaj popełniono błąd jeszcze w kwietniu 2020 r., nakazując noszenie maseczki w przestrzeni otwartej. W tej chwili, kiedy wiemy to co wiemy o wirusie, powinniśmy z tego zrezygnować – argumentował.

Dr Marek Prusakowski, lekarz-zakaźnik z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy

Dr Marek Prusakowski, lekarz-zakaźnik z Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy twierdzi, że przy dużym dystansie między ludźmi noszenie maseczki jest bez sensu.

– Nie rozumiem sytuacji, gdy ktoś musi iść w maseczce pustą ulicą, a w zatłoczonym parku może ją zdjąć – dziwi się dr Prusakowski. – Nakaz powinien być zniesiony, ale konieczna jest świadomość zachowania 2-3 metrów dystansu od innych. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem związanym z obowiązkiem zakrywania twarzy jest noszenie tej samej maseczki przez miesiąc, a może nawet dłużej. Z pewnością bezpieczniejsze jest chodzenie bez maski niż oddychanie tym, co przez kilkadziesiąt dni się na niej zebrało.

To samo mówi prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: - Maseczki powinno się nakładać poza pomieszczeniami jedynie wtedy, gdy jesteśmy w grupie lub idziemy zatłoczoną ulicą.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce spada

Wpływ na decyzję ministra będzie miała także częstotliwość zakażeń koronawirusem. W ostatni wtorek, 27 kwietnia zanotowano w Polsce 5 tys. 709 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To o prawie 4 tysiące mniej niż w ubiegłym tygodniu, kiedy odnotowano 9 tys. 246 nowych zakażeń. Z raportu resortu zdrowia wynika też, że spada liczba hospitalizacji i osób przebywających na kwarantannie.

Równocześnie jednak widać poważne różnice w rozwoju epidemii w poszczególnych województwach.

  • I tak nadal bardzo trudna sytuacja panuje na Śląsku, gdzie jednego dnia przybyło 817 zakażonych i na Mazowszu z 700 nowymi zakażeniami.
  • Na przeciwległym biegunie znajduje się:

    • Podlasie: 103 zakażenia,
    • województwo lubuskie: 114 przypadków,
    • a także na 11. miejscu w Polsce Pomorze, gdzie zanotowano 183 nowe zakażenia.

Będzie regionalizacja obostrzeń?

Czy w tej sytuacji istnieje możliwość zniesienia obowiązku używania maseczek w najmniej zagrożonych regionach?

– Pan minister zdrowia zapowiedział, że będzie pewna regionalizacja w podejściu do różnego rodzaju nakazów i obostrzeń – twierdzi Tomasz Augustyniak. – Trudno powiedzieć, jak podejdzie do zniesienia nakazu noszenia maseczek na zewnątrz. Często oprócz wiedzy medycznej, brane są pod uwagę inne okoliczności, w tym konieczność utrzymania pewnej dyscypliny społecznej przez pewien czas. Taki argument przebrzmiewał we wcześniejszych wypowiedziach ministra zdrowia.

– Jednak ze względu na ostatnie wyniki badań, poziom zakażeń w poszczególnych regionach nie powinien mieć wpływu na decyzje resortu zdrowia, w sytuacji gdy wiadomo, że sam nakaz z naukowego punktu widzenia jest bezzasadny. Wiele autorytetów, wypowiadających się w ostatnim tygodniu, wskazuje, że nie ma podstaw wskazujących na utrzymanie go w skali kraju. Zwłaszcza w sytuacji, gdy spada liczba zakażeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto