Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowali unijną inwestycję

Redakcja
Uroczysta konferencja symbolicznie zakończyła realizację projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom".
Uroczysta konferencja symbolicznie zakończyła realizację projektu "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom".
Projekt ten, współfinansowany przez Unię Europejską, przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii.

"Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom", unijny projekt dofinansowany z Funduszu Spójności był głównym tematem konferencji prasowej, która symbolicznie zakończyła realizację całego przedsięwzięcia. Konferencja odbyła się 14 kwietnia 2011 r. w Biurze Promocji Miasta w Bytomiu.

Gospodarzem było Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o., które przez wszystkie lata trwania projektu odpowiadało za jego realizację. Spółkę reprezentowali przedstawiciele Zarządu BPK Sp. z o. o., czyli Piotr Bramorski, prezes Zarządu i jednocześnie pełnomocnik ds. realizacji projektu oraz Krzysztof Juzala, wiceprezes ds. technicznych BPK Sp. z o.o. Obecni byli także Ewa Maciejowska, kierownik jednostki realizującej projekt, która bezpośrednio czuwała nad przebiegiem inwestycji, oraz Jerzy Siwicki, inżynier rezydent projektu.

Nie zabrakło także ważnych gości. Swoją obecnością uświetnili konferencję Piotr Koj, prezydent Bytomia, Grażyna Hadjiraftis, radca ministra w Ministerstwie Środowiska, Bartłomiej Kirsten, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Wód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bogusław Skopek, który jest koordynatorem bytomskiego projektu z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas konferencji była mowa o realizacji projektu, o tym jak przebiegał i na czym polegał. Ze szczegółami omawiano jego cele i zadania, jakie wykonało Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., by całe przedsięwzięcie doprowadzić do końca. - W ramach inwestycji wybudowaliśmy i przebudowaliśmy ponad 115 kilometrów kanalizacji sanitarnej oraz ponad 43 kilometry kanalizacji deszczowej, zmodernizowaliśmy prawie 64 kilometry wodociągu i wybudowaliśmy 35 przepompowni ścieków. Projekt objął także modernizację trzech bytomskich oczyszczalni ścieków: "Centralnej", "Miechowice" oraz "Bobrek" - wymieniał Piotr Bramorski, prezes Zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. i pełnomocnik ds. realizacji projektu. - Inwestycja objęła swoim zasięgiem całe miasto i była wyjątkowo trudnym przedsięwzięciem. Udało się jednak doprowadzić ją do końca i rozliczyć - dodał.

Nie zabrakło także trudnych tematów związanych z problemami pojawiającymi się przy realizacji projektu. - Przez cały czas trwania robót mieszkańcom towarzyszyły różnego rodzaju utrudnienia. Borykali się między innymi z wykopami, błotem, kurzem, utrudnieniami w ruchu. To wszystko mamy już dzisiaj za sobą - mówił prezes Bramorski.

Bytomski projekt nie tylko przyczynił się do rozwoju infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej w mieście, ale w znacznym stopniu wpłynął także na poprawę stanu środowiska naturalnego. - Warto zatem zwrócić uwagę na walkę ze stratami wody. Bytom ma spore osiągnięcia w tej dziedzinie - powiedział Jerzy Siwicki, inżynier rezydent projektu. Wystarczy przypomnieć, że w ciągu kilku lat w mieście straty wody spadły z prawie 28% do 16,5%. Grażyna Hadjiraftis, radca ministra w Ministerstwie Środowiska, z kolei zwróciła uwagę na to, jak roboty realizowane w ramach bytomskiego projektu przebiegały na terenach chronionych Naturą 2000 "Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie", na których znajdują się cenne zimowiska nietoperzy i podkreślała fakt, że tak skomplikowaną inwestycję można przeprowadzić w sposób nie zagrażający przyrodzie, co właśnie udało się w Bytomiu, gdzie dzięki odpowiednim działaniom jednocześnie zrealizowano niezbędne przy budowie kanalizacji roboty budowlano-montażowe i ochroniono przyrodę.

Przypomnijmy. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom" trwała od września 2006 r. do listopada 2010 r. Całkowity koszt inwestycji to 91,1 mln euro. W tym znajduje się dofinansowanie z Funduszu Spójności. Wynosi ono 49 598 966 euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto