Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie Zakręceni Śląskiego. Łukasz Osóbka i Dariusz Paczkowski

Wioleta Niziołek - Żądło
Wybraliśmy wspólnie Patriotycznie Zakręconych Śląskiego. Głosami internautów i redakcyjnego jury, najbardziej zasłużyli na ten tytuł dwaj społecznicy z Bytomia i Żywca.

Patriotycznie Zakręceni Śląskiego, to regionalna odsłona ogólnopolskiego plebiscytu, zorganizowanego w ramach akcji bezpłatnej gazety i serwisu NaszeMiasto.pl. W całej Polsce szukaliśmy ludzi patriotycznie zakręconych, a więc takich, którzy dbają o swoje „Małe Ojczyzny” w różny sposób, zwykle bezinteresownie, z poszanowaniem lokalnej tradycji. To rodzaj nowoczesnego patriotyzmu, gdzie ważniejsze od wielkich haseł, są konkretne, czasem wielkie, częściej drobne, ale zawsze konsekwentne działania.

W śląskim finale plebiscytu zmierzyło się dziesięciu kandydatów. Najwięcej głosów internautów zdobył Łukasz Osóbka z Bytomia (34.760). Tak jak zapowiadaliśmy, zwycięzców jest jednak dwóch. Drugiego wybrało redakcyjne jury. Dariusz Paczkowski z Żywca (9505 głosów), mimo że zajął czwarte miejsce w plebiscycie, naszym zdaniem również zasłużył na ten tytuł.

Łukasz Osóbka ma 26 lat i od urodzenia mieszka w Bytomiu. Korzenie po kądzieli ma jak najbardziej śląskie (mama pochodzi z Rudy Śląskiej). Zakochany jest w Bytomiu po uszy. To inżynier, specjalista od zarządzania zdrowiem. - Lubię akcje społeczne. Ale każdą robię wspólnie ze świetnymi ludźmi. Bez ich pomocy nigdy nie byłyby zrealizowane - mówi. Wszystkie te pomysły związane są oczywiście z Bytomiem. Akcja Jeden procent dla Bytomian zachęcająca do odpisu podatku na rzecz bytomskich organizacji była jedną z pierwszych. Kolejna - Mali bytomianie - to kolorowanka o Bytomiu, gdzie przedstawiono bytomskie zabytki z opisem po polsku i śląsku. Tu pomogli mu Krzysztof Boruszewski i Józef Potępa oraz inne osoby z stowarzyszenia Bytomianie. Pieniądze ze sprzedaży kolorowanki przekazano Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej Arka Noego. Łukasz zaangażował się też w pomoc dla pana Wacława - bytomskiego artystycznego samouka, a ostatnio pilotuje akcję bezpłatnych badań dla bytomianek.

Dariusz Paczkowski z Żywca to artysta street-artu, społecznik i współprezes Fundacji Klamra. Fundacja Klamra prowadzi ogólnopolskie projekty, ale działa także w Żywcu, bo tu są jej korzenie. - Zamalowujemy w mieście wulgarne napisy, by dzieci - moje, ale także innych - wzrastały w przyjaznej przestrzeni. Malujemy pozytywne graffiti. Robiliśmy wspólnie z Fundacją Arka akcję, by zbierać psie kupy, bo takie inicjatywy sprawiają, że miasto staje się bardziej przyjazne dla mieszkańców. Poza tym staramy się działać na rzecz otwartości, tolerancji i pokazywać, że łączy nas różnorodność, co nadaje kolorytu miastu. Mobilizujemy ludzi na rzecz społeczności mieszkającej w osiedlu socjalnym Kabaty. Dążę do tego, żebybyły tam najfajniejsze graffiti i najfajniejszy plac zabaw w całym mieście – mówi Paczkowski.

Z żoną założyli także inicjatywę obywatelską Kooperatywa Żywia, poprzez którą starają się promować lokalne produkty rolnicze. Kupują na przykład miód z lokalnej pasieki, a także warzywa od rolników ekologicznych, choć nie ma ich zbyt wielu w okolicy. Paczkowski chce też, by w Żywcu powstała Inicjatywa Lokalna, wspierana przez miasto. Rozmowy już się toczą.

Akcja Patriotycznie Zakręceni została objęta patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto