Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy "mammoni" - czyli o młodzieży biernej społecznie

Beata Sypuła
(© infografika Adam Matloch
Wstaję w południe, robię przedziałek na mokro i już mam wolne - mówią o sobie ponad 32 tysiące młodych mieszkańców województwa śląskiego. Mają 18-24 lata i nie uczą się, nie pracują, nie chcą korzystać ze szkoleń i staży w firmach, proponowanych przez pośredniak. Mieszkają "przy mamusi", w czym przypominają włoskich "mammoni". Tyle że nasi nie chwytają się roboty.

- W Polsce jest silnie zakorzeniona tradycja wsparcia ze strony rodziny. Zwyczaj ten powoduje, że w wielu przypadkach znalezienie zatrudnienia nie jest koniecznością, ale jedną z możliwych opcji - uważa Aleksandra Strojek z firmy badawczej Sedlak & Sedlak.

Naszych "mammoni" od włoskich odróżnia niechęć do stałego i legalnego zatrudnienia. Z rzadka pracują - jeśli już, to dorywczo, czasem półlegalnie. Podstawę bytu stanowi zasiłek z pośredniaka. U nas hołubi się bezrobotnych absolwentów - mają zasiłek aż przez rok, a nie przez 6 miesięcy, jak dojrzali pracujący. A potem jakoś tracą chęć do szukania roboty... Kim są te "niebieskie ptaki"?

- Często jest to kolejne pokolenie w rodzinie, korzystające z pomocy społecznej - tłumaczy Jacek Pankiewicz, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. - Dzieci widzą, że rodzice nigdy nie pracowali i jakoś żyją. One także wybierają taki model funkcjonowania w społeczeństwie. Nie wyniosły z domu lekcji, że trzeba skończyć szkołę i szukać pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy "mammoni" - czyli o młodzieży biernej społecznie - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto