Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie dekady

Redakcja
fot. RCGW
W 2011 roku mija dziesięć dobrych lat jednej z komunalnych spółek w Tychach. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW S.A.), bo o nim tutaj mowa, to obecnie krajowy lider wśród firm produkujących energię odnawialną.

Od kilku miesięcy zarządzana przez RCGW S.A. oczyszczalnia jest samowystarczalna energetycznie. Osiągnięcie tak spektakularnego sukcesu jest jednakże efektem wieloletniego i złożonego procesu inwestycyjnego prowadzonego przez wykwalifikowanych pracowników spółki.

Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej ciekawej tyskiej "dziesięciolatce", która przyniosła laury nie tylko samej spółce ale także całemu miastu.


Dokładnie 10 lat temu stanowisko prezesa Zarządu RCGW S.A. objął Zbigniew Gieleciak. - Dobrze pamiętam ten dzień. Pojechałem na oczyszczalnię i to, co tam zastałem przeraziło mnie, bo nie sądziłem, że jest aż tak źle. Oczyszczalnia to był obraz nędzy i rozpaczy - wspomina. - Dodatkowo wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska, odór unoszący się nad całym miastem, braki organizacyjne i kadrowe - to była codzienność z jaką przyszło mi się zetknąć i jaką trzeba było szybko zmienić - dodaje.

Jako priorytet ze względu na nałożone na Spółkę kary administracyjne za niedotrzymywanie parametrów jakościowych ścieków oczyszczonych wprowadzanych do rzeki, ustalono przeprowadzenie kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków. Tak rozpoczął się żmudny proces inwestycyjny. Lata 2001-2002 były przede wszystkim czasem intensywnych przygotowań, opracowywania koncepcji, kompletowania dokumentacji oraz wykonywania projektów do realizacji zaplanowanych zadań. W latach 2003-2009 prowadzone były dynamiczne prace remontowe i modernizacyjne za łączną kwotę ponad 71 mln zł. Zmodernizowano dwie niezależne linie technologiczne biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem związków biogennych.

Kolejny rok działalności, czyli 2004, przyniósł zakończenie remontu części mechanicznej oraz rozpoczęcie modernizacji części biologicznej oczyszczalni. W 2005 r. powołano w strukturach RCGW S.A. Jednostkę Realizującą Projekt "Gospodarka ściekowa w Tychach". Część pracowników spółki została oddelegowana do pracy przy ogromnej, realizowanej przez miasto Tychy inwestycji, wartej 135 mln euro, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Zespół ten przetrwał do dziś i znakomita jego część realizuje kolejną dużą inwestycję współfinansowaną ze środków unijnych, a mianowicie projekt "Przebudowy drogi krajowej nr 1 i 86 Gdańsk-Cieszyn w granicach miasta Tychy (…)" o wartości 300 mln złotych. Zdaniem prezesa Gieleciaka właśnie zespół kompetentnych, lubiących poważne wyzwania pracowników, to największy sukces jego firmy.

Dzięki podjętym przez spółkę działaniom już w grudniu 2005 r. tyska oczyszczalnia osiągnęła założony efekt ekologiczny, który polegał na uzyskaniu jakości ścieków oczyszczonych spełniających określone prawem wspólnotowym oraz przez polskie wymagania. Należy dodać, że nie jest to jedyny wymierny efekt ekologiczny. Przeprowadzone badania udowodniły, że ścieki oczyszczone wprowadzane do rzeki są czystsze niż płynąca w niej woda w związku z czym następuje znaczna poprawa jakości samej rzeki.

W latach 2006-2009 w ramach realizowanego pod nadzorem RCGW S.A. projektu unijnego, na oczyszczalni przeprowadzono modernizację części osadowej oraz biogazowej. Dzięki tej inwestycji wybudowana została dodatkowa infrastruktura techniczna, która nie tylko zabezpiecza właściwe przeprowadzenie procesu przeróbki osadów ale również daje realne możliwości rozwoju w zakresie energetycznego wykorzystania biogazu. W trakcie spalania biogazu produkowana jest energia elektryczna oraz cieplna, które wykorzystywane są na własne potrzeby oczyszczalni, a ich nadwyżka sprzedawana jest do sieci.

Dzięki podjętym przez spółkę inwestycjom oraz działaniom proekologicznym od roku 2010 RCGW S.A. jest właścicielem nowoczesnej, mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków z chemicznym wspomaganiem procesu usuwania fosforu.

Nie sposób także nie wspomnieć o istniejących w firmie wysokich standardach zarządzania. W roku 2008 spółka uzyskała Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem wg norm ISO 9001-2004 i 14001-2004, a w 2009 r. również System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy wg normy PN 18001. Potwierdzeniem ciągłego doskonalenia efektywności ekologicznej jest pozytywnie zakończona w lutym 2010 r. weryfikacja zgodności z międzynarodowym Systemem Ekozarządzania i Audytu (EMAS) i wpis do unijnego systemu ekozarządzania, w którym dotychczas wpisano 23 firmy i organizacje z Polski. Od dwóch lat w firmie funkcjonuje Zrównoważona Karta Wyników (Balanced Scorecard), która łącznie z systemem controllingu pozwala na stałe monitorowanie i optymalizowanie skuteczności przyjętej w spółce strategii rozwoju.

Świadome oddziaływanie spółki na społeczność lokalną, a przede wszystkim na pracowników pozwoliło firmie, jako jednej z nielicznych w Polsce, z powodzeniem wdrożyć w czerwcu 2010 r. System Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR - Corporate Social Responsibility) wg międzynarodowej normy SA 8000.

Rok 2010 przyniósł niezwykle istotne wydarzenie dla spółki, gminy, ale przede wszystkim dla mieszkańców, a mianowicie zakończenie budowy sieci kanalizacyjnej w Tychach. Prowadzony pod nadzorem RCGW S.A. projekt "Gospodarka ściekowa w Tychach", to największa inwestycja zrealizowana w historii miasta i jeden z największych tego typu projektów w Polsce, dofinansowany przez europejski Fundusz Spójności. W dniu 15 października 2010r. nastąpiło jego uroczyste zakończenie pod honorowym patronatem minister rozwoju regionalnego, pani Elżbiety Bieńkowskiej.

Kolejnym, niezwykle istotnym przedsięwzięciem, było przejęcie całości sieci kanalizacji sanitarnej w Tychach od dotychczasowego operatora sieci - Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tychach. I tak, od lipca 2010r. spółka RCGW SA została jedynym operatorem sieci kanalizacji sanitarnej w Tychach.

Rok 2010 to także pomyślnie zakończone, prowadzone przez działające w spółce Związki Zawodowe, negocjacje w sprawie wprowadzenia nowego Regulaminu Wynagradzania, który od 2011 r. funkcjonuje w firmie w zmienionej treści i oparty jest na motywacyjnym systemie płac.

Na koniec warto zaznaczyć, iż RCGW S.A. to firma prowadząca aktywną działalność ekologiczną i edukacyjną, wspierająca działalność kulturową i sportową, pomagająca hospicjom, szkołom, szpitalom i ośrodkom opiekuńczo-wychowaczym. Krótko podsumowując, lata 2000-2010 to czas w którym spółka przeżyła całkowitą metamorfozę, z nie radzącego sobie przedsiębiorstwa stała się kompetentną, świadomą, jedną z najnowocześniejszych w kraju.


Zdaniem Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby

10 lat spółki to czas, w którym nastąpiło jej całkowite odrodzenie. Nie przesadzę, jeśli powiem, że RCGW SA. powstała jak "Feniks z popiołów". Dzięki sprawnemu zarządzaniu, podnoszeniu kwalifikacji pracowników, wreszcie odważnym inwestycjom, przeprowadzanym od momentu, kiedy stery RCGW SA przejął prezes Zbigniew Gieleciak, firma jest dziś jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw w kraju.

Firmą odpowiedzialną społecznie, która wspiera m.in. ekologię, kulturę, sport, działalność hospicyjną. Przy okazji tego typu jubileuszy, zawsze podkreślam, że jestem dumny, iż takie firmy, będące marką samą w sobie, są obecne w Tychach. Ludzie z wizją, którzy są potencjałem RCGW SA. są niezwykle cenni i to dzięki nim możliwe było przeprowadzenie tylu, tak ważnych dla miasta inwestycji, jakimi były: modernizacja oczyszczalni ścieków w Urbanowicach, budowa sieci kanalizacyjnej, przepompowni, a także renowacja i modernizacja tyskich rowów i potoków.

Wierzę, że kolejne dziesięciolecia RCGW SA. będą równie udane i bogate w odważne inwestycje, wybiegające daleko w przyszłość.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto