Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płocice to niewielka, malowniczo położona wieś w gminie Lipusz. Liczy zaledwie 73 mieszkańców [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
O jej historii i tradycyjnym rzemiośle uprawianym w tej miejscowości do dnia dzisiejszego opowiedziała Pani Aleksandra Jarzyńska, mieszkanka Płocic. Związana z wsią od ponad 20 lat, córka leśniczego, która od najmłodszych lat fascynowała się kaszubską przyrodą.

Płocice
Płocice to niewielka, malowniczo położona wieś, przez którą przechodzi północna granica Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jest to miejscowość położona wśród lasów i jezior. Przechodząc przez wieś bez trudu dostrzeżemy jezioro Płocice, a w najbliższych okolicznych lasach liczne jeziorka i bezodpływowe oczka. Nieopodal Leśnictwa Płocice przepływa największa rzeka Wdzydzkiego PK – Wda.

Początek dziejów wsi możemy zobaczyć w zapiskach z 1750 roku, gdzie starosta kościerski Michał Czapski nadał na 30 lat miejscowość Łukaszowi Piechowskiemu. Pojawia się on jako dzierżawca tego terenu również w lustracji z 1765 roku i katastrze pruskim z 1772r. Wówczas nie było już tam folwarku, a ziemia Płocic została podzielona na kilka gospodarstw. W latach 1771-1790, w księgach lipuskich, wśród mieszkańców Płocic wymienia się Jana Rekowskiego, Macieja Rytelskiego, Macieja Rolbieckiego, Jakuba Mądrego, Bartłomieja Kutelę, Wawrzyńca Wróbla i Przepiórkę. Dawniej miejscowa ludność zajmowała się głównie wypasem owiec, gospodarką rolną i leśną oraz od XVIII do dnia dzisiejszego przepięknym rzemiosłem – plecionkarstwem z korzeni sosny i jałowca.

Plecionkarstwo jest sztuką, którą Kaszubi wykonują nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Ze względu na łatwy dostęp do materiałów, tworzyło się i tworzy głównie przedmioty codziennego użytku tj. kosze, korce do zboża, a nawet wiadra. Pozyskiwanie materiału plecionkarskiego jest niesłychanie pracochłonnym i trudnym zajęciem, nie dość, że trzeba znaleźć korzeń o odpowiedniej długości i grubości to jeszcze należy zacząć praktycznie natychmiastowe wyplatanie, ponieważ suche korzenie nie nadają się do tej techniki – szybko się łamią i tracą kolor.

W Płocicach do dnia dzisiejszego tradycja plecionkarska jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Starsi mieszkańcy wsi doskonale znają różnego rodzaju techniki wyplatania i to właśnie oni są sercem małej kaszubskiej wioski. Warto wybrać się tutaj, przysiąść na chwilę i docenić to przepiękne rzemiosło.

Tekst: Aleksandra Jarzyńska
Zdjęcia: Wdzydzki Park Krajobrazowy

Ścieżka przyrodnicza Lipusz - Wdzydze
Długość 20 km, oznakowana za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach drogowskazach, wyposażona w 6 miejsc przystankowych z tablicami edukacyjnymi i jedną zadaszoną wiatę.

Ścieżka prowadzi przez ciekawe przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Na trasie warto zobaczyć młyn wodny w Lipuszu, jezioro Oczko, pomniki przyrody, np.: buk purpurowy w Wawrzynowie, Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu, przełom rzeki Wdy, Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny i wieżę widokową we Wdzydzach.

Dla wszystkich wytyczonych przez Wdzydzki Park Krajobrazowy ścieżek opracowano przewodnik [„Ścieżki przyrodniczo – edukacyjne po WPK”]. Trasy zostały też umieszczone na mapie WPK, do nabycia w Informacjach Turystycznych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto