Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły w Koronie 2011: Śląska księżna była z dziećmi w Rybnej

Elżbieta Kazibut
Oddziały Związku Strzeleckiego przed pałacem w Rybnej. Maj 1937 roku
Oddziały Związku Strzeleckiego przed pałacem w Rybnej. Maj 1937 roku fot.ze zbiorów narodowego archiwum cyfrowego
Antonina Warkoczowa mądrze rządziła Rybną. W jej czasach powstał murowany pałac. O historii Rybnej, muzyce i pikniku dla dzieci - pisze Elżbieta Kazibut

Wwielowiekowej historii pałacu w Rybnej zapisały się właściwie tylko dwie kobiety. Były rozważne, nie romantyczne. Przyszło im decydować o losach majątku i pałacu. Antonina Warkoczowa zarządzała dobrami przez dłuższy czas, a Joanna Bujakowska, krewna Antoniny i dziedziczka Rybnej wprowadziła do historii pałacu ród Chrząszczewskich. Joanna Bujakowska- Chrząszczewska, wiele dla Rybnej nie zdołała zrobić. Odziedziczyła majątek w 1829 roku, a już jej syn Wiktor Chrząszczewski w połowie stulecia pozbył się Rybnej na rzecz Alfreda von Koschützkiego.

Historyczne przekazy, lecz także podania i legendy przemawiają więc za tym, że śląską księżną z Rybnej można dzisiaj nazwać Antoninę, nie Joannę. Tym bardziej, że w kronikach Rybnej zapisała się jako inicjatorka budowy nowego, murowanego pałacu. Należała (poprzez małżeństwo z Adamem Warkoczem) do jednego z najstarszych śląskich rodów rycerskich, wywodzących się z Dolnego Śląska, gdzie, na północ od Strzelina, przy trakcie do Wrocławia, istnieje do dziś miejscowość, od której pochodzi nazwisko - Warkocz. Adam Warkocz kupił Rybną w 1732 roku od Jana Kotulińskiego, który zaledwie kilka lat wcześniej odkupił ją od rodziny Blachów.

W 1791 roku, po śmierci kolejnego pana na Rybnej - Karola Antoniego, majątek przejęła Antonina. Pięć lat później zapewne z jej inicjatywy wybudowano nowy, murowany pałac. W tym czasie już dawno minęła moda na budowanie w stylu baroku, a powszechnie obowiązującym był klasycyzm. W miejscu starego pałacu wybudowano więc w 1796 roku nowy, łączący w sobie cechy późnego baroku i klasycyzmu. Barokowy jest wysoki mansardowy dach. Elewacja z wysuniętym ryzalitem i trójkątnym naczółkiem, cechuje się prostotą właściwą dla stylu klasycystycznego.

Do 1922 roku Rybna była własnością rodu Koschützkich (Kosickich). W 1935 roku w pałacu znalazł siedzibę tarnogórski Związek Strzelecki. W czasie II wojny światowej Rybna prze-szła w ręce Donnersmarcków z Brynka. Zaczęła popadać w ruinę po 1945 roku, gdy pałacowe wnętrza zamieniono na mieszkania komunalne. Obecnie, pałac w Rybnej - po remoncie i renowacji - wygląda tak pięknie jak w czasach Antoniny Warkoczowej.

A jak wyglądała Antonina? To już wyobrażały sobie dzieci rysując w minioną niedzielę portret księżnej śląskiej. Prócz konkursu plastycznego, w ramach cyklicznej akcji "Rybna dzieciom" zorganizowano także konkurs muzyczny (Rybna słynie z propagowania muzyki klasycznej). Podczas festynu dorośli też walczyli o nagrody, układając bajkowo-muzyczną rymowankę. Najlepszą napisała pani Monika Fuchs, która na piknik w Rybnej przyszła z dwójką dzieci - Mateuszem i Magdaleną. Mateusz ma talent muzyczny i bardzo dobrze gra na skrzypcach. Talentem plastycznym wykazał się natomiast 7-letni Piotruś Ptasznik, który narysował śląską księżną z talią osy, w koronie i długiej, wspaniałej sukni. Według jego koleżanki - 5,5-letniej Julki, księżna śląska wygląda jak śpiąca królewna z bajki i chociaż śpi, to nadal mieszka w pałacu w Rybnej. Do legend o duchach w starych zamkach warto jednak podchodzić ostrożnie. O Rybnej też krążyła opowieść, że w pałacu straszy. Jak się okazało, straszyły tylko sypiące się mury, do momentu rozpoczęcia renowacji.

Perły w Koronie Województwa Śląskiego 2011 [GŁOSOWANIE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto