Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrawskie "naj"

Redakcja
Każde miasto bądź gmina może pochwalić się czymś wyjątkowym, unikalnym, czego nie znajdziemy nigdzie indziej. Również Ostrawa ma swoje unikalne budowle, domy, miejsca, które warto zobaczyć. Czy wiedzieliście na przykład, że ostrawski ratusz jest największym budynkiem ratuszowym w Republice Czeskiej i jednocześnie ma najwyższą ratuszową wieżę widokową? Że naturalne kąpielisko w Ostrawie-Porubie należy do największych w Europie Środkowej? Że mieści się tu najnowocześniejszy budynek Teatru Lalek, najstarsza strefa dla pieszych czy największe muzeum górnictwa w kraju?

Najwyższa ratuszowa wieża widokowa
Nie każdy ratusz ma wieżę. Ten ostrawski jest unikalny, ponieważ jest największym budynkiem ratuszowym w Republice Czeskiej i jednocześnie ma najwyższą ratuszową wieżę widokową - wznoszącą się 85,6 m nad poziom placu Prokeša, na którym stoi ratusz. Zwiedzających, przede wszystkim tych z zagranicy, zachwyca panorama Ostrawy poprzeplatanej parkami i zielenią.

Największa liczba placówek rozrywkowych
Fenomen Stodolna - tak zaczęli mieszkańcy Ostrawy i turyści nazywać jedną z najbardziej znanych ulic znajdujących się w samym centrum miasta. Niegdyś wystawne mieszczańskie domy, w latach 80. ubiegłego wieku stopniowo przekształciły się w slumsy zamieszkiwane przez najsłabszy społecznie element. Rozpadającymi się ulicami w latach 90. zajęli się pomysłowi i entuzjastyczni młodzi ludzie. Obecnie jest tu około 70 klubów rozrywkowych, zapewniających Ostrawie nocne życie. Nie chodzi tylko o kluby i restauracje służące temu, by w nich przyjemnie posiedzieć i coś zjeść. Różne występy, koncerty, dyskusje, spotkania z artystami i imprezy studenckie uczyniły ze Stodolnej ulicę, "która nigdy nie śpi".

Najstarsza strefa dla pieszych
Już w roku 1967 w Ostrawie, na mocy decyzji ówczesnych władz miasta, otwarto pierwszą w kraju strefę dla pieszych. Jej kręgosłupem stała się ówczesna Aleja Gottwalda, dzisiaj ulica 28 Października. W swoim czasie strefa dla pieszych w centrum miasta o wymiarach 300 na 400 metrów stanowiła raczej zabieg organizacyjny - przede wszystkim komunikacja została skierowana inną drogą, a ulice pokryto asfaltową nawierzchnią. Później strefę dla pieszych zmodernizowano. W latach 90. XX wieku ulice, a w szczególności plac Jiráska, uzyskały granitową nawierzchnię i nową zieleń. Podnoszenie poziomu estetycznego nadal trwa. Nowy kształt ma już plac Masaryka i niedługo będzie miał go także teren byłej koksowni Karolina, gdzie wznosi się nowe centrum handlowo-rozrywkowe oraz kontynuuje się rozbudowę strefy dla pieszych.

Największe muzeum górnictwa
Była kopalnia Anselm pod pamiątkowym szczytem Landek w Ostrawie - Petřkovicach będzie, w przeciwieństwie do innych dawno zamkniętych ostrawskich kopalni, służyć długo. Od roku 1993 działa tu interesujące muzeum górnictwa, obecnie największe w Republice Czeskiej, obejmujące zbiory dawnej techniki górniczej, lamp górniczych i innych unikalnych eksponatów. Można tu zejść w dół pierwotnych pokładów i przekonać się, w jak ciężkich warunkach pracowali górnicy, oraz wypróbować niektóre z urządzeń. Ogromny obszar muzeum pozwala również na organizację różnych uroczystości i turniejów sportowych, w halach odbywają się koncerty i wystawy. Tutejsza, już legendarna, górnicza gospoda Harenda u Barborky znana jest z dobrego jedzenia i picia.
Największa ekspozycja ratownictwa górniczego

Jedną z wielu interesujących ekspozycji muzeum górnictwa pod szczytem Landek jest wyjątkowa wystawa ratownictwa górniczego, największa tego rodzaju na świecie. Goście mogą zobaczyć urządzenia ratownicze do oddychania i reanimacji od najstarszego zachowanego egzemplarza z 1884 r. do 1942 r., a także urządzenia techniczne do oddychania, reanimacji i nurkowania z okresu po 1942 r. Częścią ekspozycji jest też kopalniana baza ratownicza, grodzie przeciwwybuchowe w chodnikach ze stalowymi i drewnianymi zbrojeniami, ćwiczebny poligon ratowniczy, czyli komora dymna, w której dokonuje się symulacji różnych rodzajów kopalnianych prac i hałasu, jaki tam panuje. Jest też pomieszczenie poświęcone pamięci ratowników, którzy stracili życie.

Największy zabytkowy obszar przemysłowy
Prawie 300 ha zajmuje w Ostrawie największy były teren przemysłowy nazywany obszarem Dolních Vítkovic. Tworzy on charakterystyczną południową panoramę miasta i jest również nazywany "Ostrawskimi Hradczanami". Dawno wycofane z eksploatacji wysokie piece, baterie koksownicze i kopalnie w roku 2002 uznano za narodowy zabytek kultury.

Największe naturalne kąpielisko
Ma całkowitą powierzchnię wody wynoszącą 41 200 m kw. z olbrzymimi, 55-metrowymi zjeżdżalniami i toboganem, do tego 70 tysięcy m kw. powierzchni zielonych, obejmujących place do gry w minigolf, tenis, streetball, siatkówkę, kręgle, wypożyczalnię sprzętu sportowego i wiele punktów gastronomicznych. Kąpielisko ma długość 380 metrów i szerokość 220 metrów. To największe czeskie naturalne kąpielisko w Ostrawie-Porubie należy również do największych w Europie Środkowej.

Najnowocześniejszy budynek Teatru Lalek
Już od 1953 r. ostrawskie dzieci cieszą się przedstawieniami Teatru Lalek. W latach 90. ubiegłego wieku ostrawski Teatr Lalek zapoczątkował tradycję urządzania w każdym nieparzystym roku międzynarodowego festiwalu teatrów lalkowych pod nazwą Spectaculo Interesse, który dzisiaj jest największą imprezą tego rodzaju w Republice Czeskiej. W 1999 r. teatr dostał nowy budynek. Pod względem koncepcyjnym i wyposażenia technicznego jest to najnowocześniejszy budynek teatru lalkowego w Europie Środkowej. W przyszłym roku przewiduje się dalsze prace nad jego rozbudową.

Największa księgarnia Librex
Z 1928 r. pochodzi unikalny budynek byłego domu handlowego Brouk & Babka zbudowanego według projektu znanego architekta Karla Kolářa na placu Smetany w Ostrawie. W 2001 r. otwarto w nim największą w całym kraju ksiegarnię. Na powierzchni 3000 m kw. i czterech piętrach byłego domu handlowego można kupić czeską i obcojęzyczną literaturę klasyczną i fachową, czasopisma, pocztówki, kalendarze, podręczniki i wszystko, co ma związek z drukiem i papierem. Przytulna atmosfera kawiarni i innych pomieszczeń służy spotkaniom autorskim i innym akcjom.

Największy głaz narzutowy
Aż z dalekiej Skandynawii wędrowały na ziemie czeskie lodowce, które pozostawiły po sobie nie tylko wały morenowe, ale również minerały. Wspaniałe fragmenty szwedzkiego granitu do dzisiaj leżą w samym centrum Ostrawy na terenach wystawowych Černá louka. Z kolei ich król, osamotniony pojedynczy okaz, znajduje się w Ostrawie-Wielkich Kończycach. Godne szacunku wymiary wynoszące 320 x 250 x 155 cm i objętość 6,5 m sześc. dowodzą, że jest to największy głaz narzutowy w Republice Czeskiej.

Najnowocześniejsze konserwatorium
W 1996 w. w Ostrawie otwarto nowy gmach konserwatorium im. Janáčka, które w 2003 r. obchodziło 50. rocznicę założenia. Konserwatorium może pochwalić się nie tylko swoimi utalentowanymi studentami, którzy wygrali niejeden ogólnokrajowy czy zagraniczny konkurs, ale najnowocześniejszymi organami w Europie Środkowej. Są one całkowicie zautomatyzowane, mają 41 rejestrów, dwa pulpity i dwa komputery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ostrawskie "naj" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto