Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowa tablice na Niwce. Czy ruszy wydobycie w tamtejszej kopalni? [Zdjęcia]

Redakcja
Na byłym biurowcu KWK "Niwka-Modrzejów" odsłonięto pamiątkową tablicę. Spotkanie stało się okazją do przybliżenia dalszych losów dzielnicy.Na Niwce ponownie ruszy wydobycie.

Sosnowiecka dzielnica Niwka od początku swojego istnienia związana była z górnictwem. Niestety w 1999 roku zamknięto działającą tu kopalnię. Prace straciły tysiące osób, a dzielnica podupadła.

- Osłaniamy tablicę, która upamiętnia istniejącej do 1999 roku, jednej z najstarszych kopalń węgla kamiennego na ziemiach polskich. Jej historia sięga początków XIX wieku. Niwka była typową osadą górniczą. Ale były tu miejsca kultury, szkoły i znakomita drużyna piłkarska. Dzisiejsza Niwka bardzo się zmieniła, zarówno pod względem przemysłowym, urbanistycznym, kulturowym i ludnościowym. Fakt, że w budynku KWK "Niwka" jest teraz wyższa uczelnia jest swoistą klamrą pokazująca przemianę dzielnicy - mówił Bogusław Kabała, regionalista związany z dzielnicą Niwka.

Likwidacja kopalni pod koniec lat 90-tych. Wówczas pracę bezpośrednio, lub pośrednio straciło prawie 10 tysięcy osób. Obecnie dzielnica stara się odzyskać dawny blask.

- Z tego miejsca zaczyna się rzecz, która jest istotna dla nas wszystkich. Za chwile będziemy oddawać nowe połączenie drogowe razem z nowym zakładem kolektorów słonecznych. Teraz jest czas by zaprezentować najbliższe horyzontalnie inwestycje. Jesteśmy po przetargu na budowę Parku Naukowo-Technologicznego, przy nowej drodze powstaną nowe zakłady, a Outlet Center zapowiedział rozbudowę. Dziś jest z nami inwestor, który zamierza odtworzyć wydobycie węgla na tym terenie - mówił Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Inwestor, o którym mowa to berlińska spółka wydobywcza HMS Bergbau AG. 12 czerwca 2008 w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowała ona spółkę córkę HMS Niwka Coal Production Company z siedzibą w Katowicach. Następnie złożyła wniosek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o wydanie decyzji o środowiskowy uch uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu wydobycia węgla kamiennego na obszarze zlikwidowanej kopalni "Niwka-Modrzejów" w Sosnowcu. Równocześnie trwały mniej lub bardziej udane rozmowy z miastem. Ich efektem było 16 lipca 2009 złożenie wniosku do Głównego Geologa Kraju o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego z pokładu 510 w obszarze złoża "Modrzejów".

- Jakiś czas temu spotkaliśmy się z panem ministrem Niezielskim, który powiedział nam, że jemu serce się kraje gdy pozostawione i niewydobyte złoża węgla mogą zostać bezpowrotnie utracone. Doskonale wiedzieliśmy, że taki węgiel jest tutaj w Sosnowcu. Przeprowadziliśmy dziesiątki analiz. Ich wyniki okazały się bardziej niż obiecujące. Powoli zbliżamy się do końca tego projektu. Mamy nadzieję, że za kilka tygodni otrzymamy koncesję na wydobycie z tego pokładu. Mamy już akceptacje z MF, GUG, i władz miasta - wyjaśniał Andrzej Szendzielarz, przedstawiciel inwestora.

Wspomniał również, że szacunkowo nowa kopalnia będzie wymagać nakładu rzędu prawie 1,5 miliarda złotych. Jednak pokłady zawierają węgiel wysoko kaloryczny, a jego ilości powodują, że jest uzasadnione jego wydobycie i poniesienie takich nakładów.

Na koniec byli pracownicy kopalni osłonili pamiątkową tablice upamiętniająca istnienie w tej dzielnicy Kopalni Węgla kamiennego "Niwka-Modrzejów. Niestety pomimo tak ambitnych planów co do dalszych losów dzielnicy jej mieszkańcy nie pojawili się na uroczystości. Obecna była tylko garstka już emerytowanych górników, którzy pamiętają świetność zakładu.

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto