Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po majorze Teleckim z Końskich pozostała cenna kronika. Udostępni ją Biblioteka

Marzena Kądziela
Każdą z 300 stron kroniki skanują Agnieszka Werens i Magdalena Weber z Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich
Każdą z 300 stron kroniki skanują Agnieszka Werens i Magdalena Weber z Biblioteki Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich Marzena Kądziela
W minionym tygodniu pożaegnaliśmy jednego z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej działali na ziemi koneckiej. Pogrzeb majora Franciszka Teleckiego odbył się na cmentarzu parafialnym przy kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim. Jak się okazało, po pełniącym przez wiele lat funkcję prezesa koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pozostała nie tylko pamięć.

Jak mówi historyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, z pochodzenia konecczanin doktor Marek Jedynak, Franciszek Telecki prowadził od pierwszej połowy lat 80. XX wieku kornikę.

– Pisał ją prawdopodobnie od momentu, gdy Środowisko Armii Krajowej “Ponury – Nurt” odsłaniało tablicę w kościele pod wezwaniem świętego Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim – mówi historyk. – To przede wszystkim historia placówki wojennej “Niekłań”. Jest w niej dużo fotografii, biografie żołnierzy i losy mieszkańców. Moim zdaniem to cenne źródło informacji nie tylko dla historyków.

Kronikę w poprzednim roku Franciszek Telecki przekazał burmistrzowi Krzysztofowi Obratańskiemu. Burmistrz zaś oddał ja do dyspozycji Biblioteki Publicznej imienia Cezarego Chlebowskiego w Końskich.

– Jest to kronika, w której jej autor umieszczał nie tylko wspomnienia, ale także współczesne informacje na temat działań byłych żołnierzy Armii Krajowej – informuje dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk. - Są fotografie, artykuły prasowe, opisy uroczystości. Obecnie skanujemy stronę po stronie. Potem być może udostępnimy materiał na naszej stronie internetowej.

ZOBACZ TAKŻE: Ryszard Czarnecki: Pomysł bycia prezesem PKOl powstał wewnątrz stowarzyszenia

(Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press)
[podobne][zaj_kat]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto