Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po ponad 40 latach chorzowianie odzyskują "serce miasta" - rynek. Zobaczcie, jak wygląda rynek po przebudowie [ZDJĘCIA]

Redakcja
Metamorfoza chorzowskiego rynku
Metamorfoza chorzowskiego rynku Marzena Bugała-Azarko
Na wiele lat w Chorzowie zapomniano o rynku. „Serce miasta” odebrała mu estakada, która miała upłynnić ruch miejski i tranzytowy. Kilkumetrowe filary podzieliły rynek na pół. W końcu udało się tę przestrzeń oswoić. Zdjęcia rynku znajdziecie w galerii.

Chorzowianie odzyskują rynek

Chorzowianie po dokładnie 43 latach odzyskali rynek. Gdy w sierpniu 1976 roku rozpoczęła się budowa estakady, która przecięła rynek na pół, mieszkańcy stracili „serce miasta”. Skończyły się czasy, gdy przychodzili na rynek, by pospacerować między skwerami, posiedzieć na ławce czy spotkać się ze znajomymi w kawiarni. Rynek stał się zadaszonym placem, przez który tylko szybko się przechodziło. Teraz to się zmieni.

Zakończyła się, trwająca od końca 2017 roku, przebudowa chorzowskiego rynku. Dziś, 18 czerwca, wielkie otwarcie - z symbolicznym zakopaniem kapsuły czasu, w której m.in. znajdzie się to wydanie „Dziennika Zachodniego”, koncertami, pokazem tańca na gmachu urzędu i widowiskowym tańcem dronów na niebie. Początek imprezy „Ruszmy na rynek” o godzinie 18. Niespodzianką dla chorzowian może być to, że dziś na rynek, z Palmiarni w Gliwicach, przyjedzie duża palma. Już w latach 60 i 70. na rynku stała palma. To nawiązanie do tamtych czasów.

Metamorfoza chorzowskiego rynku

Po ponad 40 latach chorzowianie odzyskują "serce miasta" - r...

- Jak każdy chorzowianin z tęsknotą spoglądałem na archiwalne zdjęcia centrum naszego miasta. Na pocztówkach z dawnych lat widać tętniące życiem centrum z mnóstwem zieleni - mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

- Przez długi czas wydawało nam się, że estakada na zawsze przekreśliła nasze szanse na rynek. Z pomocą przyszli jednak projektanci, którzy w smutnej konstrukcji zobaczyli zadaszenie dla nowoczesnych, przeszklonych pawilonów. Nie zabrakło też miejsca na zieleń - dodaje prezydent.

Jak zmienił się chorzowski rynek po przebudowie?

Po lewej i prawej stronie estakady znalazło się miejsce dla zielonych trawników z krzewami. Przestrzeń przed urzędem wyłożono wielkogabarytowymi płytami betonowymi. Wybudowano podświetlaną fontannę, dwa drewniane podesty z metalowymi siedziskami, trzy donice z betonowymi siedziskami i skwer z drzewem i ozdobnymi kulami, które też zobaczymy tuż przy wejściu do zabytkowego gmachu Urzędu Miasta. Pod estakadą wybudowano cztery przeszklone pawilony.

"Ruszmy na rynek": Otwarcie nowego rynku w Chorzowie już 28 czerwca PROGRAM

Swoje bistro otworzył tutaj Krzysztof Krot - przedsiębiorca znany z lokalu „Lorneta z Meduzą” na ulicy Mariackiej w Katowicach. Lokal w Chorzowie nazywa się „Cho cho” i znajduje się w pierwszym pawilonie od ul. Rynek. W kolejnym pawilonie są sklep sieci Gryfnie oraz księgarnio-kawiarnia Soni Dragi - Dopełniacz. Tu będzie można kupić i poczytać książkę oraz napić się kawy. Organizowane będą też różne wydarzenia literacko-kulturalne, m.in. spotkania z pisarzami.

Pod estakadą jest też pawilon z punktem informacji i biurem urzędu miasta - referatem komunikacji, gdzie mieszkańcy będą mogli m.in. zarejestrować swój samochód bez wchodzenia do gmachu urzędu. W ostatnim przeszklonym pawilonie z logo Chorzowa (literami CH) znajdują się miejska toaleta oraz pokój dla matki z dzieckiem; z przewijakiem, umywalką oraz sofą, gdzie można spokojnie nakarmić malucha. W tym pawilonie zlokalizowana jest też miejska galeria sztuki. To będzie przestrzeń wystawowa, ale też przeznaczona na wiele kulturalnych wydarzeń.

Samą estakadę obudowano blachą stalową perforowaną. Zostało też pod nią zamontowane oświetlenie. Lampy zamontowano także wzdłuż rynku od strony ratusza.

Z chorzowskiego rynku po kilku stopniach schodów można przejść do Śląskiego Centrum Przesiadkowego. W pobliżu (Rynek 7) znajduje się też wyjątkowa kamienica, gdzie mieści się Galeria Sztuki Współczesnej i kawiarnia „Kamienica”. Na pierwszym piętrze zachowało się mieszkanie z oranżerią i witrażami oraz wodopojem, holem z kominkiem i zabytkowymi meblami. Z okna kawiarni widać rynek.

Przebudowa chorzowskiego rynku to - obok budowy Muzeum Hutnictwa - największa inwestycja ostatnich lat w Chorzowie. Kosztowała około 25 milionów zł i trwała od końca 2017 r. Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm PB Jaekel-Bud-Tech i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych MPRD.

Zieleń na rynku w Chorzowie

Na chorzowskim rynku zasadzono ponad 40 drzew i 3 tysiące krzewów. Powierzchnia roślinna to teraz 27 proc. całkowitej powierzchni rynku. Na skarpie przy centrum przesiadkowym posadzono w szpalerze graby pospolite (odm. kolumnowa), u podnóża skarpy cisy pospolite w formie żywopłotu, a powierzchnię pomiędzy wypełniono roślinami okrywowymi z gatunku irga wierzbolistna.

Zielona powierzchnia rynku:

  • 1544 metrów kwadratowych stanowi powierzchnia trawników,
  • 1080 metrów kwadratowych to powierzchnia rabat,
  • 47 sztuk drzew - rabaty które zostały obsadzone drzewami (47 szt),
  • 3 417 sztuk krzewów - tyle obsadzono krzewów,
  • 2070 sztuk cebulek krokusów - tyle krokusów zakwitnie wiosną na rabatach.

Rośliny okrywowe (irga szwedzka, trzmielina Fortune’a, bluszcz wieczniezielony )wykorzystano również do zadarnienia powierzchni w kształcie piłek przy "Ławeczce Gerarda Cieślika" i pod ślimakiem, czyli zejściem z estakady - powierzchnia pod estakadą przy pawilonie z toaletami i powierzchnia donic.

Ponadto w dwóch donicach usytuowanych po stronie centrum przesiadkowego posadzono drzewa z gatunku wiśnia piłkowana, a w jednej widocznej z gmachu Urzędu Miasta drzewa z gatunku głóg dwuszyjkowy.

W tej donicy, poza roślinami okrywowymi, posadzono również krzewy z gatunku tawuła wczesna. Na płycie rynku zaprojektowano również szpaler drzew z gatunku jabłoń ozdobna (Royalty) i trójkątny trawnik z dominującym bukiem czerwonym.

Na wykonanych przy drewnianych podestach (siedziskach) trawnikach posadzono platany klonolistne, a na szczycie skarp: krzewy z gatunku berberys Thunberga odm. "Red Pillar,", krzewuszkę cudowną odm. "Bristol Ruby", jałowca pośredniego, laurowiśnię wschodnią. U podnóża skarpy przed skrzynkami rozdzielczymi posadzono krzewy forsycji pośredniej.

- Powstała również kompozycja roślinna przy ul. Faski, przy ślimaku – zejściu z estakady. Dla jej wykonania wykorzystano krzewy irgi błyszczącej, które okalają trawnik, na którym posadzono drzewa z gatunku brzoza pożyteczna. Przy zejściu z estakady rosną krzewy zimozielone z gatunku laurowiśnia wschodnia. Trawniki obsadzono cebulkami krokusów żółtych i fioletowych. Efekt będzie widoczny wiosną - mówi Kamil Nowak z biura prasowego chorzowskiego urzędu.

- Na uwagę zasługuje również pomyślne przesadzenie, rosnących na rynku już przed inwestycją, dwóch wiązów holenderskich odm. "Wredei". Aktualna ich lokalizacja to trawnik naprzeciw gmachu Urzędu Miasta i rabata z roślinami okrywowymi przy pawilonie z toaletami publicznymi. Należy także zaznaczyć , że na rynku zachowano też drzewo z gatunku klon polny, które stanowi szkielet roślinnej kompozycji - podkreśla Kamil Nowak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto