Oczyszczalnie ścieków - nowa jakość

Redakcja
W ramach przedsięwzięcia pn. "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice - Etap II" prowadzonego przez Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo- -Kanalizacyjną Sp. z o.o., z którego realizacją mieszkańcy Katowic spotykają się na ulicach miasta od dłuższego czasu, zrealizowano także modernizację oczyszczalni ścieków Panewniki oraz Podlesie. Obiekty wymagały modernizacji ze względu na zły stan techniczny oraz związane z przeciążeniem ładunkiem zanieczyszczeń przekroczenia wskaźników zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych, ujawniające się w widocznym również gołym okiem zanieczyszczeniu wód płynących.

W lipcu 2010 roku rozpoczęto prace modernizacyjne na Oczyszczalni ścieków Panewniki zlokalizowanej przy ul. Panewnickiej 330c. Od 1989 roku oczyszczalnia jest w ciągłej eksploatacji i obsługuje dzielnice Panewniki, Ligota, część dzielnicy Ochojec, Brynów część wschodnia - os. Zgrzebnioka, a odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Kłodnica (zlewnia rzeki Odry) w km 69+680.

Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna z usuwaniem azotu i fosforu w reaktorach z osadem czynnym, chemicznym strącaniem fosforu oraz stabilizacją tlenową osadu. Przeprowadzona modernizacja nie zmieniła
dotychczasowej technologii oczyszczania ścieków i stabilizacji osadów, ale usprawniła działanie oczyszczalni poprzez wymianę wyeksploatowanych urządzeń na nowoczesne, remonty obiektów kubaturowych, budowę nowych oraz likwidację części starych niepotrzebnych obiektów.

Zakres prac modernizacyjnych obejmował m.in.:
• dla linii ściekowej: wymianę krat gęstych, pomp w pompowni ścieków surowych, budowę budynku separatorów piasku wraz z instalacją dwóch

separatorów, kompleksowy remont pracującej oraz remont i pełne wyposażenie nieczynnej dotąd komory osadu czynnego,
• dla linii osadowej: budowę budynku zagęszczania osadu wraz z wyposażeniem w mechaniczne zagęszczacze osadu,
• w pozostałych obiektach: budowę pompowni wody technologicznej, myjni kół wozów asenizacyjnych, modernizację budynku recyrkulacji ścieków z dystrybutornią centralną oraz budynku stacji dmuchaw z wymianą dmuchawy, wykonanie instalacji elektrycznych i AKPiA, a także instalację trzech biofiltrów do dezodoryzacji powietrza, mających na celu eliminację wydostawania się odorów poza teren oczyszczalni.

Całość robót zakończono z powodzeniem w maju br. W lutym 2011 roku Wykonawca rozpoczął prace modernizacyjne na, zlokalizowanej przy ul. Zaopusta, Oczyszczalni Podlesie, która jest eksploatowana od 1992 roku, obsługując dzielnice Podlesie, Murcki, Piotrowice - Ochojec, Zarzecze, część dzielnicy Kostuchna. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka Mleczna (zlewnia rzeki Wisły) w km 15+640.

Przeznaczony do realizacji projekt przewidywał na tej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni usprawnienie jej działania poprzez wymianę wyeksploatowanych urządzeń na nowoczesne, a także wprowadzenie systemu recyrkulacji wewnętrznej oraz wymianę systemu napowietrzania i mieszania w reaktorach biologicznych.

Ponadto do układu włączono dodatkową nowo wybudowaną komorę osadu czynnego, powiększając możliwości usuwania zanieczyszczeń z dopływających ścieków oraz zmechanizowano proces zagęszczania i odwadniania osadów potrzebny do wyeliminowania z układu lagun osadowych, będących główną przyczyną powstawania odorów na obiekcie. Zrealizowane prace skutecznie poprawiły efektywność oczyszczania ścieków (zwłaszcza w zakresie usuwania związków azotu) oraz procesu stabilizacji i przeróbki osadów.

Zakres prac modernizacyjnych obejmował m.in.:
• dla linii ściekowej: renowację komory głównej wraz z wymianą zasuwy na kolektorze głównym 1400 mm, wymianę krat mechanicznych na kraty hakowo-taśmowe z prasą do skratek i podajnikiem ślimakowym, z automatycznym transportem skratek do kontenera, wymianę pomp w pompowni ścieków surowych, budowę nowego piaskownika wraz z separatorem piasku i systemem transportu piasku do kontenera, kompleksową modernizację istniejących komór osadu czynnego z instalacją nowego systemu napowietrzania drobnopęcherzykowego, budowę nowej komory osadu czynnego wraz z wyposażeniem, wprowadzenie systemu recyrkulacji wewnętrznej i urządzeń pomiarowych do kontroli parametrów technologicznych komór, budowę stacji dmuchaw wraz z wyposażeniem, wymianę czerpadeł śrubowych na pompy wirowe w pompowni osadu recyrkulowanego, renowację osadników wtórnych wraz z wymianą zgarniaczy,
• dla linii osadowej przede wszystkim: budowę stacji mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadu wraz z instalacją zagęszczaczy mechanicznych oraz pras taśmowych,
• w pozostałych obiektach: renowację wszystkich kanałów otwartych, wykonanie instalacji elektrycznych i systemu AKPiA, instalację biofiltrów do dezodoryzacji powietrza z budynków krat, pompowni, piaskownika oraz stacji przeróbki osadu, budowę pomostowej wagi samochodowej, remonty budynków, wymianę instalacji ogrzewania wraz ze zmianą systemu na punktowe ogrzewanie gazowe, likwidację istniejącego piaskownika i poletek ociekowych oraz przede wszystkim likwidację lagun osadowych.

Główne prace modernizacyjne zakończono we wrześniu br. Obecnie prowadzone są jeszcze roboty uzupełniające.
Przeprowadzone inwestycje zwiększyły efektywność pracy oczyszczalni, które zostały w ten sposób przygotowane do obsługi obecnie modernizowanych i budowanych sieci kanalizacyjnych na terenie miasta Katowice.

Cel realizowanego projektu "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w mieście Katowice - Etap II", jakim jest przede wszystkim poprawa stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby oraz dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej do wymagań Polski i Unii Europejskiej, z powodzeniem został osiągnięty: ścieki oczyszczone odprowadzane ze zmodernizowanych oczyszczalni Panewniki i Podlesie spełniają rygorystyczne normy polskie i unijne. Dodatkowo, przez wprowadzenie hermetyzacji najbardziej odorogennych procesów, wyeliminowano uciążliwość zapachową obiektów dla mieszkańców pobliskich domów i osiedli.

Wartość inwestycji to kwota 12.071.125,42 zł dla Oczyszczalni ścieków Panewniki oraz 28.279.100,60 zł dla Oczyszczalni ścieków Podlesie i jest w 85 procentach kosztów kwalifikowanych dofinansowana ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie