18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątki po J-23 atrakcją katowickego CSF

Michał Wroński
Piotr Owcarz w zamkniętym już Muzeum Hansa Klossa na rogu ulic Gliwickiej i Sobieskiego w Załężu.
Piotr Owcarz w zamkniętym już Muzeum Hansa Klossa na rogu ulic Gliwickiej i Sobieskiego w Załężu. fot. arc
Hans Kloss wraca do Katowic! Pamiątki po agencie J-23 przygarnie Centrum Sztuki Filmowej "Silesia Film". Od 26 listopada będzie można oglądać fotosy, elementy uzbrojenia i umundurowania z czasów II wojny światowej i te po serialu "Stawka większa niż życie". Swój wizerunek ofiaruje Stanisław Mikulski - odtwórca serialowej roli Klossa.

Otwarcie galerii połączone będzie ze spotkaniem promującym książkę "Zamach na Muzeum Hansa Klossa". Jej autor - Dariusz Rekosz działał w pierwszym katowickim (i pierwszym w Polsce) muzeum poświęconym J-23. Przez blisko rok działało przy ul. Gliwickiej. Niższa od spodziewanej frekwencja i zaostrzenie kryteriów, jakie muszą spełniać muzea sprawiły, że 1 stycznia przeszło do historii. Eksponaty trafiły pod młotek (figury Hansa i Brunera wylicytowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Nabywcy uznali, że atrakcji nie można trzymać pod kluczem.

- Zaproponowali, że je oddadzą, jeśli znajdzie się dla nich nowe miejsce - wyjaśnia Rekosz. Pomieszczenia znalazły się w budynku "Silesii Film" przy ul. Sokolskiej. Placówka była zresztą związana z pierwszym muzeum Klossa.

- Nakręciliśmy krótki film o jego otwarciu - mówi Tomasz Buczyński z CSF-u. Za sprawą pierwszego muzeum Hansa Klossa Katowice stały się słynne w całej Polsce. O ile bowiem bohaterowie dobranocek z czasów PRL-u mają muzeum w Rzeszowie (podobna placówka znajduje się w łódzkim studiu SE-MA-FOR), to wśród postaci z filmów fabularnych żadna nie doczekała się takiego upamiętnienia. Co ciekawe, o muzeum Klossa zabiegają osoby w wieku ok. 30 lat, a więc takie, które dość wcześnie poznały Supermana, Batmana czy Jamesa Bonda.

- Hans Kloss był jednak pierwszy. Jestem w podobnym wieku i z telewizji czasów dzieciństwa pamiętam Hansa Klossa, czterech pancernych i załogę G. - mówi dr Andrzej Górski, socjolog kultury z Uniwersytetu Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto