Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Politologia? Socjologia? Po co to komu?"

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Czyli czy warto kończyć uniwersytety i jak przeżyć studia żeby ...
Czyli czy warto kończyć uniwersytety i jak przeżyć studia żeby ... Michalina Bednarek
Czy warto kończyć uniwersytety i jak przeżyć studia żeby nie wylądować na kuroniówce?

Pod koniec ubiegłego tygodnia opublikowaliśmy artykuł w którym znalazła się lista kierunków na Uniwersytecie Śląskim, na które zorganizowany zostanie drugi nabór (przeczytaj: Na tych kierunkach nie chcą studiować w Katowicach!). UŚ wciąż szuka studentów na ponad 30 kierunkach, a informacja o tym stała się zapłonem do dyskusji o tym, czy studiowanie kierunków humanistycznych jest jeszcze potrzebne.

- Każdy kierunek jest przyszłościowy, jeśli się jeszcze podczas studiów, najlepiej na 1 roku, zacznie pracować lub chodzić na praktyki. A większość myśli, że wystarczy skończyć studia. Rynek nie jest całkowicie zapełniony. Wystarczy się postarać. I to podczas studiów jest czas na szukanie roboty, po nich - młodsi, zaradni mają doświadczenie, a taki magisterek - nic - skomentował obecną sytuację internauta o nicku student.

Podobne zdanie ma nasz użytkownik PolaLawendowe, który poruszył jeszcze sprawę wybierania odpowiednich kierunków. - Ludzie niestety wolą studiować kulturoznawstwo, zarządzanie i marketing albo socjologię - kierunki na prawdę po najniższej linii oporu. Technologia chemiczna? Fizyka? Matematyka? Na tych kierunkach trzeba się uczyć. a po co, skoro na socjologii małym nakładem pracy można zdobyć nawet stypendium? Ale żeby studiować przyszłościowy kierunek nie ma chętnych. a potem Pan Magister filozofii dajmy na to narzeka, że kręci druty, albo że nawet taka fucha go nie spotkała.

W kontrze odezwała się nika - Czy pomyślałaś o tym, że są ludzie, którzy decydują się na kulturoznawstwo nie dlatego, by iść po najniższej linii oporu, ale by przez pięć lat poszerzyć swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych? Bo są oczytani, chcą zajmować się szeroko pojęta kulturą, organizować życie kulturalne w Twoim mieście? Mają stypendia, jeżdżą na konferencje, czynnie się udzielają w wielu inicjatywach i sprawiają, ze Twoje miasto żyje.

Grendel natomiast zwrócił uwagę na to, że w obecnych czasach nie są premiowane papiery, a umiejętności. - Mimo nacisków na to bym rozpoczął kolejne studia, wolę przeznaczyć te pieniądze na certyfikacje międzynarodowe, bo te są szanowane i uznawane wszędzie. Chcecie być informatykami? Zróbcie najprostszy licencjat ale poprzyjcie to certyfikacjami Cisco, Microsoft, pokażcie że potraficie programować. Robota gwarantowana. A politologia? Socjologia? Litości. Po co to komu? Za komuny jeszcze się ludzie z ogólnym wykształceniem przydawali, zwłaszcza w urzędach, gdzie ktoś musiał ogarniać świat dalej niż 4 przepisy i 2 biurka w lewo/prawo. Dziś i tak wymaga się specjalistycznych studiów z dziedziny administracji publicznej. Jeśli chcecie się uczyć, uczcie się na cudzych błędach. Nie wybierajcie studiów humanistycznych, "bo boicie się matmy". Studiowanie po to by mieć mgr przed nazwiskiem, dziś jest po prostu stratą czasu, bo to nikogo już nie wzrusza.

Smutne podsumowanie napisał Mateusz na naszym profilu na Facebooku. - Nie ważne co się studiuje i co się kończy w tym chorym kraju. Bez znajomości, po studiach w jednym miejscu pracy spotkają się politolodzy, geolodzy, marketingowcy, logistycy i cała reszta. Wszystkich połączy jedno - PUP.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czekamy na Wasze komentarze, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy studiowanie ma jeszcze sens?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto