Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na pokonanie powodzi

Redakcja
Inwestycja w Goczałkowicach
Inwestycja w Goczałkowicach K. Trojok
To była największa klęska żywiołowa w ubiegłym roku. Przypomnijmy choć częściowo, ile kosztowała.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył ok. 64 mln zł na naprawę szkód wyrządzonych przez po-wódź w woj. śląskim. Podtopionych zostało 19 tys. budynków, ucierpiało ponad 7 tys. rodzin.

WFOŚiGW w Katowicach od początku wspierał służby ratownicze, właścicieli urządzeń hydrotechnicznych, a także samorządy. Pokrywał wydatki Wojewódzkiego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz Państwowej Straży Pożarnej, przeznaczone na doposażenie magazynów przeciwpowodziowych. Finansował również wakacyjne wyjazdy dzieci powodzian.

Już w latach ubiegłych - dzięki wsparciu Funduszu w wysokości ponad 115 milionów złotych - w woj. śląskim powstało 284 różnych inwestycji przeciwpowodziowych.

Uregulowano między innymi koryta rzek w powiecie cieszyńskim, w Radlinie, Wilamowicach i w Czechowicach-Dziedzicach. Odbudowano wały rzeki Biała w Bielsku-Białej, wyremontowano koryto rzeki Wapienica. Zmodernizowano przepust wałowy na Wiśle, zbudowano zbiorniki retencyjne w powiecie tarnogórskim, Koszęcinie i w Zawierciu-Kromołowie. W Goczałkowicach rozbudowano system pomiarowy, podobnie w Rajczy i Radziechowach, a w powiecie żywieckim zbudowano urządzenia zwiększające bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. W sprzęt ratowniczy doposażono 11 magazynów.

Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach pracuje nad programem ulepszenia małej retencji.

Fundusz w Katowicach wsparł ten projekt dotacją w wysokości 450 tys. zł. Program ma pokazać, czy istnieje możliwość poprawy regionalnego bilansu wodnego zlewni rzecznych i jakie inne działania należy podjąć, żeby zapobiec katastrofalnym powodziom, takim jak ta z 2010 r.

Dotację katowickiego Funduszu w wysokości 600 tys. złotych otrzymało Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach.

Pieniądze zostaną przeznaczone na naprawę kanału odpływowego oraz przyczółków na zbiorniku w Goczałkowicach, a także na remont zapory bocznej i czołowej w Kozłowej Górze.

Około 700 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych w naszym regionie ucierpiało podczas powodzi.

Zgodnie z zapowiedzią Gabrieli Lenartowicz, prezes katowickiego WFOŚiGW, procedura finansowania wyjazdów tych dzieci na wakacje została uproszczona. Fundusz dotował w całości turnusy do 21 dni tym dzieciom, których rodziny zostały wpisane przez MOPS-y na listę poszkodowanych przez powódź. Pomagał też w opłatach za transport, a także dopłacał do wydatków na wycieczki, które umilały czas kolonistom GKM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto