Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pocztowy absurd! Adres ... częściowo dobry

Beata Sypuła
Państwo Winniccy z Sosnowca ze zwróconym przez pocztę listem
Państwo Winniccy z Sosnowca ze zwróconym przez pocztę listem Arkadiusz Ławrywianiec
Jeśli masz jeszcze zwyczaj wysyłania papierowej korespondencji, na pewno choć raz popełniłeś - wraz z Pocztą Polską - występek: miałeś czelność zaadresować list polecony na dwie osoby.

Nie wiedziałeś, że na to nie pozwalają przepisy wprowadzone w 2005 roku? Więc tylko dobrej woli lub niechlujstwu pocztowców zawdzięczasz, że taki list doszedł. Państwo Winniccy z Sosnowca nie mieli takiego szczęścia.

Rodzina Winnickich była zalewana przez sąsiadów wynajmujących mieszkanie. A lokatorzy nie zamierzali dokonać niezbędnych napraw. Winniccy postanowili pilnie napisać o tym do właścicieli mieszkania.

- 24 maja wysłałam list polecony zaadresowany na Izabellę i Andrzeja T. Zdziwiłam się, że już 25 maja dostałam awizo, by odebrać zwróconą przesyłkę. Na kopercie nadanego dzień wcześniej listu poleconego napisano, że w adresie może być tylko jedna osoba - mówi Barbara Winnicka.
Nie rozumiała tego komunikatu, bo należy do milionów Polaków, którzy - choćby z okazji świąt - wysyłają kartki zaadresowane na całe, nieraz liczne rodziny. Kierowniczka poczty przy ul. Naftowej w Sosnowcu też nie potrafiła tego wyłuszczyć. Dopiero naczelnik przyznał, że jest taki przepis.

- To absurd. Przecież ktoś mi w okienku przyjął ten list i pobrał opłatę. Chyba pocztowcy sami nie znają tego bezsensownego przepisu. Dla mnie to niepotrzebne koszty: przesyłki, przyjęcia zwrotu, ponownego wysłania listu - mówi sosnowiczanka.

Nikt na poczcie nie powetował jej strat, nie uszanował straconych nerwów i czasu, choć wina pocztowca, który przyjął przesyłkę, jest oczywista. - Tak, popełnił ewidentny błąd - przyznaje Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Straty są jednak większe, bo mieszkanie zostało zalane. - Gdyby ostrzeżenie dotarło na czas, być może udałoby się ich uniknąć - mówi Barbara Winnicka.

Niechlujstwo pocztowców jest podwójne: nie tylko przyjęli i kazali zapłacić za nieprawidłowo nadaną przesyłkę, a potem jej odbiór, ale na awizo wpisali nazwisko: Dinnicka...

- Naczelnik odpowiedział mi jedynie, że tak to odczytał listonosz i dodał, że "i tak pani wiedziała, o co chodzi, skoro dotarła na pocztę". Jestem oburzona arogancją pocztowców - podsumowuje incydent sosnowiczanka. Dla niej nienormalny jest przepis zakazujący wpisywania obu imion współwłaścicieli. - Logiczne chyba, że jeśli nie odbierze listu Izabella T., zrobi to Andrzej T. i uniknę zalania mieszkania. Ale logika na Poczcie Polskiej to egzotyka - dodaje.

Kto to wymyślił

Aktualne przepisy Regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych w § 3 ust. 5 dopuszczają jako nadawcę i adresata przesyłek rejestrowanych/przekazów pocztowych jedną osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Natomiast adresatem przesyłki zwykłej, nierejestrowanej mo-że być rodzina wspólnie zamieszkująca lub grupa osób, które łączy choćby nieformalnie i przejściowo więź organizacyjna, np. klasa szkolna, grupa kolonijna (§ 3 ust. 6).

Zapisy te zaakceptowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Komunikacji Elektronicznej weszły w życie 21 września 2005 roku.

Zmienią się nielogiczne przepisy

Bartłomiej Kierzkowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej:

Poczta Polska dostrzega brak korelacji pomiędzy niektórymi regulacjami dotyczącymi usług pocztowych - np. możliwości adresowania przesyłek rejestrowanych na obydwoje małżonków - a przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Dlatego przygotowała propozycję zmian odpowiednich zapisów Regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych, dotyczących możliwości adresowania na współmałżonków.

Propozycję zaakceptował Urząd Komunikacji Elektronicznej. W najbliższym czasie zmiany zostaną przyjęte przez zarząd spółki. Lecz nadawcą przesyłki nadal może być tylko jedna osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, m.in. ze względu na ewentualne reklamacje. Informacja o zmianach będzie we wszystkich pocztach i na: www.poczta-polska.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto