Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści Nieobecnych, czyli audioguide po żydowskim dziedzictwie Śląska i Zagłębia

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Przewodnik jest pierwszym tak kompleksowym projektem.
Przewodnik jest pierwszym tak kompleksowym projektem. Piotr Kalsztyn
Przewodnik jest pierwszym tak kompleksowym projektem.

W przygotowanie przewodnika Opowieści Nieobecnych było zaangażowane kilkanaście osób, główni pomysłodawcy i autorzy projektu to Karolina i Piotr Jakoweńko - założyciele i członkowie Fundacji Brama Cukermana.

Opowieści Nieobecnych to seria audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w 11 miastach Województwa Śląskiego. Powstały aż 64 utwory opowiadające o historii i dziedzictwie Żydów w miastach Śląska i Zagłębia. - Chcemy w ten sposób edukować nie tylko odwiedzających nasze miasta, ale również samych mieszkańców, pokazywać przeszłość i wielokulturowość, która przed laty bardzo mocno się odcisnęła na historii śląskich i zagłębiowskich miast. Na co dzień spotykam ludzi, którzy nie mają pojęcia gdzie żyją, ten projekt ma im pomóc to zmienić - mówi nam Karolina Jakoweńko.

Przewodnik to kilkadziesiąt utworów opowiadających historię żydowskiego dziedzictwa w 11 miastach (w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Zabrzu i Żarkach).

Każde z 11 miast jest przedstawione według schematu. Opowieść rozpoczyna się w centralnym punkcie miasta, gdzie dowiadujemy się ogólnych informacji, następnie poznajemy historię żydowskiej społeczności, dalej przedstawiana jest synagoga oraz cmentarz, a na koniec ciekawi ludzie i miejsca. Po miastach podróżujemy z mapą i odtwarzaczem mp3 lub telefonem. Na urządzeniach odtwarzamy pliki dźwiękowe, na których przewodnik opowiada nam o konkretnych miejscach. Wszystkie je można ściągnąć za darmo ze strony internetowej www.opowiescinieobecnych.org.

- Na razie przewodniki są tylko w języku polskim, ale chwilę odpoczniemy i zaczniemy pewnie pracować nad wersją angielską - mówi Karolina.

Ważną częścią słuchowisk jest specjalnie stworzona, przez Raphaela Rogińskiego, ścieżka dźwiękowa nawiązująca do tradycyjnej muzyki żydowskiej. Głosu do audioprzewodników użyczył Michał Majnicz - utalentowany aktor, młodego pokolenia, na co dzień występujący na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Dziś (27 stycznia 2012 roku) odbędzie się wycieczka szlakiem bytomskich Opowieści Nieobecnych. Ten jeden raz nie trzeba zaopatrywać się w słuchawki - będzie nagłośnienie. Start o godzinie 16.00 na rynku w Bytomiu.

POLECAMY!

Katowice w 2015 roku będą tak wyglądać!


Studenci zbierają na marzenia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto