Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Śląski wśród elity europejskich parków [ZDJĘCIA]

Kamila Rożnowska
Park Śląski
Park Śląski Arc DZ
W 2015 roku WPKiW będzie świętować 65 lat. "Zrobił" sobie prezent i wstąpi do European Garden Heritage Network. Co to?

Prawie 150 parków i ogrodów z całej Europy tworzy sieć European Garden Heritage Network. Wśród nich od nowego roku znajdzie Park Śląski, który będzie pierwszym polskim akcentem w tej parkowej europejskiej drużynie.

EGHN to organizacja łącząca parki i ogrody z dziesięciu państw europejskich. Wśród nich można znaleźć te z Anglii, Niemiec, Francji czy Portugalii. Są to przestrzenie o różnorodnym charakterze i mające znaczenie dla europejskiego dziedzictwa kulturowego. Park Śląski, przystępując do EGHN, musiał zapłacić trzyletnią składkę członkowską na lata 2015-2017. Każdy z prawie 150 parków należących do EGHN rocznie wpłaca 1000 euro.

Sieć parków i ogrodów

Poza ogrodami i parkami EGHN tworzy także sieć powiązań między ekspertami, agencjami turystycznymi i fundacjami. A jej głównym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie rozwoju regionalnego między członkami, których zrzesza.
Pomysł i okoliczności, aby Park Śląski przystąpił do EGHN, pojawił się wiosną tego roku. Właśnie wtedy na Śląsku gościli przedstawiciele tej organizacji, których z kolei zaprosił Śląski Ogród Botaniczny z Miko-łowa, będący partnerem jednego z projektów realizowanych przez EGHN w ramach unijnego programu "Interreg".

Przedstawiciele tej europejskiej organizacji w tym czasie odwiedzili także Park Śląski. I nie kryli zachwytu tą przestrzenią. - Wcześniej nie mieliśmy pojęcia o istnieniu tak pięknego miejsca - mówił Christian Gruesen, jeden z managerów zarządzających siecią EGHN, który w lipcu zwiedził park.

Wizyta przedstawicieli EGHN była też dobrą okazją do rozeznania, jakie szanse na wstąpienie do tej europejskiej sieci ma Park Śląski.

- Zostaliśmy poproszeni o dostarczenie szczegółowych informacji na temat parku wraz z dokumentacją fotograficzną i mapą - mówi Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Prezent na 65. urodziny

Decyzja o wstąpieniu właśnie teraz do tej organizacji podyktowana też jest innymi okolicznościami.

- W roku 2015 Park Śląski obchodzić będzie swoje 65-lecie. Uznaliśmy, że to dobra okazja, aby największy miejski park publiczny w Polsce zaprezentował się także na forum ogólnoeuropejskim jako jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa śląskiego - wyjaśnia Buszman.

Poza tym siedziba EGHN mieści się w Nadrenii Północnej-Westfalii, a właśnie z tym niemieckim landem od kilku lat ściśle współpracuje w ramach umowy partnerskiej Zarząd Województwa Śląskiego, który jest właścicielem Parku Śląskiego.

Dla parku wstąpienie do EGHN to przede wszystkim otwarcie "okna promocyjnego" oraz możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy z zarządcami innych europejskich parków.

- EGHN to prestiżowa organizacja. Ma olbrzymie doświadczenie, zwłaszcza w realizowaniu projektów unijnych. To istotne w kontekście perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - mówi Wojciech Zamorski z Parku Śląskiego, koordynujący współpracę z EGHN.

Poza tym na stronie internetowej EGHN wkrótce będzie dostępna w czterech językach obszerna prezentacja Parku Śląskiego wraz z galerią zdjęć. Dodatkowo park zyska także dostęp m.in. do narzędzi i dokumentów służących do projektowania strategii rozwoju i rewitalizacji parków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto