Pierwszy dzień strajku nauczycieli w woj. śląskim za nami [RELACJA]

Bartosz Wojsa
Udostępnij:
Pierwszy dzień strajku nauczycieli w województwie śląskim za nami. Strajkowała połowa śląskich szkół i przedszkoli. Do strajku dołączyli się nawet członkowie Solidarności, która w piątek, 5 kwietnia, podpisała porozumienie z rządem.

AKTUALIZACJA
poniedziałek, godz. 20:00

Anna Kij ze Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach:

W woj. śląskim 8 kwietnia do strajku przystąpiło ok. 50 proc. przedszkoli, szkół i placówek. Uczniowie, którzy przyszli do szkoły, w niemal wszystkich przypadkach mieli zapewnioną opiekę, którą sprawowali dyrektorzy, wicedyrektorzy oraz nauczyciele, którzy podjęli pracę. Kuratorium otrzymało kilkanaście interwencji w sprawie niewpuszczenia uczniów do szkoły lub dzieci do przedszkola. Każdy przypadek jest sprawdzany. W przedszkolach, szkołach, które nie przystąpiły do strajku zajęcia odbywają się zgodnie z planem.
Sytuacja w województwie jest zróżnicowana. Są miasta, gdzie wszystkie publiczne szkoły prowadzone przez gminę lub powiat przystąpiły do strajku oraz takie, w których wszystkie szkoły pracują.
Zdecydowana większość dyrektorów potwierdziła, że egzamin gimnazjalny zostanie zorganizowany. Tam, gdzie jest problem z zapewnieniem pełnego składu zespołu nadzorującego mimo działań podjętych przez dyrektora, Kuratorium Oświaty wspomaga dyrektorów, umożliwiając kontakt z osobami, które zaoferowały swoją pomoc i zgłosiły się do Kuratorium Oświaty poprzez specjalny formularz, pocztę elektroniczną, a także telefonicznie.
Wśród strajkujących byli także członkowie Solidarności, którzy nie zgadzali się z decyzją o podpisaniu porozumienia z rządem.
- Mieli do tego prawo jak wszyscy inni pracownicy oświaty. Skorzystała z niego ponad połowa naszych członków - powiedział Lesław Ordon ze Śląsko-Zagłębiopwskiej Solidarności.

Strajk nauczycieli w woj. śląskim [RELACJA] Sprawdź, co dzieje się w szkołach

Strajk nauczycieli rozpoczęto 8 kwietnia 2019. Nasi dziennikarze od rana są w szkołach we wszystkich miastach województwa śląskiego i na bieżąco relacjonują, co dzieje się w nich w związku z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, który został ogłoszony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Kto zaopiekuje się dziećmi? Jak długo strajk potrwa? W których szkołach brakuje nauczycieli? Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.

Strajk ma polegać między innymi na tym, że nauczyciele odstąpią od swoich obowiązków służbowych, w tym przestaną zajmować się dziećmi i nie będą prowadzić zajęć. Co jeszcze nas czeka? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji.

ZOBACZ TAKŻE:
Szkoła zamknięta? Rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy i dzień wolny. Jak napisać wniosek? [strajk nauczycieli 2019]

Mówi Bartosz Wojsa, dziennikarz Dziennika Zachodniego

Związkowcy czują się zdradzeni przez „Solidarność”
Związkowcy należący do „Solidarności” czują się zdradzeni przez przedstawicieli związku, którzy podpisali w piątek porozumienie z rządem m.in. w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Przedstawiciele „S” z Tarnowskich Gór wystosowali pismo, w którym domagają się dymisji Ryszarda Proksy, przewodniczącego oświatowej „S” i jednocześnie radnego Prawa i Sprawiedliwości. - Zostaliśmy oszukani i zdradzeni przez władze związkowe - piszą.

Czytaj więcej:
Związkowcy czują się zdradzeni przez „Solidarność”. Żądają dymisji przewodniczącego Proksy

Strajk nauczycieli w powiecie żywieckim
W związku z rozpoczętym strajkiem w oświacie informujemy, że wszystkie szkoły i placówki prowadzone przez Powiat Żywiecki są przygotowane do organizacji pracy podczas rozpoczętego protestu - poinformowało właśnie Starostwo Powiatowe w Żywcu. - W szkołach w których nauczyciele aktywnie przystąpili do strajku zostały zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Niezależnie od długości akcji protestacyjnej wszystkie szkoły średnie dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki są przygotowane do opieki nad wszystkimi uczniami - zapewniło żywieckie starostwo.

Strajk nauczycieli w Zabrzu

Strajk nauczycieli w Zawierciu

Strajk nauczycieli w Bytomiu

Strajk nauczycieli w Czeladzi

Strajk nauczycieli w Gliwicach
W Gliwicach przystąpienie do strajku zgłosiły wszystkie placówki, ale nie wszyscy nauczyciele strajkują - jak się dowiedzieliśmy ma to związek z faktem, że solidarnościowi związkowcy porozumienie z rządem podpisali.
Strajk nauczycieli w Gliwicach: Strajkują wszystkie placówki, ale nie wszyscy nauczyciele ZDJĘCIA

Szef ZNP Sławomir Broniarz: Mamy plan B
- Jesteśmy gotowi do rozmów, to nie jest tak, że siedzimy i cieszymy się, że strajk się odbywa - powiedział w Radiu Zet Sławomir Broniarz. - Mamy plan B. Wolelibyśmy na ten temat dyskutować przy stole negocjacyjnym z Ministerstwem Edukacji i rządem - dodał.

ZOBACZ:
Strajk nauczycieli 2019. Szef ZNP Sławomir Broniarz: Mamy plan B

W Żorach do strajku przyłączyli się również nauczyciele Solidarności

Strajk nauczycieli w powiecie cieszyńskim
W szkołach jest po kilkoro dzieci. Te, które przyszły, mają zajęcia wychowawcze na świetlicach.

Czytaj więcej
Strajk nauczycieli w powiecie cieszyńskim: nieliczne dzieci przyszły do szkoły

W Sosnowcu jedna szkoła nie przystąpiła do strajku
W Sosnowcu strajkują wszystkie placówki oprócz Zespołu Szkół Specjalnych nr 4. Z kolei w Szkole Podstawowej nr 9 rano pojawiło się kilku rodziców.

Czytaj więcej:
Sosnowiec: Trwa strajk nauczycieli. Jedna placówka nie strajkuje

Strajk nauczycieli w powiecie tarnogórskim

Strajk nauczycieli w Żywcu
W Żywcu do protestu przystąpiły wszystkie placówki oświatowe. Jak poinformowała Janina Czul, dyrektor Miejskiego Zarządu Szkół i Przedszkoli strajk trwa w 13 placówkach, w tym dwóch zespołach szkolno-przedszkolnych. Na 2540 uczniów do szkół przyszło 132 osób, a na 796 przedszkolaków - 107 dzieci. - Strajk przebiega spokojnie. Dzieci mają zapewnioną opiekę - poinformowała Janina Czul.

Czytaj więcej:
Strajk nauczycieli na Żywiecczyźnie. Większość szkół nie pracuje

Apel ZNP do uczniów
Apel do Uczennic i Uczniów: Protestujemy w trosce o Waszą przyszłość!
Prosimy, zrozumcie nas!
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!
Macie prawo, by uczył Was dobrze wykształcony nauczyciel, człowiek z pasją, który ma dla Was czas, a nie musi dorabiać po godzinach.
Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!
Jesteśmy świadomi, że nasz protest może budzić Wasze obawy i spowodować pewne trudności. Prosimy Was o zrozumienie, bo walczymy o szkołę, w której wszyscy będziemy dobrze się czuli i dzięki której spełnicie Wasze marzenia. Potraktujcie ten czas jako lekcję, jak ubiegać się o prawa swoje i innych.
Nauczyciele i nauczycielki

Strajk nauczycieli w Zawierciu

Strajk nauczycieli w Żorach
W ZS 5 w Żorach strajkują nauczyciele. Są tylko zajęcia dla dzieci, których rodzice nie mieli gdzie pozostawić. To kilka osób. - Wszyscy chcemy, aby to się skończyło - słyszymy w szkole.

Strajk nauczycieli w Myszkowie
W Zespole Szkół nr 5 w Myszkowie (szkoła podstawowa i gimnazjum) uczy się 683 uczniów. Rano niewiele dzieci było szkole. Część rodziców przyprowadzających dzieci do szkoły decydowała się nie pozostawiać dzieci w szkole. W Zespole Szkół nr 3 jest 557 uczniów. Rano było kilkunastu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Myszków. Rozpoczął się strajk nauczycieli ZDJĘCIA

Strajk nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim

Strajk nauczycieli w Rudzie Śląskiej

Strajk nauczycieli w Chorzowie

Strajk nauczycieli w Katowicach

Strajk nauczycieli w Częstochowie

Strajk nauczycieli w Sosnowcu

7 KWIETNIA, wieczorem
Strajk nauczycieli rozpoczęty. W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyły się rozmowy ostatniej szansy pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Solidarności w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Umowę zawarła jedynie Solidarność. Do podpisania porozumienia pomiędzy rządem a stroną społeczną jednak nie doszło, a ZNP ogłosiło oficjalnie: w poniedziałek, 8 kwietnia, rozpoczyna się strajk pracowników oświaty.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dociekliwy
Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wydała 9 kwietnia prawnie wiążący i oficjalny komunikat: strajkujący nauczyciele nie mogą otrzymać żadnego wynagrodzenia oraz być zmuszani do strajku.
Zgodnie ze stanowiskiem RIO w Krakowie, która odpowiedziała na pytanie zadane przez Jarosława Szlachetkę, burmistrza miasta i gminy Myślenice, protestujący w całej Polsce nauczyciele oraz personel szkolny nie mogą otrzymać wynagrodzenia z kasy samorządowej za dni, w których wstrzymują się od pracy.

Zgodnie z wykładnią art. 23 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych „udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami przywołanej ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie strajku (…) pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia” – czytamy.
J
Jurek
Co teraz ze strajkującymi nauczycielami?Skoro im wolno strajkować, to rządowi wolno na, ich miejsce zatrudnić nowych oraz emerytowanych nauczycieli. Strajkującym dać urlopy płatne, które mają, następnie urlopy bezpłatne i tak niech sobie strajkują, aż sami się zwolnią. (Raczej właściwe są słowa; Rząd nie zgodził się na szantaż Broniarza i ZNP.
h
hejka
wyborco z 7:50! Nieważne syna, synów, córki. TAK. Bo w szkole same matoły. Kto się nie dostał na porządne studia to szedł na WSP tam tłuki jakoś to kończyły i dziś te tłuki robią kolejnych tłuków. Popatrz tylko "wyborco" na przeprowadzane sondaże przez redaktorów TV z wiedzy wśród młodzieży, studentów pod uczelniami (UW) i zasób ich wiedzy. KOMPROMITACJA OŚWIATY - BELFRÓW. Szczególnie historia i obecne czasy. ANALFABECI. Ich IQ na poziomie listka marchewki.
s
szkolnik
Strajkuje ta część nauczycieli z przypadku,która minęła się z powołaniem.Im tylko kasa,mało pracy,dużo wakacji,i inne przywileje.Dlatego wybrali ten zawód.Im dobro dziecka i solidne nauczanie jest obce.Trzeba przyznać,że część nauczycieli protestuje, bo byli namawiani i zastraszani przez komuszy związek.
w
wyborca
hejka ty douczaleś syna?ty?czlowieku nie osmieszaj sie
R
Rodzic starego pokolenia
Strajk to nie odsiedzenie na tyłku z bułeczką i kawką swych godzin pracy, bo chyba tak inteligentni osobnicy zwący się nauczycielami powinni wiedzieć. Wiedzieć, na czym polega strajk. Strajk to siedzenie na tyłkach całe 24 godziny, a nie odwalenie swego jak na co dzień i zabranie swych wielkich tyłków do domu, by tam wciskać na osiedlu kit, tłumacząc, że robią to dla dobra naszych dzieci. Większość z tych niby strajkujących robi to codziennie, tylko siedząc w sali przy biurku, czytając bądź nie, każąc (mówiąc uczniom) samodzielnie się uczyć. Gdzie tu jest strajk to tylko odbębnienie swych godzin i niewykonanie swej pracy. Tu chyba dyrekcja ma prawo zwolnić takich pracowników? A założę się, że jeszcze tym nierobom (bo tak nazywa się takie zachowanie) zapłacą.

Strajk to nie odwalenie swych godzin inteligenci! Nie na tym polega strajk! Nieroby!
h
hejka
Większość tych tzw. nauczycieli to znajomi z dawnych lat i sam byłem zaskoczony, że ktoś pozwolił im uczyć dzieci, a też zastanawiałem się jak przeszli studia niby tak trudne. Syna w pierwszej klasie musiałem douczać, bo Pani nauczania początkowego była bardziej zainteresowana flirtowaniem z wf-istami, a później ojcami. Teraz dziecko wraca ze szkoły z toną zadań siedzi do wieczora, sobotę i niedzielę siedzimy, by samemu nadrabiać pominięte ćwiczenia i powtarzać materiał. A Pani nauczyciel została pokarana przez los i mieszka klatkę dalej. Wraca ze szkoły i ma czas, by imprezować, codziennie iść na siłownie i basen, a każdą sobotę i niedzielę wyjechać gdzieś w trasę. I oni chcą więcej? Owszem zgodzę się może tak, lecz wpierw sito zawodowe, wykazanie się w pracy z uczniem podwyżka, bo staż to tylko przetrzymanie dla tych, którzy nie powinni nazywać się nauczycielami.
j
jozef
Powiem tak.Większość z tego zwanego grona strajkującego nauczycielskiego tzw. nauczycieli powinno być odsianych przez sito kwalifikacji zawodowej. Dla większości z nich szkoła jest jedyną możliwością, powiedzmy pracy. Zdobycie w ostatnich 10 lat wykształcenia na kierunku nauczanie stało się farsą, a raczej produkcją bubli, by tylko zdobyć tytuł magistra. Brak możliwości poradzenia sobie na innych uczelniach stał się odskocznią, by stać się nauczycielem. To przykre, lecz prawdziwe i każdy z rodziców potwierdzi to, że dzieci przychodzą ze szkoły zniechęcone samym kształceniem, gdyż przepisywanie książek stało się czymś powszechnym, a brak jakiejkolwiek inicjatywy zachęcenia ucznia swym przedmiotem i przekazaniem wiedzy jest normą. Zwalanie na zły system kształcenia czy materiał jest najprostszą metodą zrzucenia winy. Sam pamiętam jak starzy nauczyciele, też narzekali na program nauczania, lecz potrafili coś z tym zrobić, by zachęcić ucznia do nauki i przekazać w większym bądź mniejszym stopniu wiedzy. Dlaczego? Bo mieli to coś. Wiedzę zdobytą na uczelni oraz to coś najważniejszego. Pasję i powołanie, a też liczył się dla nich uczeń.Teraz z kolejna sprawa.
b
były belfer
Połowę tych nauczycieli matołów wywaliłbym ze szkół. Te osły nie umieją w ogóle uczyć. Dzieci w większości uczą rodzice, belfrzy uczą ale za kasę (korepetycje). Ponadto niezapowiedziane wizytacje i merytoryczna ocena na prowadzonych zajęciach dla belfrów. Nie nadaje się na bruk bo produkują osłów a nie ludzi wykształconych. Ponadto pensum jak w Niemczech 28 godzin a nie 18 i wór pieniędzy. Dodatki dają im ponad 50% do pensji 3000zł i wychodzi ponad 5000.
X
X
Nauczyciele sami wrócą do pracy, z własnej woli, bo za dni strajku im nie płacą. Może potrwa to jeszcze tydzień. W prywatnej firmie już by ich nie było. Na państwowym jak widać można sobie na więcej pozwolić.
G
Gość
Kler ni
G
Gość
Pis nie lubi inteligencji
S
Seba
W TVPis kłamią że strajkuje 48 % szkół a niezależne media mówią że 83 % szkół. I bardzo dobrze.
S
Szczepan
Brawo nauczyciele. Nie ustępujcie ani kroku. Solidarność podpisała bo przewodniczący Proksa jest radnym z Pisu. Pis z Pisem podpisał to dziwne porozumienie ale nawet nauczyciele z S tego nie akceptują i też strajkują .
G
Gość
mało im??? wolne soboty i niedziele,wolne wakacje i ferie za co maja płacone!!!!!
Dodaj ogłoszenie