Polonia Bytom - Lech Poznań [RELACJA NA ŻYWO]. Polonia walczy o utrzymanie

Atanazy Wojdak
Po porażce w Gdyni szanse polonistów na utrzymanie wyraźnie zmalały
Po porażce w Gdyni szanse polonistów na utrzymanie wyraźnie zmalały Piotr Jarmułowicz/Ekstraklasa.net
Piłkarze z Bytomia nie mogą sobie pozwolić na porażkę w meczu 29. kolejki. Łatwo nie będzie, bo na Olimpijską przyjeżdża - co prawda, już zdetronizowany, ale jednak - mistrz Polski sezonu 2009/10.

Przegrana Polonii praktycznie nie wchodzi w grę. W takim wypadku, wygrana Arki w meczu z Legią (wszystkie spotkania rozpoczną się jednocześnie, o 19.00), oznaczałaby spadek drużyny z Olimpijskiej już dziś. Patrząc jednak na formę drużyny, ciężko o optymizm. Bytomianie przegrali trzy ostatnie mecze - wszystkie w stosunki 1:2 - z Górnikiem i Cracovią u siebie i z Arką na wyjeździe.

ŚLEDŹ RELACJĘ LIVE z MECZU POLONIA BYTOM - LECH POZNAŃ

Seria trzech porażek z rzędu zmusiła zarząd klubu do podjęcia zdecydowanych kroków. Wczoraj media obiegła informacja, że trenera Roberta Góralczyka zastąpił Dariusz Fornalak. Szkoleniowiec, który cztery lata temu wywalczył ekstraklasę dla Bytomia, dziś ma ją ratować.

Co może dawać Fornalakowi nadzieję na powodzenie w starciu z drużyną Jose Mari Bakero? Przede wszystkim osłabienia kadrowe w drużynie z Poznania. W tym tygodniu z powodu kontuzji ze składu wylecieli Sergiej Kriwiec i Manuel Arboleda. Forma drużyny, również nie jest na najwyższym poziomie.

W niedzielę Lech przegrał na wyjeździe z Lechią (1:2). Dwie bramki autorstwa Abdou Razacka Traore, stracone w dwie minuty sprawiły, że szanse na występy Kolejorza w Lidze Europejskiej w przyszłym sezonie są już tylko iluzoryczne. Trudno określić czy zmobilizuje to drużynę do walki, czy wręcz odwrotnie.

Przedostatnia kolejka w Ekstraklasie [RELACJA LIVE]. Górnik o puchary, Polonia o przetrwanie

W rundzie jesiennej obie drużyny mierzyły się na stadionie przy ul. Bułgarskiej. Po bramce Artjomsa Rudnevsa Lech zwyciężył 1:0. Ostatni ligowy mecz Polonii z Lechem na Olimpijskiej, odbył się w listopadzie 2009 roku. Padł wtedy remis po bramkach Roberta Lewandowskiego dla gości i Marcina Radzewicza dla gospodarzy. W międzyczasie odbył się jeszcze jeden mecz na Bułgarskiej - w maju 2010 roku Kolejorz pewnie wygrał z Polonią 3:0 (bramki: Skaba (sam.), Arboleda, Lewandowski).

Przypominając sobie poprzednie starcia Polonii z Lechem, nie można jednak zapomnieć o meczu z pierwszego sezonu, po awansie Polonii do ekstraklasy - 2007/08. Wtedy to, obie drużyny spotkały się… również w 29. kolejce! Rezultat tego spotkania miał kolosalne znaczenie dla późniejszego utrzymania się bytomian w lidze. Wynik otworzył w 10. minucie Hernan Rengifo, 25 minut później wyrównał Grzegorz Podstawek. Przez dłuższy czas utrzymywał się wynik 1:1. W 90. minucie Przemysław Pitry wyprowadził Lecha na prowadzenie, by… Lech stracił je chwilę później po golu Pavola Stano. Mecz zakończył się wynikiem 2:2.

Spada liczba stadionowych przestępstw

Czy dziś również czekają nas takie emocje? Czy decyzja o zatrudnieniu Fornalaka okaże się słuszna? Początek wszystkich meczów 29. kolejki ekstraklasy dziś o 19.00.

Czy Polonii uda się dzisiaj urwać punkty mistrzowi Polski? Czy bytomianie się utrzymają? Weź udział w sondzie, skomentuj!